Kredi nasıl alınır? Kredi başvurusu nasıl yapılır? İnternet üzerinden kredi nasıl onaylanır?

Bankacılık sisteminin teknoloji ile iyice entegre olması ile artık kişiler özellikle tüketici ihtiyaç kredilerini ve hatta bazı ticari kredileri de hiç şubeye gitmeden internet üzerinden kullandırabiliyor. Özellikle internet bankacılığını aktif olarak kullanan genç nüfusa sahip bir ülke olarak internetten kredi çokça kullanılan bir bankacılık ürünü. Peki internet üzerinden kredi nasıl onaylanır? Kredi nasıl alınır? Kredi başvurusu nasıl yapılır?

Kredi nasıl alınır? Kredi başvurusu nasıl yapılır? İnternet üzerinden kredi nasıl onaylanır?
19 Nisan 2020 - 09:47

İnternet üzerinden kredi nasıl onaylanır? Kredi nasıl alınır? Kredi başvurusu nasıl yapılır? Günümüzde kredi kullandırılırken aslında kişilerin internetten başvuru yapması ile şubeye giderek başvuru yapılması arasında bu başvuruların değerlendirilmesi açıdan hiçbir fark yok. Bankalar bugün bilhassa tüketici kredilerinde öncelikle kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notuna bakıyor. Şayet kişinin kredi notu istediği kredi miktarı için yeterli ise kredi anında onaylanabiliyor. Kişi internet şubesi kanalıyla genellikle şubeye hiç gitmeden kredi tutarını kendi banka hesabına da geçirebiliyor.
 Bankalar bu tip kredileri öncelikle kendi banka müşterilerine ve onların dışında müşteri olmayan kişilere de kullandırabiliyor. Müşterilerin ise internetten hızlı ve anında kredi alabilmesi için bilhassa kredi notlarını belli bir seviyenin altına düşürmemeye özen göstermesi gerekiyor. Zira kredi notu düşük veya istenen seviyeyi karşılamayan kişiler için bankalar ek belgeler veya teminatlar da isteyebiliyorlar veya bazen direkt olarak bu kişilerin kredi başvurusu ret edilebiliyor. Ticari kredilerde internetten kredi uygulaması ise tüketici kredilerine çok benzer şekilde oluyor Bankanın ticari müşterisi olan firmalar internet bankacılığı kanalı ile ticari ihtiyaç kredisine başvurulabiliyorlar. Burada da şirktin kredibilitesi değerlendiriliyor.


ŞUBEDEN KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Şubeye giderek, şube personeli ile görüşerek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak hiç araştırma yapmadan şubeye direkt gitmek zaman kaybı olacaktır. Bu yüzden başvuru yapmak istenilen bankanın kredi ürününü mutlaka internet üzerinden incelenmesi gerekir. Şubeye gittiğinizde tüm aklınıza takılan soruları sorabilir, ödeme durumunuzu belirterek size en uygun krediyi bulabilirsiniz. Kredi çeşitlerini inceleyerek ön başvuru şubeden iletilebilir.

Şubeye giderken nüfus cüzdanınızın veya ehliyetinizin yanında olması yeterlidir. Ancak şube ile görüşüp kredi başvurusu yaptıktan sonra banka sizden ek evrak isteyecektir. Bu süreci hızlandırmak adına gelir belgesi (maaş bordrosu), ikamet belgesi ya da adınıza kayıtlı son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarınızdan birinin şubeye giderken yanınızda olmasını önerilir.

CEPTEN SMS KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bankalar kredi başvurularınızı şubeye gitmeden hızlıca değerlendirebilmek adına cepten SMS yoluyla kredi başvurusu yapmanıza olanak tanımaktadır. Bu bir kredi ön başvurusu olup, ön başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen gerekli evraklar ile şubeye müracaat etmeniz istenecektir. Cepten mesaj göndererek yapacağınız bu kredi başvurusu sizin kredibilitenizi ölçmek adınadır. Şubeye gitmeden hızlı bir şekilde ne kadar kredi alabileceğinizi bir SMS yoluyla öğrenebilirsiniz. Bankalar sadece T.C. kimlik numaranızla bile size yaklaşık 5 dk. içerisinde dönüş yapabilmektedir.
Şubeye gitmeden bilgisayar başında hızlıca başvuru formu doldurarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. İnternetten online başvuru formu doldurarak yapacağınız bu başvuru SMS kredi başvurusu gibi ön onay niteliğindedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra belirtilen evraklar ile birlikte yine şubeye gitmeniz istenecektir. Online kredi başvurusunda şubeden doldurulan başvuru formlarına göre daha az bilgi sorulmakla birlikte, SMS kanalına göre daha fazla bilgi alınmaktadır.

Online kredi başvurusu şubeye gitmenize gerek kalmadan başvuru yapmanızı sağlayan ve en çok tercih edilen kredi başvurularındandır. Başvurunun son adımında sistem tarafından size ne kadar kredi alabileceğinizi bildiren bir bildirim çıkmaktadır. Bu sayede başvurunuza hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz. Bazı bankalar ise değerlendirme sürecini daha sonra SMS ile size bildirebilmektedir.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum