Toplu para öde anında emekli ol! Kolay emeklilik müjdesi geldi! İşte SGK-SSK ve Bağkur'lu emeklilikte yeni kriter


​​​​​​​Emeklilik yasasına getirilen düzenlemelerle birlikte çalışanlar emeklilik şartlarının zorluğundan şikayet ederler. Emekli maaşlarına kavuşmayı dört gözle bekleyen vatandaşlar dikenli ve zor bir yolun üstesinden gelmeye çalışıyor. Yasalarla güvence altına alınan toplu para ödemeleri nefes olacağa benziyor. SSK, Bağkur primi ödeyenler için kendi emeklilikleri ipucu olabilecek soru ve cevapları derledik. İşte 52, 54 ve 56 yaşında emekli olmak için sağlanması gereken şartlar...

Toplu para öde anında emekli ol! Kolay emeklilik müjdesi geldi! İşte SGK-SSK ve Bağkur'lu emeklilikte yeni kriter
14 Ekim 2020 - 09:44 - Güncelleme: 14 Ekim 2020 - 09:45

Kolay emeklilik müjdesi vatandaşı mest etti. SGK-SSK ve Bağkur'lu emeklilikte yeni kriter... Normal koşullarda çalışanların emekli olabilmesi için sigorta başlangıç zamanı, yaş, cinsiyet, prim ödemesi ve hizmet süresine ilişkin bilgiler dikkate alınır. Emeklilik yaşını tamamlamasına rağmen prim miktarı yeterli olmayan yurttaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde hizmet borçlanması adımları geliştirilmiştir. Peki, toplu para ödeyerek emekli nasıl olunur? 
 


SGK EMEKLİLİK KOŞULLARI - İŞE GİRİŞ TARİHİ

Emekli olmak isteyenler için 1999 yılı en kritik tarihlerin başında gelir. 1999 yılı öncesinde işe giriş tarihi bulunan çalışanlar erken yaşta emekli olabilirler. Emeklilik yaşı 2008'den sonra işe girenler için ise 60 olarak uygulanır. Emeklilik yaşı diğer etmeler ise doğum tarihi, borçlanma yapılıp yapılıp yapılmaması, çalışanın kadın veya erkek olması gibi etmelere bağlı değişebilir. 

52 Yaşında Emeklilik - Erkek Çalışan


7 Ekim 1969 doğumluyum. Temmuz 1991-1992 tarihinde yedek subay olarak askerliğimi yaptım. 1992 yılı Kasım ayından beri Bağkurluyum. Ne zaman emekli olurum?

Yedek subaylık nedeniyle kazandığınız 3 aylık Fiili Hizmet Süresi Zammı, emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlıyor.

54 Yaşında Emeklilik - Erkek Çalışan

4 Şubat 1973 doğumluyum. 27 Şubat 1993 ile 15 Eylül 1994 arasında askerlik yaptım. Sigorta başlangıç tarihim 1 Nisan 1995’tir. Askerliğimin ne kadarını yatırırsam, ay olarak ne kadar geri gelebilirim?

Askerliğinizin 310 gününü borçlanmanız halinde sigorta başlangıcınız 310 gün geri gider ve emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz


KADINLARA ÖZEL DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan kadınların anne olması durumunda yasal olarak verilen istirahat süreleri boyunca iş hayatından uzak kalması gerekir. Doğumun öncesinde ve sonrasında ara verilen dönemlerde kadınların adına herhangi bir prim ödemesi yapılmaz. Bu durum, emeklilik zamanını olumsuz etkileyerek prim miktarının eksik kalmasına neden olur. Kadınlara özel olarak sunulan doğum borçlanması hakkıyla tek bir çocuk için 2 yıl ödeme yapılabilir.

DOĞUM BORÇLANMASI ŞARTLARI NELERDİR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında kadınların doğum borçlanması yapabilmesi için gereken şartlar belirlenmiştir:

Kadınların 4A, 4B ya da 4C statüsüne mensup olarak doğumun öncesinde sigortalılığının Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekir. Kadınların doğum borçlanması hakkından yararlanması için sigorta başlangıç tarihinde staj başlangıcı da dikkate alınır.

Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve başvuru süresine kadar çocuğun yaşaması istenir.
Doğum borçlanması hakkından hem evlat edinen hem de çocuğunu evlatlık olarak veren kadın çalışanlar da faydalanabilir.

Doğum nedeniyle çalışma hayatına ara verilen dönemlerde kadın çalışanların adına herhangi bir prim ödemesi yapılmamalıdır.

SADECE ERKEKLERE TANINAN ASKERLİK BORÇLANMASI

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkeklerin askerlik görevini yapmaları mecburidir. Çalışma hayatı sırasında vatani görevini yapmak için işten uzaklaşan vatandaşlara askerlik borçlanması hakkı sunulur. İşveren tarafından askerlik süresi boyunca ödenmeyen günleri erkek vatandaşlar borçlanabilirler.

ASKERLİK BORÇLANMASI ŞARTLARI NELERDİR?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında erkeklerin askerlik borçlanması yapabilmesi için uyması gereken şartlar belirlenmiştir.

Askerlik borçlanmasından yararlanmak için er ya da erbaş olarak silahaltına alınmış olmak veya yedek subaylık okulunda eğitim alınması gerekir. Yedek subaylık okuluna hazırlık aşamasında geçirilen süre de askerlik borçlanmasına dahil edilir.

Askerlik borçlanması, vatani görev süresinin tamamı ya da bir kısmı kadar olabilir.
Askerlik görevini henüz yapmamış olanlar ya da askerlikten çeşitli nedenlerle muaf olanlar borçlanma hakkını kullanamaz.

DİĞER HİZMET BORÇLANMASI HAKLARI

Memur ve diğer kamu personellerini kapsamak üzere maaş almadan geçen izin süreleri,
Sigortasız geçen yurt içi ve yurt dışındaki normal doktora veya uzmanlığa dair öğrenim süreleri,
Sigortalı olmadan avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,
Sigortalı olarak çalışma hayatını sürdürürken herhangi bir suçtan tutuklu olarak geçirilen veya gözaltına alınan süreler,
Kanuni grev ve lokavt süreleri,
Doktorların fahri asistanlık süreleri,
Seçimle göreve gelenlerin istifa etmeleri halinde; istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden ay başına kadar açıkta kalınan süre,
Yurt dışında geçen hizmet süreleri,
Uzman ve usta öğretici olarak çalışanların eksik günleri
Kısmi süreli iş sözleşmesi kapsamında çalışan sigortalıların eksik süreleri

Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum