Türk İş, TİSK Asgari Ücret Zam Oranları Kritik Detayı! 2021 Asgari Ücret Zammı Kaç TL?


​​Çalışma hayatında yer alan asgari ücretli vatandaşlar 2020 yılının sonun doğru yaklaşılırken maaşlar için gerçekleştirilecek görüşmeleri bekliyorlar. Bu kapsamda asgari ücret belirleme komisyonun görüşmelerini takip edecek vatandaşlar asgari ücretin ne kadar artacağını merak ediyorlar. İşte 2020 asgari ücret belirleme komisyonunun görüşmelerine ilişkin ilk bilgiler. Asgari ücret; Bir insanın, en temel ihtiyaçları olan; beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasıdır.

Türk İş, TİSK Asgari Ücret Zam Oranları Kritik Detayı! 2021 Asgari Ücret Zammı Kaç TL?
30 Eylül 2020 - 09:23 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 09:25

7 milyon asgari ücretli Ocak ayında yapılacak olan zammı dört gözle bekliyor. Bu bağlamda Türkiye'de çalışma hayatında yer alan vatandaşların çok büyük bir kısmı asgari ücret ile çalışıyorlar. Bu noktada çalışanların merak ettiği ilk nokta görüşmelerine ne zaman başlayacağı ikinci nokta maaş zam oranının ne kadar olacağı? Asgari ücret bilindiği üzere yılda sadece bir defa artar. Bu zam ile birlikte çalışanların 12 ay boyunca alacakları maaş oranları belli olur. Asgari ücret zammı kaç TL olacak
 


ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU GÖRÜŞMELERE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Asgari ücret bilindiği üzere yılda sadece bir defa artar. Bu zam ile bilrikte çalışanların 12 ay boyunca alacakları maaş oranları belli olur. Çalışanların bir yıllık maaş zam oranlarının belirlenmesi ise yaklaşık bir ay süren bir maraton sonrası netlik kazanır.  Asgari Ücret Tespit Komisyonunu oluşturan Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı her yıl Aralık döneminde görüşmelere başlarlar. Görüşmeler en az 3 toplantı halinde olur. Birinci toplantı işçi tarafında, ikinci toplantı işveren tarafında, üçüncü toplantı ise hükümet tarafında yapılır.  

Bu toplantıların ardından ortak bir karar çıkması durumunda maaş zam oranları 4. bir toplantı sonunda Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanır. Ancak ortak karar çıkmaması durumunda oylama ile karar alınır ve yine aynı şekilde duyurulur. Hiç anlaşma sağlanamaması üzerine yüksek mahklemeye konu taşınır.  2020 Yılının Aralık Ayında Maaş Zam Oranları Belli Olacak Asgari ücret için görüşmeler Aralık ayının ilk haftası itibariyle başlayacak. Türk İş Sendikası, TİSK ve Çalışma Bakanlığı toplantıları sonrasında ise maaş zammı Aralık sonunda vatandaşlara duyurulacak. Ocak 2021 maaşları da zamlı olarak ödenecek.


ASGARİ ÜCRETİ ÖDEMEYEN İŞVERENE CEZA VAR MIDIR?

İşçiye asgari ücretten daha düşük bir maaş vermesi YASAKTIR. Dolayısıyla asgari ücretten daha düşük maaş ödenmesi işveren açısından cezai yaptırımlar içermektedir.

Asgari Ücretten Düşük Maaş Verilmesi Cezası 289 TL’dir.

2020 yılı itibariyle İş Kanuna göre bir işçiye asgari ücretten daha düşük maaş verilmesi İŞÇİ BAŞINA HER AY 289,00 TL idari para cezası uygulanmasına neden olur.  

Asgari Ücretin Altında Maaş Verilmesi İşçi İçin Haklı Fesih Nedeni Sayılmaktadır.

Asgari ücret altında maaş ödenmesi halinde işçi iş akdini haklı nedenle fesih edebilir. Çalışan en az 1 yıldır çalışıyorsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Aradaki Maaş Farkı Geri Alınabilir.

Çalışan kendisine ödenmiş olan ücret ile asgari ücret arasındaki maaş farkını geri alabilir.

İşveren 1-3 yıl arası hapis cezası alabilir.

Asgari ücret aldığı beyan edilen çalışanın daha düşük bir ücret alması halinde Vergi Usul Kanunu’na göre işveren muhteviyatı itibari yanıltıcı belge düzenlemiş sayılacak ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecekler.

VERGİ DİLİMİNDEN DOLAYI ASGARİ ÜCRETİN DÜŞMESİ MÜMKÜN MÜDÜR?
Gelir vergisi tarifesinden dolayı asgari ücretin düşüp düşmeyeceği yılın ilerleyen aylarında çalışanlar ve işverenler için soru işareti yaratan bir durumdur.

Fark Asgari Geçim İndirimini İlave Edilir.

Asgari ücretlinin maaşında, vergi dilimi nedeniyle yaşanan düşüş, ilave Asgari Geçim İndirimi olarak kendilerine ödenir.

Asgari Ücretin Düşmesi Engellenir.

Asgari ücretli işçinin eline geçen net tutar, yılın başında aldığı asgari ücretin altına düşmeyecektir.


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum