Ziraat Katılım Bankası Sıfır Faizli Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır? Ziraat Bankasından Katılım Hesabı Açılır Mı?

​​​​​​​Yıllar yıllar sonrasında takvimler 1888’i gösterdiğinde daha modern bir yapıya ihtiyaç duyulunca da Menfai Sandıkları, Ziraat Bankası olarak dönüşüm geçirmiştir. Halkın güvenini de Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemlerinde ülkemiz adına yaptığı büyük maddi ve manevi destekleri ile kazanmıştır. Bu destekleriyle ülkemiz vatandaşları, Ziraat Bankasını bankacılık sektöründe hızla büyüme ve büyük bir müşteri kitlesi desteği ile olarak ödüllendirmiştir. 

Ziraat Katılım Bankası Sıfır Faizli Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır? Ziraat Bankasından Katılım Hesabı Açılır Mı?
15 Ekim 2020 - 09:50 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 09:52

Bu soruya cevap vermeden önce ziraat bankasının tarihçesinden biraz bahsetmek istiyoruz. 1863’lü yıllarda Ziraat Bankası diye bir şey yoktu ama Mithat Paşa öncülüğünde bilhassa çiftçilerin sorunları hafiflesin, çözüm bulsun diye Memleket Sandıkları olarak kurulmuştur. Daha sonralarında ortaya çıkan bazı sorunlar sebebiyle 1883’te Menafi Sandıkları olarak değiştirilmiştir. Peki Ziraat Bankasından Katılım Hesabı Açılır Mı?  Ziraat Katılım Bankası Sıfır Faizli Kar Payı Hesabı Nasıl Açılır? 
 


 
Katılım Bankalarının Özellikleri


Öncelikle Ziraat Bankası, müşteri odaklı hizmetleri ile birçok bütçeden kişiye hitap etmesiyle en çok tercih edilen bankalardan başı çekmektedir. 2015 yılında da Ziraat Bankası olarak Katılım Bankacılığını halkımızın hizmetine açmış, faiz konusunu hoş karşılamayan İslam kesim için de ayrıcalıklı hizmet imkanı tanımıştır. Türkiye’nin beşinci katılım bankası olurken bir de Türkiye’deki ilk kamu katılım bankası olarak da ünvan kazanmıştır. Katılım bankalarının ortak özelliği tamamen faizsiz bir sisteme dayanıyor olmalarıdır. Katılım bankaları ve katılım bankalarının müşterileri arasında kâr ortaklığına dayalı bir ilişki mevcuttur. Şöyle olıyor bu ilişki: bu katılım bankaları, katılımcıların yatırdığı fonları ticari faaliyetlerde kullanıyor ve elde edilen kâr ya da zararları da katılımcıların fonları oranında dağıtıyor.
 
 Ziraat Katılım Bankacılığı
 
Katılım bankaları, öteki bankalarda olduğu gibi katılımcılarının yani müşterilerinin kredi kullanmasını şart koşmazlar çünkü onlarda peşin alma ve vade farkıyla satma mantığı mevcuttur. İşte Ziraat Bankası tarafından açılmış olan Ziraat Katılım Bankasında da olay bundan ibarettir ve eskiden beri gelen, kazanmış olduğu memnuniyet ve güven de kendisinin en büyük avantajlarındandır. Ziraat Bankası zaten kendini kanıtlamıştır. Türkiye’nin ilk kamu katılım bankası Ziraat Bankası’ndan elbette ki katılım hesabı açılabilir. Üstelik her türlü katılım bankacılığı işlemleri de yapılabilir. Hizmette sınır tanımayan Ziraat Bankası’nda bütün işlemlerinizi halledebilirsiniz!

Kar Payı Hesabı Nedir

Tasarruf sahiplerinin birikimlerini yatırımlarda kullanılması adına katılım bankasına verilmesini ve yapılan yatırımlardan vade sonunda yatırıma konu paranın yatırımdaki payı kadar gelir elde edilmesini sağlayan hesaba kar payı hesabı denilmektedir.

Kar payı hesapları yatırım yapmak isteyen ve faize bulaşmak istemeyen kişiler başta olmak üzere binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Tasarruf sahipleri kar payı hesapları sayesinde yüksek oranda gelir elde edebilir, üstelik faize bulaşmamış ve ülke ekonomisine de doğrudan katkıda bulunmuş olur.

Katılım Bankası, kar payı hesaplarına yatırılan paraları sanayi başta olmak üzere çeşitli ticari konularda ihtiyaç duyulan sermayelere kaynak olarak kullanır ve vade sonunda da elde edilen getiriden belirli bir oranda kar payı dağıtır. Kar payının vade öncesinde belirlenmesi mümkün değildir çünkü yatırımın (hiç karşılaşılmamış olsa da) zarar etme ihtimali de vardır.


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri kim attı? Kadıköy'de 6 gol vardı!
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri...
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş maç skoru maç sonucu
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş...