O şehirlerde hibe desteği Hibe desteği başvuru şartları nedir? Çiftçiye para desteği müjdesi!

Çiftçiye para yani hibe desteği müjdesi geldi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, kırsal kalkınma için yeni bir proje başlattıklarını ve proje kapsamında binlerce vatandaşlara hibe desteği verileceğini belirtti. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, o şehirlerde yaşayan vatandaşlara hibe desteği verileceği belirtildi. Peki çiftçiye hibe nasıl alınır? Başvuru şartları nedir?

O şehirlerde hibe desteği Hibe desteği başvuru şartları nedir? Çiftçiye para desteği müjdesi!
12 Mayıs 2020 - 13:22

42 şehirde yaşayan çiftçilere ve üreticilere karşılıksız para desteği sağlanacak. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı son dakika açıklamasında başvuru detaylarını ve başvuru tarihlerini paylaştı. "Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1.2 milyar TL olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık.

 


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:


"Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyoruz. Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1.2 milyar TL olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık.

IPARD destekleri ile bir yandan AB standartlarında, rekabetçi yeni işletmeler kurulmasını desteklerken, diğer yandan kırsalda gelir getiren faaliyetleri çeşitlendiriyoruz. Böylece kırsaldaki kadın ve genç girişimcilerimizi daha çok desteklemeyi ve kaliteli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Bu çağrı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) sektörlerinde sunulacak projeler desteklenecek.

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 Milyon Avro, yani 790 Milyon'dur. Bu kapsamda, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere %50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)  tedbiri için ise 54 Milyon Avro 410 Milyon Liralık destek bütçesi tahsis edildi. Bu çerçevede de, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere % 55-65 oranında hibe desteği sağlanacak.

Toplamda 1.2 Milyar TL hibe desteği bütçesi ayrılan IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin ayrıntılı bilgiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.

DUYURU METNİ

Resmi duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 11 Mayıs 2020 tarihinde Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır.

Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir."

42 ŞEHİRDE VATANDAŞLARA HİBE

Tarım ve Orman Bakanlığı tarfından yapılan açıklamada, aşağıdaki şehirlerde yaşayan vatandaşlara hibe sağlanacağına yer verildi:

Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Ankara
Ardahan
Aydın
Balıkesir
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Giresun
Hatay
Isparta
Kahramanmaraş
Karaman
Kars
Kastamonu
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muş
Nevşehir
Ordu
Samsun
Sivas
Şanlıurfa
Tokat
Trabzon
Uşak
Van
Yozgat

HANGİ PROJELERE VERİLECEK?Başvuru tarihleri şu şekilde duyuruldu:

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme; Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 26.06.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir

Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar; Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 30.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 03.07.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN HİBE NEDİR?

Sanayi sektörüne olduğu gibi tarım sektörüne de desteklerin son dönemlerde arttığını söylemek mümkündür. “Tarım sektörü için hibe nedir?” sorusunu örneklerle açıklayacak olursak; mazotta yapılan indirimler, sulama ücretlerinde yapılan indirimler ve diğer tarım giderleri için yapılan indirimler, tarım sektöründe ki hibelerdir. Devletin yapmış olduğu bu indirimler, aslında bir kısmının devlet tarafından karşılanacağının anlamına gelmektedir. Yani devlet, tarım sektöründe çiftçilere belirli masraflarda indirim vererek, bu masrafların maliyetini kendi cebinden, karşılıksız olarak hibe etmektedir.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • pluto trust corporation
    5 ay önce
    İyi günler ! kredi talep eden tüm değerli müşterilerimize hızlı bir bildirimde bulunmaktayız, şu anda uygun bir kredi faiz oranına sahip bir kredi planındayız. İletişim: [email protected]