Maaşlardan kesinti yapıldı! 4A-4B-4C emekli maaşı alan ve çalışan emekliler dikkat!

4A-4B-4C emekli maaşı alan ve çalışan emekliler için önemli haberler geldi. Maaşlardan kesinti yapılacak mı? Soruları oldukça merak ediliyor. SGK’dan yaşlılık (emeklilik), malullük, ölüm aylığı ile iş kazası-meslek hastalığı nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alanların aylıklarından zaman zaman Kurum tarafından kesinti yapılmaktadır. Emekli maaşı alan ve alacaklar merakla Emekli maaşı kesintileri neler? Emekli maaşı kesintisi artacak mı? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

Maaşlardan kesinti yapıldı! 4A-4B-4C emekli maaşı alan ve çalışan emekliler dikkat!
11 Nisan 2020 - 11:29
5434'e tabi olanlar ile ilk defa Ekim 2008'den sonra işe başladığı için 5510'a tabi olanlar açısından emeklilik kesintisi uygulanan maaş unsurları... Daha önce de dile getirdiğimiz üzere maaş hesaplaması en karmaşık işlemlerden birisidir. Bu hesaplama, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu sonrasında daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Öyleki 666 sayılı KHK ile kariyer meslek mensupları ve üst yönetim personeli açısından brüt maaş hesaplaması yapmak çok basit olmasına rağmen, emeklilik kesintisinden dolayı bu işlemi yapabilmek de uzmanlık gerektirmektedir

EMEKLİ MAAŞI KESİNTİLERİ NELER?

Emekli maaşı alan ve alacaklar merakla Emekli maaşı kesintileri neler? Emekli maaşı kesintisi artacak mı? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

4A EMEKLİ AYLIĞI KESİNTİSİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

4B EMEKLİ AYLIĞI KESİNTİSİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

4C EMEKLİ AYLIĞI KESİNTİSİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN


Emekli maaşlarından yapılan kesintiler şöyle:

1) İLAÇ KATILIM PAYI

Emekli maaşı alanların ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Ayrıca her bir reçete için;

– 3 kutuya kadar(üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için:3 (üç) TL,

– 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için: 1 (bir) TL olmak üzere katılım payı alınır.

2) TIBBİ MALZEME KATILIM PAYI

Emekli maaşı alanlar vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için % 10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

3) MUAYENE KATILIM PAYI

Emekli maaşı alan vatandaşlar birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak 2019 yılı katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

– İkinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında (Devlet Hastanesi) 6 TL
– Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL
– Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında (Üniversite eğitim Araştırma Hastaneleri) 8 TL
– Özel sağlık hizmeti sunucularında (Özel Hastanelerde) 15 TL
– 10 gün içerisinde aynı uzmanlık dalında farklı sağlık hizmeti sunucusuna başvuru yapılırsa, yukarıdaki bedeller 5 TL artırılır. (Acil haller, kronik hastalıklar ve sağlık ocağı tedavileri hariç)

5510'A GÖRE EMEKLİLİK KESİNTİSİ UYGULANAN MAAŞ UNSURLARI

5510 Sayılı Kanuna göre Maaş alanlarda ise Emeklilik Tazminatı yerine Özel Hizmet Tazminat geldi. 5510'a tabi olanlar açısından emeklilik kesintisi uygulanacak maaş unsurları şu şekildedir: Aylık + Ek Gösterge + Taban Aylık + Kıdem Aylık ve Özel Hizmet Tazminatı.

Bu unsurların toplamına kesenek kesinti oranları uygulanarak kesenek miktarı bulunuyor. Bu oranlar ise şu şekildedir: % 11 kurum karşılığı, % 7,5 GSSP devlet, % 9 kişi kesintisi, % 5 GSSP kişi

Buradaki özel hizmet tazminatı, yan ödeme kararnamesinde yer alan özel hizmet tazminatıdır. Ancak, özel hizmet tazminatı hesaplanır iken istisna olarak ek, ilave ve bölgesel tazminatlar dahil edilmiyor.

SGK'DAN AÇIKLAMA

SGK'dan yapılan açıklamada, "Bazı basın-yayın organlarında "SGK'da çok konuşulacak çalışma" şeklinde yer alan haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği görülmüştür. Söz konusu haberlerde dile getirilen hususlarla ilgili Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir çalışma istenmediği gibi Sosyal Güvenlik Kurumunun böyle bir çalışması da bulunmamaktadır. Sıklıkla yapılan bu tarz maksatlı haberler, kurumumuzu yıpratma ve vatandaşlarımızı yanıltma hedefi taşımaktadır. Bu maksatlı haberlere karşı her türlü hukuki hakkımızı kullanacağımızı da ayrıca belirtir, doğru bilginin peşindeki siz değerli basın mensuplarımızın dikkatine ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız." denildi.

EKONOMİ AJANSI 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum