Sonbahar kış kredisi! 90 bin tl, 110 bin tl, 130 bin tl ve 210 bin tl İNG, Yapı kredi, Ziraat, Vakıfbank, PTT, Garanti bbva

​​​​​​​90 bin tl, 110 bin tl, 130 bin tl ve 210 bin tl sonbahar kış kredisi! İNG, Yapı kredi, Ziraat, Vakıfbank, PTT, Garanti bbva... Kamu ve özel bankaların yeni yarıyılda sundukları özel kredilerin başında yüksek limitli krediler geliyor. Alıcılar bu krediler ile 90 bin TL'den 210 bin TL'ye kadar gereksinim kredisi kullanabiliyorlar. Bankaların sağladığı bu krediler için uygulanan faiz oranları, vade alternatifleri, elastik ödeme ve ödeme erteleme usullerini banka banka inceledik. İşte kış ve güz yarıyılında uygulanan yüksek limitli kredi ihtimalleri. Öncelikle bankaların geliri kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bunun yanında gelirin yeterli gelmesi çekilebilecek kredi ile alaka bir durumdur. Yani aylık 1.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL bir gelir göstermeniz gerekir

Sonbahar kış kredisi! 90 bin tl, 110 bin tl, 130 bin tl ve 210 bin tl İNG, Yapı kredi, Ziraat, Vakıfbank, PTT, Garanti bbva
05 Kasım 2020 - 08:12 - Güncelleme: 05 Kasım 2020 - 08:13
90 bin tl, 110 bin tl, 130 bin tl ve 210 bin tl sonbahar kış kredisi yoğun ilgi görüyor! Nakit gereksinimi bulunan ve yüksek meblağda kredi sürüklemek isteyenler için özel kredi fırsatları bulunuyor.  Devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ile özel bankalar Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA ve Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu kredi imkânlarında alıcılar 200 bin TL'ye kadar olan nakit gereksinimlerini 36 ay vade ile karşılayabiliyorlar. İhtiyaç kredisi kullanımlarında bankalar faiz oranlarını iki farklı şekilde belirliyorlar. Birincisinde, QNB Finansbank, İNG Bank, TEB gibi bankalar müşterilerinin kredi risk puanlarına göre bir faiz oranı belirlemekte olup kişiye özel değişiyor. 

BANKALARIN TÜM KREDİ ORANLARI İÇİN TIKLAYINIZFAİZ ORANLARI NASIL BELİRLENİYOR?

İhtiyaç kredisi kullanımlarında bankalar faiz oranlarını iki farklı şekilde belirliyorlar. Birincisinde, QNB Finansbank, İNG Bank, TEB gibi bankalar müşterilerinin kredi risk puanlarına göre bir faiz oranı belirlemekte olup kişiye özel değişiyor. Vakıfbank, Halkbank gibi bankalar ise sabit faizli kredi uyguluyorlar. Yapı Kredi Bankası, Akbank gibi bankalarda vade sürecinin uzun veya kısa olmasına göre faiz oranı uyguluyorlar.

YÜKSEK LİMİTLE KREDİ FIRSATLARI VE ÖZELLİKLERİ

Yüksek limitle kredi kullanmak isteyenlere çok sayıda banka kredi fırsatı sunuyor. 


Ancak vatandaşların dikkat etmeleri gereken konu ödeme süreci alanında. Zira bankalar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun BDDK son kararına göre yalnızca 36 ay vade imkanıyla kredi fırsatı sunuyorlar. Bu kapsamda yüksek tutarlı kredi kullanan müşteriler ödemeleri kısa vadede yapacakları için aylık taksit tutarları yükselecek. 

Vade sürecinin dışında ise vatandaşlara kredi geri ödemelerinde sunulan bazı özellikler de bulunuyor. Bazı bankalar müşterilerine 36 aylık geri ödeme sürecinde kolay ödeme yöntemlerine ilişkin seçenekler sunuyor. Ayrıca bazı bankalar da müşterilerinin ilk kredi ödemelerine erteleme hatta öteleme uyguluyorlar. 

HANGİ BANKA KAÇ TL KREDİ İMKANI SUNUYOR?

Yüksek tutarlı kredi kullanımlarında müşterilerine çeşitli fırsatlar sunan bankalar, faiz oranlarını bu imkanlara göre belirliyorlar. Bu kapsamda bankaların sağladığı ihtiyaç kredisi limitlerine ilişkin sıralamayı paylaşıyoruz. İşte banka banka o liste;

* Vakıfbank ihtiyaç kredisi en yüksek limit 120.000 TL

* Garanti BBVA ihtiyaç kredisi en yüksek limit 100.000 TL

* Yapı Kredi Bankası ihtiyaç kredisi en yüksek limit 200.000 TL

* İş Bankası anında ihtiyaç kredisi en yüksek limit 50.000 TL

 * İNG Bank ihtiyaç kredisi en yüksek limit 50.000 TL

* QNB Finansbank ihtiyaç kredisi en yüksek limit 70.000 TL

* PTT ihtiyaç kredisi en yüksek limit 80.000 TL

* Halkbank ihtiyaç kredisi en yüksek limit 100.000 TL

Kredi Kullanmak İçin Gelirin Ne Kadar Olması Lazım?

Öncelikle bankaların geliri kabul edebilmesi için kayıtlandırılabiliyor olması gerekir. Bunun yanında gelirin yeterli gelmesi çekilebilecek kredi ile alaka bir durumdur. Yani aylık 1.000 TL taksitli bir kredi kullanmak istiyorsanız, bankaya en azından 2.000 TL bir gelir göstermeniz gerekir. Bu durum bazı bankalarda değişmekle birlikte, aylık kredi taksitlerinin en azından 2 katı aylık gelir olması genel olarak istenir. Ayrıca mevcut kredi ödemeleri de bu hesaplamaya dâhil edilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve hesaplama işlemi yapmak için ne kadar kredi kullanabilirim sayfamızdaki hesaplama aracımızı kullanın. 

Kredi Kullanmak İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Genel söylem itibarıyla sigortalılık süresi, yani kayıtlı olarak bir yerde çalışma süresi bankaların değerlendirmesine göre değişir. Ancak genelleme olarak:

1-  SGK’lı olarak çalışan: 

Son iş yerinde en azında 3 ay, toplamda ise 12 ay sigortalı olmak genel olarak bankalar tarafından istenir. Hatta bazı bankalarda son iş yerinde çalışma süresi 6 aydır. Ancak kredi kullanacak kişinin kredi notu iyi seviyede yer alıyorsa bu sürelere kısalabilir.

2- Vergi levhalı olarak çalışan:

Vergi levhalı olarak çalışan bir kişinin kredi başvurusu yapması durumunda, bankalar genel olarak vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşu üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesini ister. 

3- Memur olarak çalışan:

Memur olarak işe başlanması durumunda, herhangi bir çalışma süresi bankalar tarafından genel olarak istenmez. Ancak bu durumda kredi notu bankalar açısından kredi değerlendirmesinde önemli bir referans olur. 

4- Emekli olarak çalışan:

Emekli aylık geliri bankalar tarafından süre kısıtlaması olmadan kabul edilir. Ancak emekli olarak çalışması durumunda süre kısıtlaması olmasa bile resmi olarak beyan edilmesi veya iş yerinden çalışıldığına dair yazı alınması istenir. Ayrıca emekli maaşınıza göre güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi kullanabileceğinizi emekli kredisi sayfamızdaki aracımızdan anında hesaplayın. 

Konu ile ilgili detaylı bilgi için kredi almak için gereken şartlar sayfamızı ziyaret edin. 

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

18 yaşını doldurmuş olmanız,

Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,

İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,

İhtiyaç kredilerinde 36 ay ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,

Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,

Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz, 

Yukarıda belirttiğimiz şartlar neredeyse tüm bankalar tarafından uygulanır. Bu şartların detaylı olarak incelemesi:

1- 18 yaşını doldurmuş olmanız

18 yaşını doldurmanız yasal sorumluluk açsından gerekli olsa da bankaların çoğunluğu 20 yaşın altındaki kişilere kredi işlemi yapmıyor. Bu durumda olan kişiler ancak kefil veya ipotek ile ilerleyebiliyor.

2- Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması

Kredi veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmamanızdan dolayı, yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmalarınızı düzenli hale getirmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir.

3-İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak verilmesi

Aile konutunuzu ipotek olarak verebilmeniz için eşinizden yazılı izin almanız (eş muvafakatnamesi) gerekir. Ayrıca kefil göstermek zorunda kalırsanız, yasal olarak kefilden de eş rızası alınmak zorundadır.

4-  Konut kredisi 360 ay, ihtiyaç kredisi 36 ay, taşıt kredisinde 60 ay vade talep etmeniz
İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden en fazla 36 ay vade ile kullanılabiliyor. Taşıt kredisi de en fazla 60 ay, konut kredisinin vadesi ise yasal olarak 360 aya kadar çıkabiliyor.


5- Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz
İhtiyaç ve taşıt kredisinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kredi başvurusunda kabul edilir. Yani hane halkı geliri kredi hesaplamasına dâhil edilmez. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebilir.


6- Gelirinizin resmi geçerliliği bulunan evraklar ile beyan edilmesi 
Resmi olarak geçerliliği olan kaşe, mühür veya imzalı belgeler ile gelirinizi bankaya sunmanız durumunda ancak kabul edilir. İş yerinden yetkili kişilerin imzası üzerine alınan maaş yazısının kabul edilip edilmemesi ise tamamen bankanın değerlendirmesinde bir durumdur. Ekonomiajansi.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum