Ortak ATM'lerden hangi işlemler yapılır? Ücretsiz ortak ATM kullandıran devlet ve özel bankalar!

Daha önce farklı bankalara ait ATM’leri kullanırken komisyon ücreti ödüyorduk. Devlet bankaları uzun süredir ortak ATM kullanımını ücretsiz şekilde vatandaşlara kullandırıyor. Bazı özel bankalarda ücretsiz ortak ATM kullandıracağını duyurdu. Devlet veya özel bankalardan bir tanesinin ATM’sini seçerek; para çekme, para yatırma, hesap bakiyesi sorgulama, kredi kartı borcu sorgulama ve ödeme işlemlerini komisyon ücreti ödemeden yapabilirsiniz. Ortak ATM’lerden hangi işlemler yapılır?

Ortak ATM'lerden hangi işlemler yapılır? Ücretsiz ortak ATM kullandıran devlet ve özel bankalar!
21 Nisan 2020 - 08:58
Ücretsiz ortak ATM kullandıran devlet ve özel bankalar! Bir bankanın ATM’sini diğer banka müşterilerinin kullanımına izin verilmesine, ortak ATM denir. Banka kartınızın işlem limitine göre sınırsız işlem yapabilirsiniz. Devlet veya özel bankaların ortak ATM’lerinden sadece üç defa işlem yapma hakkı bulunuyor. Yukarıdaki yer alan bankaların dışında bir bankanın ATM’sini kullanırsanız, komisyon ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.


Ortak ATM Kullandıran Bankalar

 
DEVLET BANKALARIÖZEL BANKALAR
HalkbankTürkiye Ekonomi Bankası (TEB)
Ziraat BankasıQNB Finansbank
VakıfbankDenizbank
Ziraat Katılım 

Ücretsiz ORTAK ATM’lerden Hangi İşlemler Yapılır?

Devlet veya özel bankalardan bir tanesinin ATM’sini seçerek; para çekme, para yatırma, hesap bakiyesi sorgulama, kredi kartı borcu sorgulama ve ödeme işlemlerini komisyon ücreti ödemeden yapabilirsiniz.

Ortak ATM Kullanım Şartları

Banka kartınızın işlem limitine göre sınırsız işlem yapabilirsiniz. Devlet veya özel bankaların ortak ATM’lerinden sadece üç defa işlem yapma hakkı bulunuyor. Yukarıdaki yer alan bankaların dışında bir bankanın ATM’sini kullanırsanız, komisyon ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ortak ATM Günlük Para Çekme Limitleri
 
Akbank2.000 TL
Alternatif Bank1.500 TL
Cepte TEB3.000 TL
Denizbank1.990 TL
Fibabanka1.500 TL
Garanti Bankası2.000 TL
Halkbank1.500 TL
HSBC1.500 TL
ING Bank1.500 TL
Türkiye İş Bankası2.000 TL
Kuveyt Türk
Odeabank
1.500 TL
1.500 TL
QNB Finansbank1.500 TL
Şekerbank3.000 TL
Türkiye Ekonomi Bankası TEB1.000 TL
Vakıfbank1.500 TL
Yapı Kredi Bankası2.000 TL
Ziraat Bankası1.500 TL
Ziraat Katılım Bankası1.500 TL
 
Akıllı cep tavsiyesi

Bu tür uygulamaların sektörde yaygın hale geldiğini ifade eden bir bankacı ise, “Artık, şubenizde ve kendi bankanızın ATM’sinde neredeyse her işlem ücret kesilerek yapılıyor. EFT, havale, çek tahsilatı... Hepsinden alınıyor. Ancak internetten işlem yaparsanız, şimdilik ücret kesilmiyor. Müşteri para yatırma işlemini ATM’den değil, akıllı telefonla yapsaydı kesinti olmayacaktı” uyarısında bulundu.

Hangi işlemden ücret alınıyor?

- Tahsis ücreti

- Ekspertiz ücreti
 
- Taşınır ve taşınmaz rehin tesis ücreti

- Hesap işletim ücreti (Yargı bu ücreti durdurdu.)

- Para çekme ücreti

Bedava ortak ATM kimde?

Bankalar başka bankaların kartlarıyla yapılan bankacılık işlemlerinden (bakiye sorgulama, para çekme) ücret alıyor. Alınan ücretler işlemin tutarına göre değişiyor. Başka banka ATM’sinden para çekerken ücret ödemeyeceğiniz bankalar da var. Ortak ücretsiz ATM kullandıran bankalar, Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım.

Bu bankalar 15 bin ATM’de müşterilerine ücretsiz hizmet veriyor. Bu bankaların ortak ATM’lerinden para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı limit sorgulama, kart borcu ödemede para kesilmiyor.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum