Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Giriş

Ziraat bankasının hazırlamış olduğu bireysel emeklilik sistemi; SGK maaşı ile geçinemeyen emeklilerin, hayat şartlarını daha iyi bir hale getirebilmeyi amaçlayan birikim sistemidir. Devlet destekli olan bu sistemden, ek gelir kaynağı olarak emekli olduktan sonra yararlanılabilir. Banka, kendisini tercih eden müşterilerine en düşük 150 TL üzerinden işlem başlatıyor. Faizsiz ve faizli olmak üzere 2 farklı seçenek sunuluyor.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Giriş
15 Ekim 2020 - 09:49 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 09:50
Sistemden faydalanabilmek için T.C vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Başvuru yapabilmek için fiil ehliyeti şartı da aranıyor. Kısıtlı olmamak, ergin olmak ve ayırt etme yetisine sahip olmak şartları aranan fiil ehliyetine sahip olan kişiler, sistemden yararlanabilir ve birikim yapmaya başlayabilir.
 Ziraat Bankasının Sunduğu Avantajlar


Banka, kendisini tercih eden müşterilerine en düşük 150 TL üzerinden işlem başlatıyor. Faizsiz ve faizli olmak üzere 2 farklı seçenek sunuluyor. Ayrıca banka, yılda 6 defa fon değişikliği yapabilme hakkını müşterilerine tanıyor. Peşin alınan giriş aidatından müşterilerini muaf tutan banka, 1 ay, 3 ay ve ya 6 ay olmak üzere yıllık ödeme seçenekleri sunuyor. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen çalışanlara, %25 devlet katkısı sağlanıyor.

Ziraat Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bütün şartları yerine getirdikten ve başvur onaylandıktan sonra, aylık düşük bir miktar ödeyerek sistemden yararlanmaya başlanabilir. Bireysel emeklilik sisteminde emekli olabilmek için, en az 10 yıl sistemde aktif olarak bulunmak gerekiyor. 10 yıl süreli aktif olan ve 56 yaşını doldurmuş çalışanlar emekli olma hakkı kazanıyor. Bireysel olarak yararlanılabildiği gibi, kurumlara da bu haktan yararlanabilmeyi sağlayan bireysel emeklilik sistemi, istenildiği zaman cayabilme avantajı da sunuyor. Sistemden çıkmak istenildiğinde, o güne kadar birikmiş olan tüm birikimler teslim edilirken %15 stopaj kesintisi uygulanıyor. Caymak isteyen kişiler ve ya kurumlar, stopaj bedelini ödeyerek sistemden çıkabiliyor.

Ziraat Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Bireysel emeklilik sistemine başvuru, Ziraat Bankası'nın hazırlamış olduğu online BES sistemi üzerinden yapılıyor. Bankanın yayınlamış olduğu internet adresi üzerinden, T.C kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri girilerek, başvuru hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor. Bunun yanı sıra, Ziraat Emeklilik sayfasına girildiğinde, BES satın al seçeneği ile de başvurular hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

BES NASIL İPTAL EDİLİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile her ay ödenen katkı paylarının yüzde 25'ine karşılık gelen tutarı devlet BES hesabına ödeme yapıyor. İstediğini zaman BES'ten ayrılabilirsiniz. Sistemden ayrılma durumunda tarafınıza tutar yatırılmadan önce bazı kesintiler olacaktır. Bireysel emeklilik iptal etme işleminden sonra

Gelir Vergisi yani stopaj kesintisi oranları şu şekilde:

Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,

10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,

10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15'tir.

Bireysel emeklilik iptal etme işlemleri bankalar ya da sigorta şirketleri aracılığı ile oluyor. Eğer bir banka aracılığı ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katıldıysanız o bankanın emeklilik departmanı ile görüşüp iptal işlemlerini başlatabilirsiniz. Aynı yöntem sigorta şirketleri içinde geçerlidir. Biz size banka banka iletişim numaralarını hazırladık.

Telefonla BES iptal nasıl edilir?

BES’in telefon bankacılığı yoluyla iptali için 0850 222 97 00 numaralı hat aranmalıdır. Ziraat Emeklilik çağrı merkezine ait bu numara ile sırasıyla 2, 1 ve tekrar 1 numaraları tuşlanarak Bireysel Emeklilik Sistemi  iptali gerçekleştirilebilir. İptal işlemi sırasında görevli, sizden çeşitli konularda teyit almak için kimlik bilgilerinizi ve diğer emeklilik bilgilerinizi talep edebilir. Görevlinin sorduğu sorulara doğru yanıtlar vererek kimliğinizi teyit ettikten sonra, BES iptali işlemi gerçekleştirilmektedir. 

Ziraat Bankası BES iptali: 0850 222 97 00


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum