KOSGEB solucan gübresi desteği nasıl alınır? KOSGEB solucan gübresi desteği başvuru şartları nedir?

​​​​​​​Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Solucan Gübresi Takviyeyi 2021. 2021 senesinde Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı solucan gübresi takviyeyi kapsamında alınabilecek kredinin maksimum meblağı 150.000 TL’dir. İş tasarıyı hazırladıktan sonra şirketini kurmuş ve şirketi 2 sene süresince faaliyet göstermiş olan teşebbüsçüler; Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı solucan gübresi takviyeyi kapsamında 100.000 TL kredi alabilmektedirler ve bu kredinin geri ödemesinde faiz uygulaması bulunmamaktadır. Aynı zamanda 50.000 TL’ye kadar hibe kredi de verilebilmektedir.

KOSGEB solucan gübresi desteği nasıl alınır? KOSGEB solucan gübresi desteği başvuru şartları nedir?
15 Kasım 2020 - 09:11 - Güncelleme: 15 Kasım 2020 - 09:12
Özellikle 2021 senesinde solucan gübresi imaline eğilenlerin rakamı daha fazla olduğu için bu sektör oldukça fazla seçim edilmeye başlamıştır. Bu yardımdan faydalanılabilmesi için şirketin Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na kayıtlı olması gerekmektedir. Aynı zamanda profesyonel ve güçlü bir iş tasarıyı oluşturulması gerekmektedir. Başvuru yapacak olanların girişimcilik belgelerinin olması gerekmektedir. Bunun için uygulamalı girişimcilik eğitimi almalı ve bu eğitimi başarı ile tamamlamalıdırlar. Peki KOSGEB solucan gübresi desteği nasıl alınır? KOSGEB solucan gübresi desteği başvuru şartları nedir?

 


KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?


KOSGEB solucan gübresi desteği alabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

Başvuru yapacak olanların girişimcilik belgelerinin olması gerekmektedir. Bunun için uygulamalı girişimcilik eğitimi almalı ve bu eğitimi başarı ile tamamlamalıdırlar. E-devlet sistemi üzerinden uygulamalı girişimcilik eğitimine başvuru yapılabilmektedir.
Eğitimde öğrendikleri doğrultusunda işletmesini kurmalıdır.

İşletmeyi kurduktan sonra KOSGEB’den hibe desteği talep edebilmesi için satın alımlarının faturalarını saklamalıdır.


İşletmeyi kurduktan sonra işletmenin KOSGEB’in veri tabanına kaydedilmesi gerekmektedir. KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden yapılması gereken işlemdir.
KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır ve bu beyannamenin güncel tutulması gerekmektedir.
İşletmenin iş planının uygulamalı girişimcilik eğitiminde anlatıldığı gibi hazırlanması gerekmektedir.

KOSGEB’e gerekli belgeler ile beraber solucan gübresi desteği için başvuru yapılmalıdır. Ardından KOSGEB tarafından iş planının sunulması için bir gün verilmektedir. İş planı detaylı bir şekilde KOSGEB’e sunulmalı ve onay alınmalıdır.

KOSGEB’e sunulan proje onaylandıktan sonra hibe desteği ödenmektedir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Başvurusu İçin Gerekli Faturalar Nelerdir?

KOSGEB solucan gübresi desteği için saklanacak faturalar aşağıda verilmiştir:

İşletmenin kuruluş aşamasında yapılan masraflar, alınan makineler ayrı ayrı faturalandırılmalı ve bu faturalar başvuruda sunulmalıdır.

İşletmenin bulunduğu mekan eğer kiralık ise; kirasının dekontlar ile belgelenmesi gerekmektedir.

İşletmede sigortalı olarak çalışan bireylerin maaş bordroları sunulmalıdır.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği İçin Verilen Hibe Tutarı Nedir?

KOSGEB solucan gübresi hibe miktarları şu şekildedir:

KOSGEB solucan gübresi desteği talep edenlere, işletmenin kuruluşu için 2.000 TL hibe ödemesi yapılmaktadır.

İşletmenin kuruluş döneminde yapılan makine ve teçhizat masrafı için 18.000 TL hibe verilmektedir.

İşletmenin kira ve sigortalı işçi gibi ödemelerinin karşılanması için 30.000 TL’ye kadar hibe verilebilmektedir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği İçin Önemli Noktalar Nelerdir?

KOSGEB solucan gübresi desteğinde bilinmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle destek kapsamında alınacak olan makinelerin şirket kurulduktan sonra alımının yapılmış olması gerekmektedir.

Şirket kurulduktan sonra, proje sunulmadan önce bu makinelerin alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde KOSGEB destek sunmamaktadır. KOSGEB solucan gübresi desteği için sunulacak olan makine faturalarının 2 yıldan daha eski olmamasına özen gösterilmelidir.

KOSGEB Solucan Gübresi Desteği Almak İsteyenlerin En Çok Tercih Ettikleri Solucan Nedir?

Solucan gübresi üretim tesisinde tercih edilen solucanlar içerisinde en popüleri Kırmızı Kaliforniya olmaktadır. KOSGEB solucan gübresi desteği alacak olanların satın aldıkları solucanları da faturalandırmaları gerekmektedir. Çoğunlukla 3.000 adeti bir arada olacak şekilde Kırmızı Kaliforniya solucanı satılmaktadır.

Satan yerlerden giderek alınabileceği gibi internet aracılığı ile sipariş de verilebilmektedir. 3.000 adet Kırmızı Kaliforniya solucanı için ortalama fiyat 99 TL civarındadır. Ancak satıcıdan satıcıya fiyatlar değiştiği ve dönem dönem kampanyalar yapıldığı için satın almadan önce fiyatların iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Organik Gübre Üretim Destek Detayları

Organik gübre üretimi için devlet tarafından Kırmızı Kalifoniya solucanı için verilmektedir. Buna göre solucan gübresinde kırmızı Kalifoniya solucanı organik gübre için tercih edilir. Yardım alabilmek için yine aynı adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Solucan Gübresi Detayları

Solucan gübre desteğinde girişimcilik belgenizin olması gerekmektedir. İşletmede fatura kesmeli, kira dekontlarını göstermeli ve sigorta çalıştırılan işçilerin maaş bordrolarının gösterilmesi gerekmektedir.

Gübre Devlet Destekleri

Gübre için devlet yardımlarında da oldukça geniş bir yelpaze vardır. Bu bağlamda;

İşletme kuruluşu için 2000 TL,

Kuruluş sırasında alınan faturalı malzemeler için 18.000 TL,

İşletme giderleri için 30.000 TL,

Bir yılını doldurmuş olan işletmeler için ise 100.000 TL faizsiz kredi olanağı sağlanmaktadır.
Ekonomiajansi.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x