Murat Uysal neden görevden alındı? Merkez Bankası yeni başkanı kim oldu? Naci Ağbal kimdir?

Murat Uysal neden görevden alındı? Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Merkez Bankası Baskanlığına Maliye eski bakanı, Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı. Peki Merkez Bankası yeni başkanı kim oldu? Naci Ağbal kimdir? Murat Uysal neden görevden alındı? Merkez bankası oldukça sık kulağınıza duyulan bir kurumdur. Bu kurum Türkiye Cumhuriyeti ekonomisini takip eden, tüm finans işlemlerinden sorumlu olan ve resmi kurum olarak hizmet yapmaktadır. Bankaların bankası ya da devletin bankası gibi çeşitli tanımlamalarla da Merkez Bankasını duymuş olabilirsiniz. Aslında bakılacak olursa Merkez Bankası oldukça büyük öneme sahip ve ciddi bir kurumdur.

Murat Uysal neden görevden alındı? Merkez Bankası yeni başkanı kim oldu? Naci Ağbal kimdir?
07 Kasım 2020 - 10:53
SON DAKİKA HABERİ: Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Merkez Bankası Baskanlığına Maliye eski bakanı, Cumhurbaskanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı. Naci Ağbal'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine İbrahim Şenel atandı. Peki Merkez Bankası yeni başkanı kim oldu? Naci Ağbal kimdir? Murat Uysal neden görevden alındı? Para politikalarından sorunlu olarak görevlendirilen bir ülke ya da bir birliğin banka işlemlerini yürüten en üst kurumdur. Bir ülkenin finans istikrarını sürdürmeyi ve üst seviyelere çıkartmayı hedefler ve bu da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının resmi internet sitesinde yer alan bir yazıyla belirtilmiştir.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal, 1 Ocak 1968 tarihinde Minteha ve Yakup Ağbal çiftinin çocuğu olarak Bayburt’un Yoncalı köyünde doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Teftiş Kuruluna girdi, 1993’te Maliye Müfettişi oldu. Yüksek Lisans eğitimini 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında tamamladı.


2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı görevine, 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’ne atandı. Ekim 2008 tarihinde Bakanlar Kurulu kontenjanından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçildi. 8 Mart 2008 tarihi itibarıyla de Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi oldu. 12 Haziran 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. Bu görevini 9 Şubat 2015 tarihine kadar sürdürdü.

Siyasi kariyeri

Ağbal 9 Şubat 2015 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden istifa ederek Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde aday olabilmek için istifa eden 200 bürokrat arasında yer aldı.Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bayburt milletvekili olarak meclise girdi. 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine başladı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar AK Parti Bayburt milletvekili olarak meclise girdi.

Maliye Bakanlığı

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti’nde Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek’ten devralan Ağbal, yeni dönemin Türkiye ekonomisi için “reform dönemi” olacağını ve mali disiplinden asla vazgeçmeyeceğini bildirdi.Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

Özel hayatı

Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Merkez Bankası Nedir?

Para politikalarından sorunlu olarak görevlendirilen bir ülke ya da bir birliğin banka işlemlerini yürüten en üst kurumdur. Bir ülkenin finans istikrarını sürdürmeyi ve üst seviyelere çıkartmayı hedefler ve bu da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının resmi internet sitesinde yer alan bir yazıyla belirtilmiştir. Merkez Bankası siyasi müdahalelerden uzak bir politika yürütür ve ordu gibi ya da bağımsız işlemler yapmaya sahiptir. Siyasi bazı politikalar ülke için önemli olan ekonomi ve askeri alanlarda müdahaleyi olumsuz kılabileceği için bu alanlar siyasi otoriteye bağlı kalmamıştır. Bu Türkiye için geçerli bur durumdur. Elbette ki her Merkez bankası ya da her Askeri birlik hükümetten bağımsız değildir. Bu tamamen ülkelerin siyasi yapılarıyla alakalı bir durumdur. Kaynak: Merkez Bankası Nedir, Merkez Bankasının Görevleri Nelerdir, Merkez Bankası Kayıt Kredi Bürosu Nedir? 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x