Kiracılara 25 bin TL'ye kadar maddi destek devletten verilecek! İşte başvuru şartları

Devletten milyonlarca kiracıya müjde üstüne müjde gelmeye devam ediyor. Ev almak için kirada oturan herkesin hayalidir. Bu bağlamda devletten 25 bin TL'ye kadar kiracılara maddi destek verilecek. İlk defa ev alacak olanlara 25 bin lira destek verilecek. Kirasını ödeyemeyenlere ise, 1.150 lira verilecek. Nüfusun az kira oranlarının düşük olduğu yerlerde bu tutar 715 TL olarak belirlendi. Devlet tarafında sağlanan konut desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için detayları sayfamızda verdik.

Kiracılara 25 bin TL'ye kadar maddi destek devletten verilecek! İşte başvuru şartları
11 Nisan 2020 - 11:33

25 bin TL'ye kadar kiracılara maddi destek devletten verilecek! Devlet ilk defa konut almayı planlayan şu an kiracı konumunda olan vatandaşlara konut desteği sağlıyor. Konut desteğine dair başvuru koşulları ve diğer detayları haberimizde paylaşıyoruz. Ev sahibi olmak isteyenler için tasarruf etmelerini teşvik etmek amacı ile başlatılan konut hesabı ile para biriktiren kişilere ilk kez ev alacakları dönemde devlet biriktirdikleri paraya ek olarak 25 bin lira hibe para ödemesi yapıyor. 

KONUT HESABI AÇANA, EV ALMAK İÇİN PARA BİRİKTİRENE DEVLET 25 BİN LİRA HİBE PARA VERECEK!


Ev sahibi olmak isteyenler için tasarruf etmelerini teşvik etmek amacı ile başlatılan konut hesabı ile para biriktiren kişilere ilk kez ev alacakları dönemde devlet biriktirdikleri paraya ek olarak 25 bin lira hibe para ödemesi yapıyor. 

KONUT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

Bankaların açmış olduğu tasarruf hesapları arasında yer alan konut hesabı ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları hesap türüdür. 

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Kuveyt Türk, İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası gibi pek çok bankada bulunan konut hesabı uzun vadeli bir yatırım hesabıdır. 


Kişinin şahsen kimlik belgesi ile bu bankalara başvuruda bulunarak konut hesabı açtırmak istediğini beyan etmesi yeterlidir. Devletten konut desteği almak için hesapta en az 3 yıl düzenli olarak para biriktirmek zorunludur. 

KİMLER FAYDALANABİLİR, ŞARTLAR NELER?

Vatandaşların sağlamaları gereken koşullar aslında bir kaç maddeden oluşuyor. Halen yürürlükte olan mevzuata göre tamamı kendisine ev sahibi olmayan Türk vatandaşları konut hesabı açtırabilir. Bunun yanında 18 yaşından büyük olmak yada velisi ile birlikte açtırmak şartının sağlanmasıyla birlikte ayrıca hesap ta bir kişinin adına açılır ve ortak kullanılamaz.

Devlet tarafında sağlanan konut desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar banka hesabından 36 ay ile 47 ay arasında para biriktirirlerse devlet katkısı yüzde 15 oluyor ve 20 bin 184 TL destek alınabiliyor. Eğer bu süre 48-59 ay olursa devlet desteği yüzde 18 oranına çıkıyor ve ödeme miktarı 21 bin736 TL oluyor. 60 ay ve daha fazla para birikimi yapanlar için devlet desteği yüzde 25 oluyor ve azami katkı tutarı 25 bin TL'ye ulaşıyor.

KİRA YARDIMI NE KADAR SÜRE VERİLİYOR?

2020 yılında kentsel dönüşüm ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan devlet yardımı yüzde 20 oranında arttı ve bu yardım 18 ay boyunca yapılacak. 18 ay bütün kiracılara yardım yapılacak ancak bazı kiracıların evleri riskli ve rezerv dönüşümde, bu evlere 36 aya kadar kira yardımı yapılacağı da bildirildi. Kira yardımları kentsel dönüşüm yapan evler için geçerlidir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşüm yapılacak bir konutunuz varsa tahliyeden itibaren başvurmanız gerekmektedir. 1 yıl içinde başvuru yapmalısınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurularınızı yapmanız gerekiyor. İstanbul, Bursa ve İzmir de kentsel dönüşüme katılacak olan konutlar için Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri de başvuruları almaktadır. Başvuru için gerekli belgeler hakkında bilgi edinmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın resmi intenet sitesine bakabilirsiniz.

KİRACIYA TAŞINMA YARDIMI

Kentsel Dönüşüm için evini taşıyan kiracılara bir kerelik olmak kaydıyla taşınma yardımı yapılıyor. Kiracıya tam olarak 18 ay yardım verilmeyebiliyor. Fakat taşınmaya yardım ediliyor. Kentsel dönüşümde konutlar ve iş yerleri olabiliyor. Konutlara ve iş yerlerine farklı şekilde yardım yapılıyor. Aynı yardımı almıyorlar. Konutlar için taşınma yardımı 1430 ile 2000 TL arasında değişiyor. İş yeri için ise bu yardım 3575 ile 5750 TL olarak değişiyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri kim attı? Kadıköy'de 6 gol vardı!
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri...
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş maç skoru maç sonucu
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş...