PTT kargo sorgulama! PTT kargo takibi nasıl yapılır? PTT kargom nerede? ​​​​​​​

Kargo sisteminin ilk çıktığı zamanlarda, kargoların durumunun sorgulamaması ve kargoların hangi aşamada olması, büyük problemlerin oluşmasına neden oluyordu. Özellikle kargo konusunda ülkemizde birçok kargo firmasının olmadığı dönemlerde, PTT Kargo’nun hizmet veriyor olması ve net bir kargo sisteminin bulunmaması, birçok kişinin mağdur olmasına sebebiyet veriyordu.

PTT kargo sorgulama! PTT kargo takibi nasıl yapılır? PTT kargom nerede? ​​​​​​​
17 Kasım 2020 - 16:13 - Güncelleme: 17 Kasım 2020 - 16:14

Geliştirilen kargo sorgulama sistemleri sayesinde artık insanlar kargolarını adım adım izleyebilmekte ve buna göre kargolarını bekleyebilmektedirler. PTT kargo sorgulama sistemi de tam da bu noktada sizlere hizmet vermektedir. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok kargo sorgulama işlemini, PTT kargo sistemi üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Yurtiçinde göndermiş olduğunuz kargo, mutlaka PTT’de olmalıdır ve yurtdışından gelen kargonuzun da PTT anlaşmalı olması gerekmektedir. Aksi halde PTT kargo sorgulama sisteminden kargonuz hakkında bilgi alabilmeniz mümkün değildir.

PTT Kargo Takip Numarası


PTT kargo takip numarası, kargo sorgulama sisteminin en temel yapıtaşı olarak bilinmektedir. PTT şubelerinden gönderdiğiniz kargolarda, PTT takip kodu size verilmekte ve bu kod alıcıya da SMS ile bildirilmektedir. Takip numarası sayesinde kargonun ne zaman geleceği tahmin edilebilmekte ve olası yanlışlıkların direkt olarak önüne geçilmektedir. Bunun yanı sıra yurtdışından gelen kargolar için de takip numarası hayati bir önem taşımaktadır. Yurtdışından kargo bekleyen birçok kişi, bu takip numaraları sayesinde binlerce kilometre ötedeki kargolarını adım adım izleyebilmektedirler. Özellikle Aliexpress kargo takip numarası, PTT kargo takip sisteminin en çok tercih edilme nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT kargo takip işlemini gerçekleştirebilmek adına öncelikle PTT gönderi takip sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise karşınıza çıkan ilk kutucuğa sahip olduğunuz takip numarasını girmelisiniz. Ardından sizden bir doğrulama kodu istenmekte ve bu doğrulama kodunu da ekrandaki görsele bakarak doğru bir şekilde gerekli kutucuğa yazmanız gerekmektedir. “Sorgula” tuşuna bastıktan sonra kargo bilgileriniz detaylı bir şekilde tarafınıza sunulacaktır.

PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?


PTT Kargo takip hizmeti, PTT’nin resmi internet sayfası ve e-Devlet kapısı üzerinden sunulan online hizmettir. Tüm PTT müşterileri web sayfası ve mobil uygulama üzerinden günün her saatinde sorgulama işlemi yapabilir. PTT Kargo gönderi sorgulama sayfası üzerinden kargonun durumu hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz.

Bilgisayar ya da akıllı cihazlarınızdan PTT resmi internet sayfasına giriş yapın.

Sayfa açıldıktan sonra, ekranın sağ üst kısmında bulunan menü seçeneğine tıklayın. Açılan menü
kategorisinden “Gönderi Takibi” yazısına basın.

Tarayıcınızda yeni sekmede gönderi takip sayfası açılır. Bu sayfa üzerinde barkod numarası ve
güvenlik kodu bilgilerinin girilmesi beklenir.

Bütün bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra, kargonuzun durumunu öğrenmek için
“sorgula” seçeneğine basın.

e-Devlet Kapısı Üzerinden PTT Kayıtlı Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

PTT Genel Müdürlüğü tarafından e-Devlet kapısına entegre edilen “PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” sayfası
üzerinden kayıtlı yurt içi ve yurt dışı gönderilerin durumunu takip edilebilir. Bu hizmet sayesinde; kargo, APS
Kurye, Taahhütlü, Tebligat, Telgraf, yurtiçi/yurtdışı kayıtlı mektup postası gönderileri, koli, APG ve TURPEX
gönderileri alıcısına teslimine kadar geçtiği her sevk noktasında kayıt altına alınır. Ayrıca, kabulde “Alma
Haberi” özel hizmeti istenen ve iade işlemine tabi tutulmadan alıcısına teslim edilen gönderiler için teslime ilişkin “Kayıtlı  Gönderi Teslim Belgesi” alınabilir.

PTT gönderi takibi sorgulaması yapmak için; ilk adımda e-Devlet güvenlik sistemlerinin geçilmesi gerekir. Güvenlik sisteminde e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasının eklenmesi şarttır. Eğer e- Devlet şifrenizi bilmiyorsanız; en yakın PTT şubesinden şifrenizi edinebilirsiniz. Aynı zamanda mobil
imza, T.C. kimlik kartı, e-imza ve internet bankacılığı ile giriş yapma yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

 Güvenlik adımlarını geçtikten sonra açılan sayfada barkod numarası bilgisini girin.

 Sayfada bulunan güvenlik resminin içerisindeki harfleri yanındaki boş kutucuğa büyük-küçük harf hassasiyetine dikkat ederek yazın.

 En altta bulunan “sorgula” seçeneğine tıklayın.

PTT Kargo Takip sayfası için tıklayınız

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum