Mastercard ve Visa nedir? Kredi kart aidatı nedir ve aidatsız kredi kartları!

Kredi kart aidatı nedir ve aidatsız kredi kartları hangileri? Kart başvurusundan sonra tüketicinin talebi doğrultusunda 6 ayda bir iki kez veya yılda bir kez alınan, bankanın kredi kartı için verdiği hizmetlerin bedeli karşılığında yasal olarak aldığı ücret ya da masraf tutarına verilen addır. Mastercard ve Visa nedir? İşte detaylar

Mastercard ve Visa nedir? Kredi kart aidatı nedir ve aidatsız kredi kartları!
23 Nisan 2020 - 13:03

Aidatsız Kredi Kartları nedir ve aidatsız kart veren bankalar hangileri? Tüm bankalar artık son düzenlemelerle bir tane aidatsız kredi kartı hizmeti sunmak zorunda olduğunu bildiğimizden tüm bankalardan aidatsız kredi kartı edinilebilir. Fakat bu kartların limiti genelde düşük ve sunduğu bonus, mil gibi harcamalardan elde edilen kazançları da yok denecek kadar azdır. Bazı aidatsız kredi kartları ise şunlardır: Akbank’tan Free Kart, Garanti Bankası hizmeti olan Flexi Kart, Odeabank’ın Bank’o Kart, bir İş Bankası kredili ürünü olan Maximum Kart.
 


Mastercard ve Visa Nedir?

Arasındaki tek fark ilgili şirketlerin ve merkezlerinin farklı olmasından kaynaklıdır. Mastercard Amerika merkezli bankalar ile tüketici arasında finans akışının altyapısı ve protokollerini belirleyen firmanın ismidir.
Visa ise Avrupa’da İngiltere merkezli aynı altyapı desteğini ve elektronik hizmet sağlayıcısıdır.
Kredi Kartları için başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var; hangi alanda daha çok kullanacağınızla paralel bir kredi kartı alın. Mesela çokça seyahat ediyorsanız mil puan getiren kart almanız yerinde olurken, bol alışveriş yapıyorsanız da bonus puan veren kredi kartlarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Aidatlı Kredi Kart İle Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki kart arasında bazı farklılıklar yer alır, bunlardan en önemlisi ise; aidatsız kredi kartına taksit işlemi uygulanmamasıdır. Taksit işlemi uygulansa bile belli bir sınırın olduğunu söylemek gerekir. Diğer en önemli fark ise; bu kartlar için herhangi bir kampanya ve hediye puan seçeneklerine yer verilmiyor olmasıdır. Bu gibi seçeneğe önem veren kişilerin, aidatlı kredi kartı kullandığını söylemek gerekir.

Kredi kartı aidatı ne kadar? Kredi kartı aidatı, bankalara ve kart özelliklerine bağlı olarak farklılıklar gösterir. Sunulan hizmete ve kartın özelliğine göre, bankalar farklı kart aidat ücreti talep etmektedirler. Aidat ücreti konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, bankaların sitelerinden ya da sözleşme üzerinden bu bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum