Maaşlara 300 TL yeni zam! 13 milyon SSK, SGK ve Bağkur emeklisine yeni zam müjdesi!

13 milyon SSK, SGK ve Bağkur emeklisi için yeni müjdeler gelmeye devam ediyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz ay 500 TL zam alan emekliler bu seferde 300 TL'lik bir zammı ceplerine koyacaklar. Eğer emekli maaşlarında zam beklenildiği gibi olursa yeni zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 1800 liraya çıkabilir. Bu konu hakkında vatandaşlar en düşük emekli maaşının yeni zamla birlikte ne kadar olacağı gibi konuları merak ediyor.

Maaşlara 300 TL yeni zam! 13 milyon SSK, SGK ve Bağkur emeklisine yeni zam müjdesi!
06 Mayıs 2020 - 10:51

Eğer emekli maaşlarında zam beklenildiği gibi olursa yeni zam ile birlikte en düşük emekli maaşı 1800 liraya çıkabilir. Bu konu hakkında vatandaşlar en düşük emekli maaşının yeni zamla birlikte ne kadar olacağı gibi konuları merak ediyor.  Bunun üzerine birçok vatandaş konuya ilişkin olarak en düşük emekli maaşı ne kadar olacak gibi sorularına yanıt aramaya başladılar. Eğer yeni zam beklentileri yönünde gerçekleşirse en düşük emekli maaşı 1500 liradan 1800 liraya yükselecek.
 


EMEKLİYE BÜYÜK MÜJDE! YENİ ZAM 

Ekonomik şartların her geçen gün giderek daha da zorlaşması ardından emekli vatandaşlar geçim derdine düşmüştü. Bununla birlikte emekli maaşlarına zam gelerek en düşük emekli maaşı 1500 lira olmuştu.
Ancak bu miktar da emeklilerin geçim sıkıntısı yaşamalarının önüne geçmemişti. Bununla birlikte emekli vatandaşlara bir zam haberi daha geldi. 


Bunun üzerine birçok vatandaş konuya ilişkin olarak en düşük emekli maaşı ne kadar olacak gibi sorularına yanıt aramaya başladılar. Eğer yeni zam beklentileri yönünde gerçekleşirse en düşük emekli maaşı 1500 liradan 1800 liraya yükselecek. Özellikle de korona virüs salgını ardından yaşanan pandemi sürecinde ekonomik sürecin daralması ile birlikte bu zam haberi emekli vatandaşlar için bir umut oldu.

Daha önceden erken bayram ikramiyelerini alan ve ek gelire kavuşan emekli vatandaşlar ardından da zamma kavuşmuşlardı. Emekli vatandaşların kavuştukları bu ücretler nefes almalarını sağlasa da şimdi gözler yeni zam haberinde oldu. Bu noktada emekli vatandaşlar son yıllarda nemli kazanımlar elde ederken yeni talepler de gündeme gelmeye devam ediyor.

Konuya ilişkin olarak Türkiye Emekliler Derneği genel başkanı Kazım Ergün, yapılan toplantıda emekli aylıklarının değer kaybını gündeme getirerek çözüm yollarını öne sürdü. Talepler kapsamında emekliye zam ile birlikte aylık bağlama oranının yüzde 70’e yükselmesi talep ediliyor. Eğer bu talep hayata geçerse en düşük emekli maaşı 1800 liraya yükselecek. 

EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NEDİR?

İşçi, memur ve kendi hesabına çalışan tüm kişiler için emeklilik hakkına kavuşabilmek temelde 3 şartın yerine getirilmesiyle mümkün olabiliyor. Bunlardan ilki sigortalılık süresinin tamamlanması. Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınıyor.

SGK'nın kendi web sayfasında verdiği örneğe göre, "İlk defa 01/08/1982 tarihinde hizmet akdine tabi işe başlayan ve 30/09/2009 tarihinde yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan bir sigortalının sigortalılık süresi, tahsis talep tarihinden ilk defa işe başlanılan tarih çıkartılarak aşağıdaki gibi tespit olunur."

Tahsis talep tarihi = 30/09/2009, İlk işe giriş tarihi = 01/08/1982, Sigortalılık süresi = 29/1/27 (27 yıl 1 ay 29 gün)KAYNAK: Nutuk 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum