Kredi erteleme nasıl yapılır? 14 bankaya borcu olanların kredi borçları faizsiz ertelendi mi?

Kredi erteleme nasıl yapılır? 14 bankaya olan borçlar için önergeler verildi. Pandemi sürecinde bankalar yeni kararlar aldı. Hükümetin çağrısı sonrası harekete geçen bankalar, vatandaşların kredi borçlarını erteleme duyurusu yayımladı. 3 aylık erteleme için bankalar, vatandaşlardan yüzde 1.5 'lere varan faiz isteyince birçok vatandaş kredi borçlarını ertelemedi. On binlerce vatandaş ise kredi borçlarını elinde parası olmadığı için mecburen faizli şekilde erteledi.

Kredi erteleme nasıl yapılır? 14 bankaya borcu olanların kredi borçları faizsiz ertelendi mi?
29 Nisan 2020 - 10:08

Kredi erteleme nasıl yapılır? Kredi borçlarının faizsiz şekilde ertelenmesi , pandemi sürecinde zor duruma giren vatandaşların kredi borçlarından faiz alınmaması için 2 önerge verildi. 14 bankaya olan borçlarla ilgili önerge haberimizde.

KREDİLER ERTELENDİ AMA...

3 kamu bankası ve 11 özel banka , hükümetin pandemi destek açıklaması sonrası kredi borçlarını ertelediğini duyurdu. Ancak bankalar, vatandaşların kredi borçlarını faizli erteledi. 3 aylık erteleme için bankalar, vatandaşlardan yüzde 1.5 'lere varan faiz isteyince birçok vatandaş kredi borçlarını ertelemedi. On binlerce vatandaş ise kredi borçlarını elinde parası olmadığı için mecburen faizli şekilde erteledi.

TBMM 'DE DİLE GETİRİLDİ
TBMM 'de bu durum dile getirildi ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sistemde aksaklıklar varsa giderilir dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE BERAT ALBAYRAK AÇIKLADI

Bu açıklamalar ve yoğun şekilde tepkiler gelmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Berat Albayrak bir açıklama yaptı ve özel bankaların üzerine düşeni yapmadıklarını söyledi. 

2 ÖNERGE VERİLDİ

TBMM 'de konu ile ilgili araştırma yapılması , bir çalışma olup olmadığı ile ilgili 2 önerge verildi. Verilen önergelerde bankaların kredileri faizli şekilde ertelediği ve bu konuda çalışma yapılması gererktiğine yer verildi. 

Akbank

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre Akbank, bireysel ve tüzel  müşterilerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması  halinde mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar öteleyecek.

Albaraka Türk

Albaraka Türk, talep eden tüm ticari ve bireysel müşterilerinin 30  Nisan'a kadar olan taksit ödemelerini 2 ay süreyle erteleyecek.

Personel maaşlarını Albaraka Türk'ten ödeyen müşterilere, talep  etmeleri halinde, istihdamlarını korumaları şartıyla, 3 aylık personel maaş  giderleri kadar ilave limit imkanı sağlayacağını duyuran banka, müşterilerin  yapılandırma taleplerinin, nakit akışına ve sektörel durumlarına göre, ödemesiz  dönem dahil, mevcut vade yapılarından daha uzun vadelerde yapılandıracak.

Alternatif Bank

Alternatif Bank, talep etmeleri halinde tüzel ve bireysel  müşterilerinin, 30 Nisan'a kadar olan kredi ana para, faiz ve taksit ödemelerini  mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar öteleyecek.


DenizBank

DenizBank, koronavirüs salgınının müşterileri üzerinde yaratabileceği  kısa vadeli finansal sorunların aşılması amacıyla bireysel ve ticari  müşterilerden talep edenlerin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit  ödemeleri mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar öteleyecek.

Emlak Katılım

Emlak Katılım, bireysel ve kurumsal müşterilerine, 31 Mart'a kadar  yapılması gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinde erteleme imkanı  sunacak. Banka, söz konusu erteleme kapsamında müşterilerin koşullarına uygun  vadeli yapılandırma sağlayacak.

Ödemesiz dönemi 6 aya kadar sağlayan banka, bu süreyi 12 aya kadar  uzatabilecek. Emlak Katılım, ayrıca maaş müşterisi olan kurumsal müşterilerine,  ihtiyaç duymaları halinde şubat sonundaki istihdamlarını korumaları koşuluyla 3  aylık çalışan maaş gideri kadar ek limit sunacak.

Emlak Katılım, finansman limiti olan müşterilerinin mevcut koşullar  nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi'ne  yönelik ilave limit ihtiyaçlarını da karşılayacak.

Garanti BBVA

Garanti BBVA, koronavirüs salgını sürecinde aldığı tedbirler  kapsamında müşterilerinin  ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit  ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar öteleme imkanı  sunacak.

Ticari kredilerde ise müşterilerin mevcut kredilerinin anapara  ödemelerini 6 aya kadar uzatabilecek, sonrasında da firmaların nakit akışına göre  yeniden yapılandırabilecek. Banka, KOBİ'ler ile mikro ölçekli işletmeleri,  halihazırdaki finansal yükümlülüklerini karşılayabilmeleri adına mevcut  limitlerinin yanında, ihtiyaç durumunda proaktif limit çalışmalarıyla  destekleyecek.

Banka, bireysel müşterilere tüketici kredileri ve ek hesap ödemelerini  3 ay süreyle ertelemenin yanı sıra kredi kartı borcu ödemelerinde de destek  sağlayacak.

Halkbank

Halkbank, 31 Mart'a kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen  firmalar ile bireysel müşterilerin, bu döneme dair ödemelerini erteleyecek.

Esnaf ve sanatkarların talep etmeleri halinde kullanmış oldukları  kredilerin nisan, mayıs ve haziran aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve  faiz ödemelerini ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak  erteleyecek banka, nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan banka  müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma  imkanı sunacak.

Banka, ödemesiz dönemi turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde  12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara,  istihdamlarını şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla gelecek 3 aylık dönem  boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verecek banka, kredili  müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla  genel kredi limitlerini artırarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis  edecek.

Halkbank, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kurumsal  kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal  kart limitlerini artıracak.

İş Bankası

İş Bankası, müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde  anapara/faiz/taksit ödemelerini ilave bir koşul aramaksızın 30 Haziran'a kadar  öteleyecek.

Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm,  lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir  ihtiyacı vaka bazında değerlendirerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm desteği  vereceğini bildiren banka, maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin  gelecek 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları  kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlayacak.

İş Bankası, bireysel müşterilere, tüketici kredisi, kredi kartı ve ek  hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme imkanı getirecek.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk, koronavirüs salgınından etkilen sektörlerde faaliyet  gösteren tüzel müşterilerin ihtiyaç duyması ve talep etmesi halinde nisan sonuna  kadar olan taksit ödemeleri, anapara ve kar paylarını 3 ay öteleyecek.

Kovid-19'dan etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda  çalışan veya bu sektörlerde müteşebbis olan bireysel müşterilerin ihtiyaç duyması  ve talep etmesi halinde konut, ihtiyaç ve araç finansmanının nisan sonuna kadar  olan taksit ödemeleri, anapara ve kar paylarını 3 ay erteleyecek Kuveyt Türk,  salgından etkilenen tüm müşterilerin ihtiyaç duyması veya talep etmesi halinde  kredi kartı borçlarını  3 ay öteleyecek.

Banka, salgından etkilenen sektörlerde bulunan tüm segmentlerdeki  müşterilerin bugüne kadar kullandıkları finansman, ihtiyaç duymaları halinde  ödemesiz dönem dahil mevcut vade yapısından daha uzun bir vadede yapılandırılması  sağlayacak.

Odeabank

Odeabank, ödeme sıkıntısı çeken tüzel müşterilerin, ihtiyaç duymaları  ve talep etmeleri halinde 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit  ödemelerini ilave bir koşul istemeden 30 Haziran'a kadar öteleyecek.

Mali bünyesi olumsuz etkilenen sektörler başta olmak üzere ihtiyaç  duyan tüzel müşterilere, vaka bazında değerlendirme yapılarak gerekli desteği  vereceğini ifade eden banka, bireysel kredi müşterilerinin, talep etmeleri  halinde de 30 Nisan'a kadar gelecek taksit ve kredi kartı ödemelerini 3 aya kadar  ertelenebilecek.

QNB Finansbank

QNB Finansbank, kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerin, ödeme  sıkıntısı çekmeleri durumunda bankaya başvurarak kredi anapara, faiz ve komisyon  ödemelerini 3 ay erteleyebilecek.

Banka, dönemsel olarak etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren tüzel  müşterilerden de nakit akış problemi yaşayanlara, 6 ay ila 1 yıl ödemesiz dönem  içerecek şekilde yapılandırma imkanı sağlayacak.

Şekerbank

Şekerbank, koronavirüs salgınından ekonomik olarak olumsuz etkilenen  müşterilerinin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerini, mevcut  koşullarla 30 Haziran'a kadar erteleyecek.

Bireysel ve tüzel müşterilerin bozulan nakit akışlarına yönelik olarak  ilave kredi taleplerini de hızlı bir şekilde değerlendirecek olan banka, sağlık  sektöründe ücretli olarak çalışanların mevcut bireysel kredi ve kredi kartı  borçlarını, talep etmeleri halinde haziran ayına kadar ötelenecek.

Banka, KOBİ'lere sunulacak "Sağlıklı Yaşam Paketi" kapsamında,  KOBİ'lere 3 ay ödemesiz dönem içeren kredi imkanı sağlayacak.

KOBİ'lere sunulan paket kapsamında ayrıca, maaş ödemelerini Şekerbank  aracılığıyla yapanlara, mevcut istihdamı korumaları halinde 3 aylık maaş  ödemeleri tutarında ilave kredi imkanı sunulacağını bildiren banka, Şekerbank POS  cihazı üzerinden ödeme kabul eden işletmelerin, talep etmeleri halinde nisan  sonuna kadar POS üzerinden geçen işlemlerinin ertesi gün komisyonsuz olarak  kullanımlarına bırakacak.

Şekerbank, zorunlu ödemelerini karşılamak üzere mevcut kredili mevduat  hesap limitlerinin, talep olması halinde yüzde 20'ye kadar artırılması imkanı  tanıyacak.

TEB

TEB, bireysel ve tüzel müşterilerinin, koronavirüs salgını nedeniyle  ödeme sıkıntısı çekmeleri durumunda başvuruda bulunmaları halinde 30 Nisan'a  kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay erteleyecek.

Türk Eximbank

Türk Eximbank, Merkez Bankası kaynaklarından ve kendi kaynaklarından  kullandırdığı kredilerin vadesi haziran sonuna kadar gelecek kredi geri  ödemelerini firmaların talepleri doğrultusunda 3 ile 6 aya kadar uzatacak.

Bu bağlamda ihracatçıların faiz ödemelerini de 6 ay ertelenebileceğini  belirten banka, reeskont kredilerinin daha önce azami 1 yıl olan vadelerinin  azami 2 yıla çıkaracak.

Banka, kısa vadeli kredilerde 2 yıl olan taahhüt kapatma süresini  henüz taahhüdü kapatılmamış olan ve taahhüt süresi dolmasına karşı ceza  uygulanmamış olan krediler ve haziran sonuna kadar kullandırılacak tüm krediler  için 3 yıla çıkardı.

