Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır? KOSGEB Kadın Girişimci Desteği alma şartları!

Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı Bayan Teşebbüsçü Takviyeyi 2021. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bayan teşebbüsçü dayanakları ile bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyor ve şahane katkılar sunuyor. Bayan teşebbüsçüler Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı dayanakları sayesinde işlerini kurabiliyor, işlerini geliştirebiliyor ve ticaret yaşamında etkin rol oynayabiliyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletme sahibi esnafların rekabet gücünü arttırma ve üretimde kalitenin yükselmesi için verdiği desteklerden en önemlilerinden biri de faizsiz KOSGEB kredisidir. Peki KOSGEB Kadın Girişimci Desteği alma şartları! Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır?

Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır? KOSGEB Kadın Girişimci Desteği alma şartları!
15 Kasım 2020 - 09:10 - Güncelleme: 15 Kasım 2020 - 09:11
Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bayan teşebbüsçülere yapım, yatırım, Ar ge faaliyetleri, yurt dışı harekâtları gibi geniş yelpazede yer alan alanlarda takviye sunmaktadır. Bayan teşebbüsçüler için geçtiğimiz yılda Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından 220 milyon TL’ye yakın takviye sunulmuştur. KOSGEB kadın girişimcilere üretim, yatırım, Ar ge faaliyetleri, yurt dışı operasyonları gibi geniş yelpazede yer alan alanlarda destek sunmaktadır. Kadın girişimciler için geçtiğimiz senede KOSGEB tarafından 220 milyon TL’ye yakın destek sunulmuştur. Peki KOSGEB Kadın Girişimci Desteği alma şartları! Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır?
 

KOSGEB tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz sene tam 11 bin kadın girişimci kendi işinin sahibi oldu. Kadınlar destekler ile birlikte teknolojik ürünlerin üretiminden ithal ürünlere kadar alanda destek alabiliyorlar. Siz de KOSGEB desteklerinden faydalanmak için şartları taşıyorsanız, bu desteklerden faydalanmak için başvuru yapabiliyorsunuz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?


KOSGEB kadın girişimci desteği miktarı 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL geri ödemel olarak verilmektedir. Yeni dönemde 100 bin TL’lik geri ödemeli miktar 360 bin TL’ye kadar artırılmıştır. 360 bin TL geri ödemeli olan destek miktarı yazılım, imalat sektörü ve yüksek teknolojili alanlar için verilebilecek.

Kişi hem yeni işyeri açmak ya da işini büyütmek için bu destekten faydalanabilecek. Eğer ileri teknolojik alanda değil, orta yükseklikte bir alanda kredi alınmak istenirse, miktar 260 bin TL’ye düşer. Orta ve düşük teknolojik alanlarda ise verilen destek miktarının 160 bin TL’ye kadar olması beklenmektedir.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB geleneksel girişimci desteği ile kadınların en az 10 bin TL hibe desteği almaları mümkündür. Destek programı kapsamında kadın girişimciler 60 bin TL’ye kadar destek alabilirler. Daha önce KOSGEB desteklerinde geleneksel girişimci desteği ile alınan makinelerin 2 yıl boyunca kullanılması şartı bulunuyordu. Artık bu şart ortadan kalkmıştır. Destek paketi ile birlikte kişilerin çalışanlar için prim ödemeleri adına bile destek almaları mümkündür. Başvuru yapmak isteyen kişilerin mutlaka girişimcilik belgesine sahip olması gerekiyor.

KOSGEB Desteklerinden Faydalanmak için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

KOSGEB girişimlerinden faydalanmak için şartlar mutlaka karşılanmalıdır. Aksi halde yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. KOSGEB desteklerinden faydalanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

Kişi 18 yaşını aşmış olmalıdır.

Daha önceden KOSGEB desteği alınmamış olmalıdır.

FETÖ, PKK gibi herhangi bir terör örgütü ile bağlantı olmamalıdır.
Okur yazar olmalısınız.

Destek alınmak istenilen iş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında yer alması gerekir.
Öncelikle girişimcilik sertifikasına sahip olmak ve ardından başvuru yapmak gerekir.

Bu şartları sağlayan kişilerin desteklerden faydalanması mümkündür. Girişimcilik sertifikası almak için sektörlere göre farklı işlemler yapılması gerekebilir.


KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kadın girişimci desteği başvurusu için önce eğitim almak gerekiyor. Artık yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte hem eğitim başvurusu yapmak hem de eğitim almak kolay bir hale geldi. Artık sıra bekleme derdi olmadan  uzaktan eğitim uygulamasını kullanarak internet üzerinden eğitim alınabiliyor. Bu eğitimler bütün teknolojik aletler üzerinden internet bağlantısı kullanılarak alınabilir.

Kişiler dilerseler eğitimleri sınıf ortamında alabiliyorlar. Bu eğitimler 30 kişilik sınıflarda alındığı zaman örgün eğitim oluyor. Eğitimi tamamlayan kadın girişimciler sertifika kazanıyorlar.
 
Uzaktan eğitim alacak olan kişiler PTT şubelerinden şifrelerini aldıktan sonra e devlet üzerinden eğitime başla butonuna basarak eğitimlerini almaya başlayabilirler. 10 tane video sırayla izlenir ve eğitimler alınmaya devam edilir.

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanabilecekler şunlardır:

KOSGEB tarafından konunun uzmanı olan eğitimciler tarafından verilen eğitimleri alan kişiler, Üniversitelerde açılan Genç Girişimci Geliştirme Programından mezun olan kişilerdir.

 Böylece girişimcilere hem eğitim hem de finansal açıdan destek verilmiş olur ve girişimci, planlarını yaparken aldığı eğitimle başarı oranı yükselmiş olur. 2015 yılından bu yana doğal afetler, genel grev, yangın ve terör olaylarından etkilendiğini ispatlayan işletmelere, kredi sağlanacak ve ülke ekonomisindeki paylarını arttırarak ülke ekonomisi şartlarında işletmecilere rahat bir nefes aldıracaktır.

Küçük ve orta ölçekli işletme sahibi esnafların rekabet gücünü arttırma ve üretimde kalitenin yükselmesi için verdiği desteklerden en önemlilerinden biri de faizsiz KOSGEB kredisidir.

KOSGEB, öncelikle BBDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na kayıtlı yerli ve yabancı bankalarla saya oturarak, bu kredinin hangi bankadan alınacağı konusunda anlaşmaya varır. En fazla 4 yıl (48 ay) vadeli kredi çekilebilir.

2019 için kararlaştırılan limite göre her esnaf için üst limit 300 bin lira olan kredi imkânı verilir. Kredi alındıktan sonra ilk 12 ay yani 1 yıl boyunca geri ödeme yapılmaz. Daha sonrasında 36 ay boyunca, 3 aylık aralıklarla ödeme yapılır. Yani 36 ay süre zarfında 3 ayda bir ödeme yapılır.

Alınan 100 bin liralık kredi içi 30 bin lira civarında faiz istenmektedir. İşte KOSGEB bu faiz 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x