O paralar geri alınacak! SGK'dan (SSK) emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi müjdesi!

O paralar geri alınacak! ​​​​​​​Türkiye'de milyonların SGK sigortası bulunuyor. Fakat herkes emekli olamıyor. Bu bağlamda çalışanlar emekli olamadıkları için toplu para iadesi yollarını arıyorlar. SGK toplu ödeme olarak da adlandırılan bu uygulamada emekli olma şartlarında noksanlık bulunan ve emekliliğe hak kazanamayan yurttaşlara bazı şartların sağlanması vaziyetinde toplu para ödemesi yapılıyor. Sigortalı çalışanların emeklilik hakkına erişebilmeleri için aşinayı üzere bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

O paralar geri alınacak! SGK'dan (SSK) emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi müjdesi!
24 Aralık 2020 - 09:17 - Güncelleme: 24 Aralık 2020 - 21:23
SGK'dan Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilere, memurlara ve emekçilere toplu para iadesi müjdesi geldi. Sosyal Güvenlik mevzuatları tarafından sigortalılara sunulan askerlik ve doğum borçlanması gibi desteklerden yararlandığı halde yine de emeklilik için şartları yerine getiremeyen milyonlarca sigortalının olduğu biliniyor. Sosyal Güvenlik Müesseseyi SGK tarafından yapılan toplu para iadesi veya toptan ödeme, emeklilik koşullarının hepsini yerine getiremediği için emekliliğe hak kazanamamış bireylerin ödenmiş prim günlerini toplu para halinde geri alabilmesi hakkıdır. SGK, Sosyal Sigortalar Kurumundan emeklilere, memurlara ve emekçilere toplu para iadesi müjdesi geldi. 
 SGK Toplu Para İadesi Uygulaması Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan toplu para iadesi veya toptan ödeme, emeklilik şartlarının hepsini yerine getiremediği için emekliliğe hak kazanamamış kişilerin ödenmiş prim günlerini toplu para halinde geri alabilmesi hakkıdır. Emekli olamayan sigortalı çalışanlar bu hizmetin kapsamı içinde yer almaktadır. Ülkemizde 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sosyal güvenlik mevzuatlarında yapılan değişiklik kapsamında uygulamaya geçirilmiş olan bir hizmettir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A (eski adıyla SSK), 4B (eski adıyla Bağkur) ve 4C (eski adıyla Emekli Sandığı) sigorta kollarının herhangi birinde çalışmış olan kişiler toplu para iadesi için kuruma dilekçe sunarak başvuruda bulunma hakkına sahip olabiliyor.


Sigortalı çalışanların emeklilik hakkına ulaşabilmeleri için bilindiği üzere bazı koşulları yerine getirmeleri gerekiyor. Belli gün prim ödemesi şartının yanı sıra yaş ve sigortalılık süresi gibi şartları da yerine getirmeleri gerekiyor. Bazı sigortalı çalışanlar, yeterli çalışma imkanına sahip olmadıkları için emeklilik şartları arasında yer alan prim gününü doldurmayı başaramıyor. Bu durumda sigortalıların emekli olması için sistemde erkeklere askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması gibi imkanlar bulunuyor.

SGK Toplu Ödemeyi Kimler, Nasıl Alabilir?

Sosyal Güvenlik mevzuatları tarafından sigortalılara sunulan askerlik ve doğum borçlanması gibi desteklerden yararlandığı halde yine de emeklilik için şartları yerine getiremeyen milyonlarca sigortalının olduğu biliniyor. Bu vatandaşların çalışma imkanları bulamamaları halinde bu zamana kadar kuruma ödedikleri primler boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri toplu olacak şekilde sigortalı vatandaşa geri ödüyor. Memurlarda bu uygulama kesenek iadesi adı altında yapılan düzenlemeyle gerçekleştiriliyor. SGK’dan toplu ödeme alabilmek için genel anlamda 2 şartın yerine getirilmesi gerekiyor.

TOPLU ÖDEME ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

– Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.– Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlar ise zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

TOPLU ÖDEME ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan toplu prim ödemesi talep edecek vatandaşların SGK'ya dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. SGK bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Başvuruda bulunan vatandaşlar, o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini geri alabiliyor. Eğer çalışan vatandaş vefat etmiş ise çalışanın yakınları SGK'ya başvuruda bulunarak toplu ödeme talep edebilirler. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

İHYA SİSTEMİ NEDİR?

Hastanelerde bakınmak için ödenen GSS, askerlik, yapılan doğum gibi borçlanmaları geri iade alabiliyorsunuz. Toplu para alanları emekli ihtimali kalmıyor ancak emekli olduğunuzda alacağınız parayı geri alabiliyorsunuz. Parayı alıp tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlar için ihya devreye giriyor. İHYA, paraları alanlar için işlerini düzeltince tekrardan geçmiş borcunuzu ödeyerek emekli olma şansı veriyor. Aradaki boş geçen günler için faizde alınmıyor.

DİLEKÇEYLE BAŞVURU ŞARTI

Parayı almak için SGK 2020 yılında dilekçe ile başvurma şartı getirdi. SGK, işlemi kendi yapmayacağını dilekçe ile başvuru yaparak arasında inceleyip şartları taşıdığında geri ödeyeceğini duyurdu.Toplu para iadesi Şubat ayında başlayacak ve Ziraat Bankası tarafından alınacak.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum