Sigortalı, sigortasız, ev hanımı olan annelere ayrı maddi yardım nasıl alınır? 350 Euro aylık ödeme anında alın!

​​​​​​​Devlet tarafından sağlanan çok rakamda takviye ödemesinden kimileri de yalnızca bayanlara müteveccih. Bu ödemelerin kimileri doğrudan bayanlara yapılırken bazı takviye ödemeleri yalnızca annelere yapılıyor. Çalışan çalışmayan sigortalı veya sigortasız olmasına bakılmadan sağlanan bu anne desteklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bakan Selçuk, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca Ankara, İstanbul ve İzmir'de hayata geçirilen 'Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' ile ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan annelere 50 Avro artırımlı (350 Avro) ödeme alarak destekleneceğini bildirdi.

Sigortalı, sigortasız, ev hanımı olan annelere ayrı maddi yardım nasıl alınır? 350 Euro aylık ödeme anında alın!
16 Kasım 2020 - 09:07 - Güncelleme: 16 Kasım 2020 - 09:08
350 Euro aylık ödeme anında alın! Devlet parasal destekler mevzusunda oldukça geniş bir alanda ailelere takviyelerde bulunuyor. Sosyal Güvenlik Müesseseyi ile Avrupa Birliği arasında imza atılan bir proje uyuşması kapsamında çocuğu olan annelere 300 Euro aylık yardım ödemesi yapılıyor. Sigortalı bakıcı çalıştırılmasını desteklemek emeliyle sağlanan bu proje kapsamında takviye almak isteyen annelerin sağlamaları gereken şartlar bulunuyor. Peki sigortalı, sigortasız, ev hanımı olan annelere ayrı maddi yardım nasıl alınır? 350 EURO AÇIKLAMASI

Bakan Selçuk, Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nca Ankara, İstanbul ve İzmir'de hayata geçirilen 'Eğitimli Çocuk Bakıcıların Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' ile ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan annelere 50 Avro artırımlı (350 Avro) ödeme alarak destekleneceğini bildirdi.

Projeye ilişkin detayları paylaşan Bakan Selçuk, "Sigortalı çalış, sigortalı eğitimli bakıcı çalıştır" sloganıyla 2019 yılında başlayan Projeden halen 0-24 aylık çocuğu olan 4/a statüsünde sigortalı çalışan annelerimiz yararlanabilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen annelerimiz internet üzerinden başvuru yapabilirler" dedi.

Bakan Selçuk projenin amacının, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek olduğunu belirtti. Bakanlık olarak aile birliğini korumayı ve güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Söz konusu projeye başvuruların devam ettiğini belirten Bakan Selçuk, desteklerin önümüzdeki yıllarda kademeli artırılarak, 2021 yılında 325 Avro 2022 yılı için de 350 Avro olacağının mesajını verdi.


BAŞVURULAR SGK'NIN SİTESİNE e-DEVLET ŞİFRESİ İLE YAPILACAK

Söz konusu destek ödemeleri şuan sadece 3 il için geçerli. Ankara, İstanbul ve İzmir'de çalışma hayatında olan annelerin başvuru yapabileceği destek için www.sgkegitimlibakici.org veya www.sgk.gov.tr internet siteleri kullanılacak. Bu internet sitelerine başvurular e-Devlet şifreleri ile yapılacak.

DUL VE YETİM MAAŞI

Eşi veya babası vefat eden bir kadın devletten dul ve yetim maaşı almaya hak kazanır.

Bu maaş ödemesi kadının çalışmaya başladığı süreye kadar devam eder. Bunun yanında kadın evlendiğinde de bu maaş ödemesi keslir. Dul ve yetim maaşı sigortalı olarak vefat eden kişinin primlere bağlı olarak değişir.

AYLIK 2400 TL BAKICI YARDIMI

Devlet tarafından sağlanan desteklerin ilki bakıcı yardımı. Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu ile Avrupa Birliği arasında imzalanan bir protokol kapsamında sağlanıyor.

Projeden yararlanmak için annelerin çalışıyor olması ve sigortası bulunması gerekiyor. Ayrıca 300 Euro olarak ödenen ve Türk Lirası ile 2400 TL olarak ödenen bu yardımlar için annelerin çocukları için bakıcı çalıştırmaları isteniyor. Ödemeler sadece Ankara, İstanbul ve İzmir için geçerli.

ASGARİ ÜCRETLİ ANNELERE 7 BİN 325 TL DOĞUM İZNİ PARASI

Anne olmaya hazırlanan kadınlara devlet doğum izni sürecinde özel bir destek sağlar.

Doğum izni destek ödemeleri maaş tutarına göre belirlenir. En düşük ödeme asgari ücretli annelere yapılır. Ödemeler 8 hafta doğumdan önce 8 haftada doğumdan sonra olmak üzere 16 hafta için yapılır. En düşük ödeme 7 bin 325 TL

801 TL CENAZE YARDIMI

Sigortalı olarak çalışan eşi vefat eden bir kadın ve çocukları devletten cenaze yardımı alabilirler. Bu ödemeler 801 TL olarak yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yapılması gereken ödemeler ayrıca geriye dönük 5 yıllık süreç için alınabilir.

İŞKUR İŞTE ANNE PROJESİ

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü avantajlarından faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi yapılır. Bu ödemeler kurs ve programlara katılan annelere sağlanır.

DOĞUM PARASI 300 TL, 400 TL VE 600 TL

Doğum parası ödemesi ile bir anne 1300 TL'ye kadar devlet desteği alabilir.

Mayıs 2015 tarihinden sonra ilk defa çocuk sahibi olan anneye 300 TL ödenir. Bu tarihten sorna ikinci çocuğunu doğuran anneye 400 TL bir ödeme daha yapılır Eğer çocuk sayısı 3 ve üzeri olursa destek tutarı 600 TL olarak yapılır.

EMZİRME PARASI 201 TL

Yeni doğum yapmış olan bir anneye sağlanan destek ödemelerinden bir tanesi de emzirme parası. Bu ödemeler halk arasında süt parası olarak bilinir ve 201 TL olarak yapılır.


Ekonomiajansı.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum