Kredi puanları anlamları ve kredi başvurusu değerlendirme nasıl yapılır?


İçinde bulunduğumuz sistemde eğer paraya ihtiyaç duyuyorsak mutlaka yolumuz bankalardan geçiyor. Daha çok borçlanmayı daha fazla şeye sahip olmak sandığımız için sürekli olarak bankaların kredili ürünlerini kullanıyoruz. Bu kadar talep olunca da bankalar artık müşterileri seçerken bir kategori sistemi üzerinden değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmenin ilk aşaması da bilindiği gibi kredi notu üzerinden oluyor. Peki Kredi puanları anlamları ve kredi başvurusu değerlendirme nasıl yapılır?

Kredi puanları anlamları ve kredi başvurusu değerlendirme nasıl yapılır?
24 Nisan 2020 - 10:15

Kredi puanları anlamları ve kredi başvurusu değerlendirme nasıl yapılır? Banka görevlileri veya bireyler TC kimlik no ile kredi puanı sorgulama yaparak kredi alıp alamayacaklarını görebiliyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) veya bilinen marka adıyla Findeks, kredi notunu görebildiğiniz alanı oluşturur. Ancak kredi notunun belirlenmesi birçok bankanın ortak paylaşımları ve devletin ilgili kurumlarından alınan bilgiler ile mümkün olur. Banka ile karşılıklı yapılan sözleşmelerde kişisel bilgililerin korunması kanunu kapsamında saklanan bilgileriniz ödeme alışkanlıklarını kapsamaz.
 


Kredi Puanını Kim Belirler?

Kredi puanı bir elektronik sistemin belirli bir algoritma üzerinden verileri hesaplamasıyla belirlenir. Bu verilerin en önemlisi kişinin ödeme konusundaki düzenliliğidir. Kredili ürünler kullanılıp geri ödeme konusunda gecikme yaşanması durumunda gecikilen süre kadar puanda bir negatif ivme oluşması söz konusudur.
Geciken kredili ürünlerin düşürdüğü bu puan yine düzenli ödeme yaparak yükseltilebilir. Özellikle kredi kartına sahip olan kişiler yaptıkları ödemenin düzenli olmaması sonucunda çok hızlı bir düşüşle karşılaşabilirler. Geciken ödemelerin dışında kredi notuna etki eden diğer faktörler ise şunlardır.
  • Toplam kredi borcu
  • Aylık gelir durumu
  • Meslek / Medeni Hal / Yaş / Eğitim Durumu
  • Borçlanma Grafiği
Yukarıda sıraladığımız veriler ışığında her kişi aldığı puana göre bir risk grubuna yerleşir. Bankalar borç verecekleri kişilerde geri ödeme ihtimali düşük veya yüksek olan kişileri buna göre değerlendirir. Buna göre kişinin kredi notu ve içinde yer aldığı risk grupları şöyledir.
  • 0 – 699 arası / Çok Riskli Grup
  • 700 – 1099 arası / Riskli Grup
  • 1100 – 1499 arası / Orta Riskli Grup
  • 1500 – 1699 arası / İyi Grup
  • 1700 – 1900 arası / Çok İyi Grup
Kredi Başvurusu Değerlendirmesinde Baz Alınan Diğer Faktörler

Kredi notu ya da bankacıların literatüründeki adı ile skor, kredi alımında büyük bir yer kaplar. Ancak tek başına yeterli değildir. Çünkü kişi, kredi notu çok yüksek olsa da içinde olduğu zaman diliminde bir takım şartları karşılamıyor olabilir. Örneğin işten ayrılan bir kişi kredi notu yüksek olsa da bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmakta sorun yaşayabilir. Çünkü bankalar maaş bordrosu ve son altı aylık düzenli sigorta primi ödemesini gösteren belge talep edebilirler.

İhtiyaç kredisi başvurusu sırasında müşterilerden bir ikamet belgesi de istenebilir. Bazı bankalar başvuru yapılan yerde ikamet etmeyen kişilerin başvurusunu olumsuz yanıtlayabilirler. Bu durumda bankaların internet şubeleri üzerinden kredi sorgusu yapabileceğin uygulamaları kullanarak ön bilgi edinebilirsiniz.


Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Daha önce yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takipler belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin kredi puanınızı oluşturuyor. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceliyor ve bu puan bankanın kararını doğrudan etkiliyor.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişen bir değer. Kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi de arttırır. Kredi notunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez, bunun için kredi alamazsınız.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının anlamı şöyle:

Kredi Notu

Risk Grubu

0 - 699

En riskli

700 - 1099

Orta riskli

1100 - 1499

Az riskli

1500 - 1699

İyi

1700 - 1900

Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur ancak yine de bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli grupa dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor.

Kredi notunuz kaç olursa olsun unutmayın ki kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenerek değerlendirmeye dahil edilir.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum