Raporlama ögesi ve finansal raporlar nedir? Nasıl yapılır?

Raporlama ögesi, tedarikçiler ve yatırımcılar gibi, faaliyetlerine ilgi duyan tarafların yararına olarak harici finansal raporlar hazırlama yükümlülüğü bulunan bir iştir. “Muhasebe Şirketi” terimi benzer şekilde kullanılabilir. Standartları ve uygulamaları belirleyen kişiler de dahil muhasebeciler arasında, raporlayan bir varlığın kesin tanımı hakkında bazı tartışmalar bulunmaktadır. Endüstrinin en yeni görüşleri profesyonel muhasebe kuruluşlarından edinilebilir.

Raporlama ögesi ve finansal raporlar nedir? Nasıl yapılır?
23 Nisan 2020 - 19:22

Raporlama ögesi nedir ve finansal raporlar- Raporlayan varlıkların “bağımlı kullanıcılar” olarak bilinen varlıkları veya finansal bilgilere erişmesi gereken kişiler, şirketler ve kuruluşlar var, ancak bunları doğrudan elde edemeyebilir. Yatırımcılar mükemmel bir örnektir; bir şirketin ne kadar iyi performans gösterdiğine ilişkin bilgiye ihtiyaç duyuyorlar, böylece yatırım kararı verebilirler, ancak şirketin iç muhasebe kayıtlarına erişemezler. Bu işletmeler, sahipleri ve çalışanları ile aynıdır. Örneğin, bir bakkal zinciri, mal sahipleri ve çalışanlardan ayrı finansal kaynaklara sahiptir.

Bazen bir raporlama öğesinin tanımlanması çok kolaydır. Örneğin, halka açık bir şirket temel standartları karşılamaktadır.

Yatırımcıların finansal bilgilere erişimi olması, tedarikçilerin kredi teklifinde bulunup bulunmamaya karar vermek için şirketin ne kadar iyi çalıştığını bilmeleri gerekmekte ve diğer şirketlerin şirketle olan görüşmeler için yeni bilgilere ihtiyacı bulunmaktadır. Özel bir şirketle bu ölçütlerden bazıları yerine getirilebilir; Örneğin, akreditif teklif eden tedarikçiler, şirketin büyük bir risk olmadığını bilmelidir.

Daha küçük şirketler daha bulantı halindedir. Küçük bir işletme sahibinin işletme ve kişisel varlıklarını ayırması zor olabilir, çünkü bazıları krediler ve diğer finansman kaynaklarını güvence altına almak için bir konut gibi kişisel varlıkları kullanabilir. Bu, işletmeyi ve işletmeyi harmanlar ve raporlayan bir varlıktan başka bir şey gibi görünmesini sağlar. Bununla birlikte, halen ekonomik sağlık ve performansına ilgi duyan taraflar olabilir.
Bir işletme bir raporlama birimi olarak sınıflandırıldığında, mali sağlığı hakkında harici ve kamuya açık raporlar hazırlaması gerekir.

Bunlar, standartları karşılamalı ve doğada tutarlı olmalıdır; böylece bireyler, bilgiyi çok yıllı karşılaştırmalar için kullanışlı olduklarını bildiklerini gözden geçirmektedir. Raporların talep edilmesi halinde tarafların ilgisini çekebilecek durumda olması gerekir ve şirket ayrıca, yatırım kararlarında şirketleri hakkında yıllık rapor hazırlama hakkına sahip hissedarlar gibi belirli gruplara gönderebilir.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum