Vergi kaldırıldı! O otomobillerin fiyatları yüzde 60 düştü! Vatandaşların yüzü güldü!

Araba almak isteyen yurttaşları coşturan bir haber geldi. Amerikan otomobillerinden alınan aidat oranı düşürüldü. Bu anlamda pek çok Amerikan araba maliyetleri yarı yarıya düştü. Haberimizde o arabaların listesini veriyoruz. Amerika Birleşik Devletlerinden ithal edilecek olan arabalar için gümrük ödentisi yüzde 120'den yüzde 60'a çekildi. Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen ve ithal edilen arabalardan bugüne dek yüzde 120 oranında aidat alınıyordu.

Vergi kaldırıldı! O otomobillerin fiyatları yüzde 60 düştü! Vatandaşların yüzü güldü!
26 Kasım 2020 - 11:22
ABD'den ithal edilecek olan otomobiller için gümrük vergisi yüzde 120'den yüzde 60'a çekildi. Böylece otomobillerin fiyatlarında büyük düşüş yaşandı.Türkiye, ABD'ye karşı bazı ürünlerde uyguladığı ek gümrük vergisini kaldırdı. Plastik, alkol, ağaç ürünleri, otomotiv gibi birçok alanda gümrük vergileri yarı yarıya indirildi.
 GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞÜRÜLDÜ


Türkiye, ABD'ye karşı bazı ürünlerde uyguladığı ek gümrük vergisini kaldırdı. Plastik, alkol, ağaç ürünleri, otomotiv gibi birçok alanda gümrük vergileri yarı yarıya indirildi. Yaklaşık bir yıl önce getirilen ek vergilerden vazgeçilmesiyle birlikte otomobil fiyatlarında da yüzde 60 oranında gerileme oluştu.

ABD'de üretilen ve ithal edilen otomobillerden bugüne kadar yüzde 120 oranında vergi alınıyordu. Cumhurbaşkanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımladığı kararla birlikte bazı arabalarda yüzde 60 oranında vergi düştü ve fiyatı da bu nedenle gerilemiş oldu.

İŞTE VERGİSİ YÜZDE 60 ORANINDA DÜŞEN OTOMOBİLLER

Jeep Grand Cherokee

Jeep Wrangler

Ford Mustang

BMW X3

BMW X4

BMW X5

BMW X6

Volvo S60

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük Vergisi ithalatta ve ihracatta Gümrük tarafından alınan bir vergi türüdür. Gümrük Vergisi her ürüne göre değişiklik gösterir. Hangi üründen ne kadar Gümrük Vergisi alınacağı ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu karşımıza HS Code, Tariff Code, Tariff Number olarak da çıkabilmektedir. Bu yüzden Gümrük Tarife İstatistik Kodu’nun belirlenmesi oldukça önemli bir başlangıçtır.

thalat; Gümrük Vergisi aslında bir vergi grubunun adıdır. Gümrük Vergisi adı ile direk bir vergi çeşidi olduğu gibi ithalat işlemlerinde alınan İlave Gümrük Vergisi, Ek Mali Yükümlülük, Dampinge Karşı Alınan Vergi (ani-damping) gibi vergilerde Gümrük Vergisi tanımı içerisinde yer almaktadır.

İthal edilecek bir ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonuna göre bu vergilerin tamamı ya da bazıları alına bilir veya hiçbiri alınmayabilir.

İhracat; Bazı ürünlerin ihracatında fon ödemesi alınmasının dışında ülkemizde ihracattan Gümrük Vergisi alınmamaktadır. (Fon alınan ürünler Fındık ve Pamuk, alınan fonun da adı DFİF’tir.)

İlave Gümrük Vergisi (İGV); ithal edilecek ürünlerden alınan Gümrük vergisine ilaveten tahsil edilecek verginin adı İlave Gümrük Vergisi’dir.

Ek Mali Yükümlülük; ithalatta ülke ekonomisinin korunması amacıyla Korunma Önlemleri kapsamında Telafi Edici Vergi cinsinde belirlenen bir vergi türüdür.

Dampinge Karşı Vergi (Anti-damping); Anti-damping vergisi bazı yurtdışı firmalar tarafından ihracatını arttırmak ve bir üründe haksız rekabet oluşturmak üzere ülkemize gerçekleştirdiği ihracatlara yönelik özel olarak uygulanan indirime (dampinge) karşı alınan vergi türüdür.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x