Türkiye Finans

Türkiye Finans, nakit akışı bozulan veya bozulacağını öngören tüm  bireysel ve ticari müşterilerinin talep etmeleri halinde kullanmış oldukları  fonlara ilişkin taksit ödemelerini 30 Haziran'a kadar erteleyecek.

Bireysel müşterilere, talep etmeleri halinde kredi kartı ödemelerinde  ilave finansman desteği sağlayacağını belirten Türkiye Finans, ticari, KOBİ ve  mikro ölçekteki müşterilerin mevcut finansmanları ihtiyaç halinde nakit  akışlarına uygun olarak yeniden yapılandırılacak.

Türkiye Finans, personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelere,  limitleri dahilinde 3 aylık maaş giderleri kadar, 3 ay ödemesiz 24 aya kadar  vadelerde fon imkanı sunacak.

VakıfBank

VakıfBank, firmaların, 31 Mart devre sonu faizleri de dahil olmak  üzere 30 Haziran’a kadarki tüm kredi taksitleri ve ödemeleri konusunda esneklik  sağlayacak.

İstihdam koruma amaçlı kredi taleplerini karşılamak amacıyla  işletmelere 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandıracak banka,  işletmelerin mevcut kredilerini, kendi nakit akışlarına uygun ve sektörel  durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandıracak.

VakıfBank, turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen  sektörlere özgü kredileri, 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandıracak.

Firmaların vergi, SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini  kolaylaştırmak amacıyla nakit yönetim limitlerini artıran banka, bu limitlerden  yapılacak ödemelere 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verecek.

Banka, bireysel kredi müşterilerinin taksit, kredi kartı ödemelerini 3  aya kadar öteleyecek.

Vakıf Katılım

Vakıf Katılım, bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerin  talepleri üzerine, 30 Haziran'a kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlayacak.

İşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun  ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandıracak  banka, turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü  fon kullandırımlarını 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandıracak.

Vakıf Katılım, personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelerin,  istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, 3 aylık maaş gideri  kadar 1 yıl vadeli fon kullandıracak.

Banka, firmaların vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini  kolaylaştırmak amacıyla 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verecek.

Yapı Kredi

Yapı Kredi, bireysel ve tüzel müşterilerinin 30 Nisan'a kadar olan  anapara, faiz ve taksit ödemelerini talep etmeleri durumunda mevcut koşullarla 30  Haziran'a kadar öteleyecek.

Bireysel ve tüzel müşterilerin günlük bankacılık ihtiyaçları ve ticari  faaliyetlerini mevcut limitlerle destekleyen banka, gerekirse limit artırımına  gidecek.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, 31 Mart'ta ödenmesi gereken dönem sonu taksit, faiz ve  anaparasını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerin talepleri üzerine söz  konusu ödemeleri öteleyecek.

Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan müşterilerin mevcut  kredilerini 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, turizm gibi dönemsel  faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun  vadeli yapılandırma sağlayacak banka, personel maaşlarını Ziraat Bankası  üzerinden ödeyen firmaların şubat ayı sonu itibarıyla mevcut istihdamlarını  azaltmamaları kaydıyla gelecek 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit  imkanı verecek.

Ziraat Bankası, işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere banka  kurumsal kredi kartı ve DBS limiti bulunan müşterilerin kurumsal kart  limitlerinin artırılması tedbirlerini uygulayacak.

Ziraat Katılım

Ziraat Katılım, ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde  31 Mart'a kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerini  öteleyecek.

Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme  sorunu yaşayabilecek müşterilerin mevcut finansmanlarını 6 aya kadar ödemesiz  dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave  süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandıracağını belirten Ziraat Katılım,  personel maaşlarını banka üzerinden ödeyen firmalara şubat sonundaki  istihdamlarını korumaları kaydıyla, ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel  maaş gideri kadar ilave limit imkanı sağlayacak.

Ziraat Katılım, finansman limiti olan müşterilerin mevcut koşullar  nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi'ne  yönelik ilave limit ihtiyaçlarını ivedilikle karşılayacak.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum