Tahminler ve güncel dolar, euro, gram, çeyrek, cumhuriyet, 14 24 ayar altın fiyatları! Döviz kuru ve altın fiyatları 18 Kasım şoku!

​​​​​​​Son dakika haberi: Dolar ve altın düşmeye başladı. Geçtiğimiz hafta tarihinin en sert düşüşlerini gösteren gram altın ile dolar kurunda yeni haftanın ilk gününde de düşüş başladı. Piyasalardan alınan son dakika bilgileri ile dolar ve altın maliyetlerinde son gidişat sayfamızda... Geçtiğimiz hafta 8.52 TL seviyesinde olan dolar kuru, Pazartesi'den itibaren hızlı şekilde düşmüş ve dolar kuru 7.68 TL'ye kadar geriledi.  Yeni haftaya bir miktar yükselişle başlayan gram altın sabah 467 TL seviyesini gördü.  Peki güncel dolar, euro, gram, çeyrek, cumhuriyet, 14 24 ayar altın fiyatları ne kadar?

Tahminler ve güncel dolar, euro, gram, çeyrek, cumhuriyet, 14 24 ayar altın fiyatları! Döviz kuru ve altın fiyatları 18 Kasım şoku!
18 Kasım 2020 - 09:02 - Güncelleme: 18 Kasım 2020 - 09:03
Son dakika haberi: Güncel dolar, euro, gram, çeyrek, cumhuriyet, 14 24 ayar altın fiyatları ne kadar? Dolar ile altın maliyetlerinde yeni haftanın ilk gününde düşüş başladı. Düşüşün başlaması ile beraber altın ve dolar kurunda yeni varsayımlar da yayımlandı. İşte piyasalardan gelen son dakika bilgileri, aktüel altın, çeyrek altın, gram altın, 22 ayar altın ve dolar ile euro'da son gidişat. Önceki hafta 535 TL ile tarihinin en yüksek seviyesine kadar gelen gram altın, aşının bulunması ile hızlı şekilde düşmeye başladı. Bir hafta içinde 70 TL'ye yakın değer kaybeden gram altın geçen haftayı 564 TL'den kapattı

DOLAR KURU

Geçtiğimiz hafta 8.52 TL seviyesinde olan dolar kuru, Pazartesi'den itibaren hızlı şekilde düşmüş ve dolar kuru 7.68 TL'ye kadar geriledi. Cuma gününü 7.68 TL'den kapatan dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Sabah 7.70 ile günü açan dolar kurunda az önce bir düşüş görüldü ve dolar 7.61 TL'yi gördü.  Euro kuru ise 9,03 TL seviyesinde işlem görüyor.

Bloomberg'in araştırmasına göre yılın üçüncü çeyreğinde dolar/TL'ye ilişkin en isabetli tahminleri yapan kurum olan Citi'nin stratejisti Louis Costa'nın hazırladığı notta "Önceki notlarımızda daha ortodoks politika duruşu konusunda ikna edici olması için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın daha somut adımlar atması gerektiğini belirtmiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni TCMB'nin ortodoks politikalarını temin eden ve enflasyon dinamiklerinde istikrarı sağlamak için 'acı reçete' mesajı verdiği açıklamalarıyla bu sinyalin geldiğini düşünüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Kurum bu değerlendirmelerinin ardından TL, Türk tahvilleri ve CDS'leri ile ilgili pozisyonunu pozitif yönde güncellediğini belirtti.

GRAM ALTIN

Önceki hafta 535 TL ile tarihinin en yüksek seviyesine kadar gelen gram altın, aşının bulunması ile hızlı şekilde düşmeye başladı. Bir hafta içinde 70 TL'ye yakın değer kaybeden gram altın geçen haftayı 564 TL'den kapattı. Yeni haftaya bir miktar yükselişle başlayan gram altın sabah 467 TL seviyesini gördü. Öğle saatlerine yaklaşılırken bir miktar düşen gram altın 462 TL 'ye geriledi. 


Goldman Sachs Group Inc.'e göre altın gelecek birkaç ay belirli bir bant içerisinde dalgalanabilir. Ancak “2021 yılındaki reflasyon hikayesi kısa vadeli reel faizleri düşürerek, uzun vadeliler düşmekte zorlansa bile altın için destekleyici olacak.” denildi. Banka 2,300 dolar seviyesindeki 3, 6 ve 12 aylık hedeflerini koruyor.

Altının ons fiyatı şu sıralar 1889 dolar seviyesinde seyrediyor. 

DİĞER ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın 756 TL.

Cumhuriyet altını 3016 TL.

14 Ayar bilezik gr: 301 TL.

22 Ayar bilezik gr.: 435 TL.

ALTINA YATIRIM YAPMAK KAR SAĞLAR MI?

Türk insanının en çok sevdiği yatırımlardan birisi de altına yatırım. Altına yatırım yapmak karlı mıdır net cevap veremiyoruz ama geçmiş tarihlerdeki fiyatları kontrol ettiğimizde, altın fiyatları uzun vadede her zaman karlı olmuştur. Altın ve kıymetli metaller her zaman yükselen ve değeri artan önemli bir yatırım aracıdır. Son yıllarda altınla birlikte gümüşün de fiyatları artmış, gümş de yatırımcısına kar getiren bir yatırım aracı olmuştur. Neye yatırım yapsam daha çok kar alırım araştırması yapanlar için önerilerimizden birisi de altın olacaktır. Örneğin 2013 yılında 170 TL olan çeyrek altının fiyatı 2020'de 800 TL'yi bile görmüştür. Bu yüzden altın al sat yapmak ve altına yatırım yapmak uzun vadeli olursa kazanç sağlayabilir. Kısa vadeli yatırımlarda kaybetme riski olabilir.

DÖVİZ YATIRIM YAPMAK KARLI MIDIR?

Altından sonra en çok bilinen ve Türk halkının yatırım yaptığı araç dövizdir. Döviz hesabı açarak dövize yatırım yapıyor özellikle dolar ve euro alıyoruz. Dövize yatırım yapmak kar sağlar mı sorusuna ise şöyle cevap verelim; 2015'te dolar fiyatı 2,72515 lira iken şu an doların fiyatı 7,3859 lira oldu. Daha çok borç alıp verirken dolar üzerinden bu işlemi yapmayı tercih ediyoruz. Doların sürekli uzun vadede çıkış gösterdiğini belirtelim fakat kısa vadede kaybetme riski olabilir.


REPOYA YATIRIM

Kısa dönemli bir menkul kıymetin belirli bir süre sonra ilk satıcı tarafından geri alınması işlemidir. Peki repoya yatırım yapmak kar sağlar mı?Repo işlemlerine konu olabilecek menkul kıymetler şunlardır; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, kamu ortaklığı idaresi ve Toplu Konut idaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile borsa işlem gören borçlanma senetleri.

LİKİT FON ALIMI

Sabit getirili ürünler, tahvil bono repo gibi %100, bono repo bono ya da hisse senedi olabilir. Likit fon kar getirir mi? Likit fonlar B tipi yatırım fonu grubuna giriyor. 180 günden kısa vadeli kağıtlar var sabit getirili ürünleri barındırır.

DEVLET TAHVİLİ

Devlet tahvili devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. Bu finansal araç uygulamasında devlet belirtilen tarihte -vade- faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvili almak kar sağlar mı? Devlet tahvillerinden tüzel kişiler faydalanabildiği gibi, bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurabilirler. Devlet tahvilleri sabit faizli, değişken faizli olabildiği gibi dövize endeksli de olabilirler.

YATIRIM FONU ALMAK KARLI MIDIR?

Yatırım fonu almak karlı mıdır? Yatırım Fonları halktan topladıkları paralar karşılığı, hisse senedi, hazine bonosu, altın gibi sermaye piyasası araçlarından oluşturdukları portföyleri yönetirler. Risk ve getiri yönünden iki tip fon vardır. A tipi ve B tipi fonlar. A tipi fonlar, hisse senedi içerdiğinden daha fazla fiyat dalgalanmasına sahiptir. Fon kazançları Kurumlar Vergisinden muaf tutulmuştur. Gelir vergisi ise sadece B Tipi Yatırım Fonlarının geliri üzerinden %11 oranında stopaj ve fon payı kesilerek yatırılır.


Ekonomiajansi.com


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x