Kiracılara 596 TL 755 TL ve 960 TL arasında kira yardımı müjdesi! Hemen faydalanın!

İçinde bulunduğumuz bu efor günlerde kiracılara güzel haberler gelmeye devam ediyor. Devlet, 2020 yılı içerisinde Koronavirüs salgını başlamadan evvel, Sosyal Destekleşme ve Dayanışma Vakıfları üzerinden ihtiyaç sahiplerine barınma desteği ve kira desteği ödemesi gerçekleştiriyordu. Bu yardım için başvurular hali hazırda daha alınıyor. Kira desteği nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? Kira dayanağıyla ilgili başvuru nereye yapılır?

Kiracılara 596 TL 755 TL ve 960 TL arasında kira yardımı müjdesi! Hemen faydalanın!
05 Aralık 2020 - 00:38 - Güncelleme: 05 Aralık 2020 - 00:39
Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ağır şartlarda hissedilen Koronavirüs salgını, bu süreçte işini kaybetme tehlikesi yaşayan veya ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar ile kirada oturan kiracıları olumsuz etkiliyor. Özellikle Koronavirüs nedeniyle çalışma hayatı etkilenen kiracılar, bu zorlu süreçte kira borçlarını ödeme noktasında sıkıntı yaşıyor. Kira borçlarıyla ilgili araştırmalar da sürüyor. Son dönemde yaşanan Koronavirüs salgınının ekonomik etkileri en çok kiracıları etkiliyor. Kiracılar da bu süreçte Devletten kira yardımı almak için araştırmalarını sürdürüyordu. Kira yardımı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Kira yardımıyla ilgili başvuru nereye yapılır? Kira yardımı başvurusunda aranan evraklar nelerdir?
 


Devlet tarafından bu şekilde sağlanan kira ve barınma yardımlarının yanı sıra yiyecek yardımı, giyecek yardımı, nakdi yardımlar da veriliyor. Ev veya işyeri kirasını ödemekte sıkıntı yaşayan kiracılar için de kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı alacak kişide bazı şartlar aranıyor. Kira yardımı alabilmek için şartları taşıyanlara kira yardımı ödemesi yapılıyor.KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kira yardımına başvuracak kişinin üzerine hiçbir malvarlığının bulunmaması, bu kişinin Sigortalı olarak bir işte çalışmaması, Devletten ilgili Kanunlara göre herhangi bir aylık veya maaş almıyor olması gerekmektedir.

Öte yandan işten çıkarılmış ve halihazırda işsizlik sigortası ve işsizlik maaşından yararlandırılan kişilerin kira yardımı başvuruları değerlendirmeye alınmamaktadır. Diğer taraftan kira yardımı başvuru şartlarından biri de, Kurumca yapılan gelir testine göre düzenli bir gelire sahip olunmamasıdır. 


KİRA YARDIM MİKTARI! NE KADAR KİRA YARDIMI YAPILIYOR?

Kira yardımı ödemeleri ilden ile ve başvurucunun özelliklerine göre değişebilmektedir. Kişilerin gelir durumları özelinde yapılan değerlendirme sonucunda bulundukları/yaşadıkları şehir ve ilçelere göre kira yardımları değişmektedir. Bakanlıklar nezdinde ve Cimer üzerinden kira yardım taleplerinde bulunulabilir.

Bakanlık ve ilgili kurumlar tarafınadn yapılan incelemeler sonucunda kira yardımı verilecek, hiçbir geliri olmayan vatandaşlara 595 TL ila 960 TL arasında kira yardımı ödenmektedir. Bakanlık, her il için ayrı kira yardım bedelleri belirlemiştir. Bu tutarlar arasında 595,00TL, 660,00 TL, 675,00 TL, 755,00 TL ve üzeri kira yardımı sağlanan il ve ilçeler bulunmaktadır.

Tunceli, Nevşehir, Bayburt, Hakkâri, Karaman, Gümüşhane, Çankırı, Kırıkkale, Erzincan, Bartın, Ardahan, Bolu, Bilecik, Iğdır, Bingöl, Yalova, Karabük, Kilis, Artvin illerinde hak sahiplerine 595 TL Kira yardımı aylık olarak ödenmektedir. 

Malatya, Kayseri, Manisa, Hatay, Kahramanmaraş, Kocaeli, Gaziantep, Muğla, Aydın, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Van, Trabzon, Erzurum, Samsun, Denizli, Sakarya illerinde ise 660 TL kira yardımı ödemesi yapılmaktadır.

İSTANBUL VE ANKARA'DA KİRA YARDIMI 755 TL'NİN ÜZERİNDE

Ordu, Kütahya, Çanakkale, Sivas, Adıyaman, Afyon, Batman, Ağrı, Çorum, Zonguldak, Elazığ, Tokat, Adana, Antalya, Bursa, Konya, Ankara, İstanbul illerinde kira yardımları 755 TL ve üzerinde tutarlarda ödenmektedir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU

Fakirlere kira yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gerekli şartları taşıyan kişiler, yapılan yerinde incelemeler sonucunda kira parası alabilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ' na yapılmaktadır. Kira yardımı ve diğer yardımlardan yararlanılabilmesi için, yardıma muhtaç şahısların bireysel başvuruları gerekmektedir. Ancak belediyeler tarafından bu kişilerin tespiti ile şahısların başvurması gibi bir şart aranmaksızın da yardım yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Kira yardımlarından yararlanmak için aile büyüğünün başvurusu gerekmektedir.

E DEVLET'TEN BAŞVURU

E Devlet kapısı üzerinden yapılacak başvurular için lik şu şekilde:

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971

Yukarıdaki linke tıklayın ve giriş yaptıktan sonra açılan ekranda, belirtilen adımları takip edip başvurunuzu yapın.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum