Taşeron Maaşlarına Çift Zam Müjdesi! 4/D'li Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Zammı!


Taşeron Maaşlarına Çift Zam! Yüzdelik dilim ile ek minimum fiyat zammı 4/D'li taşeron emekçilerinin uzun zamandan beri beklendiği tertip etmelerden. 2020 TİS ile minimum fiyata göre yine tanımlama bekleyen taşeron emekçiler ücretlere ek zam bekliyorlar. Çalışma Bakanlığı, taşeron emekçilerin ücretleri için bir tertip etme asıllaştırırsa kadroya alınmadan süreçteki ücretler göre yeni bir tertip etme yapılacak. İşte taşeron emekçilerin beklediği yüzdelik dilim tertip etmesine göre son gelişmeler..

Taşeron Maaşlarına Çift Zam Müjdesi! 4/D'li Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Zammı!
15 Ekim 2020 - 09:52 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 09:53

4/D'li Taşeron İşçilere Yüzdelik Dilimle Asgari Ücret Zammı hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hem Çalışma Bakanlığı'nın nasıl bir adım atacağı hem de işçi sendikası olarak masada olacak olan Türk İş Sendikası'nın hangi taleplerde bulunacağı merak konusu. 2018 'de imzalanan YHK kararı bu yıl sona eriyor. 1 Kasım günü yeni döneme girilecek. Peki taşeron işçi son dakika haberleri ve 4D'li taşerona maaş zammı açıklaması nedir? Bu anlamda yüzdelik dilim düzenlemesi taşeron işçilerin kadroya alınmadan önceki maaşlarına göre yapılacak. 2020 yılı Toplu İş Sözleşmelerinde ele alınması beklenen karara dair Çalışma Bakanlığı'ndan bir yazı ortaya çıktığı iddia edilmişti. Yüzdelik dilim konusunda olumlu adımların yer aldığı bu yazı daha sonra kaldırıldı. Peki düzenleme çıkacak mı, çıkmayacak mı? 
 
Kim Ne Kadar Zam Alacak?

Taşeron işçiler için yüzdelik dilim çıkarsa kimin maaşı ne kadar, artacak?


Burada önemli olan nokta kadroya geçiş süreci. O dönem ki maaşların asgari ücrete göre ayarlaması yapılacağından burda avantajlı olup ek maaş alacaklar maaşı yüksek olanlar olacak. Ancak bakanlık kararı farklı maddeler de ile de çıkarabiir. Beklentiler ise asgari ücretten yüksek maaş alırken kadro sonrası maaşı düşenlere yönelik bir ek zam. 

Yüzdelik Dilim düzenlemesi ise yetkili konfederasyonun Çalışma Bakanlığı ile yapacağı 2020 TİS görüşmeleri sonrasında belli olacak.

TAŞERON AÇIKLAMASI

Taşeron işçi iken 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuya geçen 4/d işçiler için kararname hükümlerinin uygulanmaması yönünde Hak İş 'ten gelen taleplere de değinen Bakan Selçuk işkolu tartışmasına son noktayı koydu ve şunları söyledi:

"Zaten o kararname mayısta yürürlüğe girdi. Sendikalar da o zaman bir şey söylemedi, kısmen uygulamaya girdi. Şimdi niye kamuda uygulanmasın, bizim öyle bir beklentimiz yok"

2020 TİS BEKLENİYOR

2018 'de imzalanan YHK kararı bu yıl sona eriyor. 1 Kasım günü yeni döneme girilecek. 1 Kasım öncesi toplu sözleşme görüşmeleri başlayacak. İşçiler, 4+4 nedeniyle enflasyona ezilen maaşlarına seyyanen 1000 TL 'lik zam istiyor.

Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum