SMS ile şimdi öğrenip PTT'den alabilirsiniz! Milyonlarca kişiye aylık anında 1700 TL ödeme!


​​​​​​​Devlet tarafından yurttaşlara muhtelif dayanaklar veriliyor. Bu dayanaklar kapsamında milyonlarca şahsa aylık 1700 lira ödeme yapılacak. Ayrıca bu ödemeyi SMS ile olanağı da bulunuyor. Manili Yakınına bakanlara ve konutta bakıma yoksul yaşlıya verilen devlet dayanaklarıyla rekor rakama erişildi. Bu bağlamda Evinde en az yüzde 50 manili olan veya yaşlı yakınına bakan şahıslara 1700 TL ödeme yapılıyor.

SMS ile şimdi öğrenip PTT'den alabilirsiniz! Milyonlarca kişiye aylık anında 1700 TL ödeme!
15 Ekim 2020 - 09:49 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 09:50

Devlet tarafından vatandaşlara çeşitli destekler veriliyor ve bu ödemeler 1700 lirayı da buluyor. Milyonlarca kişiye 1700 lira ödeme kapsamında SMS ile öğrenme imkanı da bulunuyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının sağlamış olduğu sosyal destek ödemelerinin bir bölümü kalıcı yardımlar olup yalnızca ihtiyaç sahibi olan yurttaşlara ödenir. Bu ödemelerin bir kısmı ise geçici bir durumdan dolayı güçlük içerisinde bulunan yurttaşlara ödenir. 2020 yılı itibariyle memur maaş katsayısına bağlı olarak 65 Yaş aylığı, engelli yardımı ve engelliler için evde bakım parası da zamlandı. Bu zam bağlamında aylık 1384 lira değil 1700 TL ödeme yapılacak.
 AYLIK 1700 TL ÖDEME


Engelli Yakınına bakanlara ve evde bakıma muhtaç yaşlıya verilen devlet yardımlarıyla rekor sayıya ulaşıldı. Bu bağlamda Evinde en az yüzde 50 engelli olan veya yaşlı yakınına bakan kişilere 1700 TL ödeme yapılıyor.

Kontrol muayenesi kapsamında sevk edilen hastanelerden temin edilen sağlık kurulu raporu doğrultusunda, %40’ın altında belirlenen ile Yüzde 40 üstünde belirlenmiş olanlara, engellilik derecesi tahsis talep tarihi itibariyle aylığı almaya hak kazananlar Merkez Sağlık Kuruluna gönderildikten sonra aylık almaya hak kazanabilecekler ve 1700 lira ödeme alabilecekler.

2020 yılı itibariyle memur maaş katsayısına bağlı olarak 65 Yaş aylığı, engelli yardımı ve engelliler için evde bakım parası da zamlandı. Bu zam bağlamında aylık 1384 lira değil 1700 TL ödeme yapılacak.


Evde bakım aylığı için SMS’le başvuru ve aylık sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Cep telefonunundan yeni mesaj yazarak BAKIYE yazıp 4747’e göndererek bakiye talebi ve Ziraat Katılım Bankası yattı mı yatmadı mı öğrenebilirsiniz.

BİLİNMEYEN SOSYAL YARDIMLAŞMA DESTEKLERİ

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının sağladığı sosyal destek ödemelerinin bir kısmı kalıcı yardımlar olup sadece ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara ödenir. Bu ödemelerin bir bölümü ise geçici bir durumdan dolayı zorluk içerisinde bulunan vatandaşlara ödenir.

KAPIDA MAAŞ

Yaşlı ve emekliler, sağlık durumları nedeniyle PTT veya bankalardan maaş çekemiyorsa evde ödeme yapılıyor. Bunun için SGK'ya 'konutta maaş almak istiyorum' şeklinde bir dilekçe vermek yeterli.

637 TL AYLIK

Yaşlı ve maddi durumu kötü yaşlıya ayda bir 637 lira ödeme yapılıyor. Buna 65 yaş aylığı veya 2022 aylığı deniyor. Yaşlılık aylığı için ilçedeki kaymakamlıklardaki 'Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na veya Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapılabilir. 65 yaş aylığı için kişinin kendisi ve eşinin geliri toplamı 1215 lirayı aşmamalı.

AKRABAYA 1384 LİRA

Hasta ve yaşlı olduğu için rapor alıp bakıma muhtaç olduğu tespit edilen kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Bu ödeme aylık 1384 liraya çıktı. Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu gerekiyor. Maaş yaşlıya değil bakana veriliyor. Başvuru 'Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor. Bu maaş için hanedeki kişi başına gelirin 1219 lirayı aşmaması şart. Bayram ikramiyeleri hesaba dahil değil

ÜCRETSİZ SAĞLIK

Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilere evde sağlık hizmeti veriyor. Bunun için bir bedel de istenmiyor. Başvuran herkese bu hizmet veriliyor. Sadece '444 3 833' numaralı telefonu aramak yeterli.

Diğer sosyal yardımlar ise, yine maddi olarak yetersiz olan vatandaşlara veriliyor. Asker aileleri başta olmak üzere, dul ve yetimlere de düzenli olarak yardım yapılmaktadır.Askerlere yapılan yardımlarda; durumu yetersiz olan asker ailelerine 2 ayda bir 550 TL para ödenirken; asker evliyse eşine ödenmektedir.Buna ek olarak devlet durumu yetersiz olan asker çocuklarına da aylık kişi başı 100 TL ödeme sağlamakta, öksüz yada yetim programında yer alan çocuklar için ise 2 ayda bir 200 TL ödemektedir.


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum