ptt.gov.tr giriş: PTT yatan para nasıl öğrenilir? PTT pandemi parası sorgulama!

ptt.gov.tr giriş ekranı ile 1000 TL pandemi yardım parası sorgulama ekranı vatandaşlar tarafından yoğun şekilde aratılıyor. PTT pandemi parası sorgulama! PTT yatan para nasıl öğrenilir? Soruları ise bu günlerde oldukça revaçta oluyor. 1000 TL Pandemi sosyal yardım ödemeleri bugün başladı! Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak.

ptt.gov.tr giriş: PTT yatan para nasıl öğrenilir? PTT pandemi parası sorgulama!
09 Mayıs 2020 - 12:20

ptt.gov.tr giriş: 1000 TL Pandemi sosyal yardım ödemeleri bugün başladı! Sosyal yardım başvurusu için aranan şarlar! Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada Koronavirüsle mücadele kapsamında 3. faz sosyal yardım ödemelerinin başladığı bildirildi. Selçuk söz konusu yardıma 6 milyonun üzerinde başvuru yapıldığını açıkladı. Peki PTT pandemi parası sorgulama! PTT yatan para nasıl öğrenilir? 

PTT PANDEMİ PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

3. FAZ SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ BAŞLADI!

Sosyal yardımları 3 faz halinde planladık. 1. fazda 2,1 milyon, 2. fazda 2,3 milyon haneye ulaşarak 1.000 TL yardımda bulunduk. Ulaşamadığımız haneler kalmasın diye e-devlet üzerinden başvuru başlattık.

Form sonunda değerlendirme yapıyoruz. 6 milyon üzerinde başvuru aldık. Belli kategorilerin değerlendirmeye alınmayacağını belirttik. Faz 1 ve faz 2'ye başvuranlar, kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneği alanlar ve memur olanlar diye belirtmiştik. 6 milyon başvurunun yüzde 60'ı değerlendirme dışı kaldı bu şekilde.Vakıflarımız başvuruları değerlendiriyor. SGK açısından, kriterler açısından baktığımızda hanelerimiz değerlendiriyor. Ödemelere başladık. 600 bin haneye faz 3'te yardım yaptık. Ödemeler yapılırken başvurular da devam ediyor. Mayıs 5'te 2.5 milyon kişiye ödeme yaptık.

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet'te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden başvurular alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanların pazartesi, "2" olanların salı, "4" olanların çarşamba, "6" olanların perşembe ve "8" olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada cumartesi ve pazar günleri ise sınırlama olmaksızın herkesin başvurabileceğini aktardı.

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

SOSYAL YARDIM PARASI KİMLERE VERİLİR?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca; 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında, halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı,

Silikozis Aylığı,

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,

Öksüz Yetim Yardımı,

Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,

Şartlı Eğitim Yardımı,Şartlı Sağlık Yardımı,

Çoklu Doğum Yardımı,

Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacak.

SOSYAL YARDIM PARASI NEREYE YATACAK?

Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak. Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak.

2020 PTT ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ Mİ? 

2020 yılında PTT şubelerinden işlem yapmak isteyen vatandaşlar sabah  saat 08.30- 12.30 arasında işlemlerini gerçekleştirebilir. PTT şubeleri resmi kurumlarda olduğu gibi öğle tatili süresi 1 saattir. Öğle tatili sonrası 13.30’da açılan şubeler saat 17.00'a kadar hizmet vermeye devam etmektedir. Bu çalışma saatleri ülkemizde ki bütün PTT kurum ve şubeleri için geçerlidir bölgeye göre değişiklik göstermez. 

PTT HAFTA SONU AÇIK MI?

PTT belirli merkez şubelerinin dışında hafta sonu hizmet vermiyor. Eğer yapmak istediğiniz işlemi hafta sonu gerçekleştirmek istiyorsanız yaşadığınız bölgeye en yakın şubeyi ve çalışma saatlerini Cumartesi günü açık olup olmadığını PTT Genel Müdürlüğü internet sitesinden sorgulayabilirsiniz. 

PTT RESMİ TATİLLERDE ÇALIŞIYOR MU?

PTT devlet kurumu olduğu için diğer resmi kurumlarda olduğu gibi milli ve dini bayramlarda vatandaşlara hizmet vermemektedir. İşte PTT'nin kapalı olduğu resmi tatil tarihleri:

1 Ocak Yılbaşı Tatili 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
23 Mayıs Ramazan Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

PTT HANGİ İŞLEMLER YAPILABİLİR

Tebligat İşlemleri
Telgraf, Havale İşlemleri
Hesap İşlemleri
Yurt içi veya Yurt dışı Kargo Gönderimi
Vergi Ödemeleri
Resmi Kurumlara Ceza Ödemeleri
HGS, OGS Ödemeleri
Fatura Ödemeleri
Havale İşlemleri
Efektif İşlemler
Mektup, Posta Gönderimi

PTT TARİHÇE 

İlk Posta Teşkilatı Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devletinin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk Postahane ise İstanbul'da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmış İlk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır.

1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra ülkemizde de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum