Kaymakamlık yardımları Herkese 400 TL - 1000 TL verilecek! Kaymakamlık desteği başvurusu nasıl yapılır?

Parasal gidişatı iyi olmayan yurttaşlara devletten dayanaklar devam ediyor. Bu bağlamda Kaymakamlık dayanağı müracaatı nasıl yapılır? Suali oldukça merak ediliyor. Kaymakamlık tarafından sağlanan dayanaklar, Sosyal yardım ve Dayanışma Vakıfları üzerinden veriliyor. Gereksinim sahibi yurttaşların, takviyelerden yararlanmak için kendi bulundukları şehir veya ilçelerdeki sosyal dayanaklaşma ve dayanışma vakıflarına müracaatta bulunması gerekiyor.

Kaymakamlık yardımları Herkese 400 TL - 1000 TL verilecek! Kaymakamlık desteği başvurusu nasıl yapılır?
17 Kasım 2020 - 16:19

Kaymakamlık desteği başvurusu nasıl yapılır? Sorusu detayları sayfamızda. Koronavirüs salgını bünyesinde alınan tedbirler arasında ihtiyaç sahibi vatandaşlara para yardımı da yer almaktadır. Peki hiç geliri olmayanlar kaymakamlık para yardımı nasıl alabilir, şartları nelerdir? İşte para yardımının ayrıntıları… Yardım ödeneklerinden faydalanabilmek için ikamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmesi gerekmektedir. Genellikle Kaymakamlık binalarında yer alan bu vakıflara giderken şu belgelerin de götürülmesi gerekmektedir.


2020 yılı Kaymakamlık Yardımları 2020 yılı içerisinde Kaymakamlıklar tarafından ihtiyaç sahiplerine yardımlarına artarak devam ediyor. Kaymakamlıklar tarafından vatandaşlara, Doğum yardımı, Eşi cezaevine giren kadınlara verilen sosyal yardım ve maaşlar, 65 yaş üstü maaşlar, Kira yardımı, Dul kadınlara yardımlar, Muhtaçlık maaşları, Sosyal destek yardım gibi pek çok kalemde yardımlar veriliyor. Kaymakamlıklar tarafından 2020 yılında verilen diğer yardım kalemleri ise:

- Yakacak destekleri, Proje destek yardımları, Eğitim öğretim destekleri, Şartlı gebelik için verilen maddi ve ayni yardımlar, Bayramlık ve gıda yardımı, Gıda destekleri, Kıyafet yardımı, Afet yardımları,

- Tıbbi malzeme yardımı, Bebek maması ve bez yardımı, Yatalak hasta bezi yardımları, Engelli raporu olanlara maaşlar, Evde bakım parası ödemeleri, Şartlı sağlık destekleridir.

Kaymakamlık Yardım Ödeneklerine nasıl başvurulur?

Kaymakamlık tarafından sağlanan yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden veriliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların, yardımlardan faydalanmak için kendi bulunduklar il veya ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor.

Kaymakamlık Yardım Ödenekleri Nasıl Alınır?

Yardım ödeneklerinden faydalanabilmek için ikamet edilen bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmesi gerekmektedir. Genellikle Kaymakamlık binalarında yer alan bu vakıflara giderken şu belgelerin de götürülmesi gerekmektedir.

T.C. Kimlik Numarasının bulunduğu kimlik belgeniz,
Muhtarlıktan alınmış Muhtaçlık Belgesi,
Hangi yardım ödeneği için başvuruda bulunacaksanız, onun için doldurulmuş dilekçe,
Doldurulan dilekçenin kaymakamlık dilekçesi olması önem arz etmektedir. Başvurulacak olan ödenek kapsamında talep edilen belgelerin tümünün götürülmesi gerekmektedir. Muhtaçlık Belgesi’nin ibraz edilmesi ödeneğin daha hızlı bir şekilde alınmasını sağlamaktadır. Yeşil kart sahiplerine de ödenekten faydalanmak için öncelik tanınmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nedir?

Aşağıdaki kısımda kaymakamlıklar tarafından verilen yardımlar sıralanmıştır.

Doğum Yardımı,
Muhtaç Asker Ailesi Yardımı,
Dul Maaşı,
Kaymakamlık Bursu,
Şartlı Gebelik Yardımı,
Şartlı Eğitim Yardımı,
Öğrenci Para Yardımı,
Bayram Yardımı,
İş Kurmak İsteyen Ev Hanımlarına 2 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz 15.000TL Kredi Yardımı,
Kaymakamlık Yardımları Ne Kadardır?
Kaymakamlıklar tarafından yapılan para yardımları yardım türüne göre değişmektedir. Kimi yardımlar tek seferlik yapılırken kimileri maaş şeklinde her ay düzenli olarak alınabilmektedir. Aşağıdaki kısımda kaymakamlıklar tarafından yapılan yardımlar sıralanmıştır.

Doğum Yardımı

Doğum yardımı doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Sayıya göre 300, 400 ya da 600 TL tutarında tek seferlik ödemeler yapılabilmektedir.

Dul Maaşı

Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir 500 TL şeklinde verilir.

Asker Yardımı

Muhtaç durumdaki asker ailelerine verilen bu yardım 2 ayda bir 500 TL olarak askerlik süresi bitene kadar verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı

İlkokula giden kız ve erkek çocuklarına yapılan yardımdır. Miktarları aşağıdaki gibidir.

Erkek çocukları için 35TL Aylık,
Kız çocukları için 40TL Aylık,
Öğrenci Yardımı
Çocuklarına bakamayacak durumda olan aileler için bu yardım yapılmaktadır.

Anaokuluna giden çocuklar için, 456TL
Üniversiteye giden çocuklar için de 821TL
Gebelik Yardımı
Gebelik süreci boyunca aylık 25 TL, doğum için 70 TL ve doğum ardından iki ay boyunca 35 TL olarak verilmektedir. Toplamda 450 TL verilmektedir.

Engelli Yardımı

Engel oranına göre değişen yardımlar aşağıdaki gibidir.

Engellilik oranı % 70’in altında olmasında 3 ayda bir 1.509TL

Engellilik oranı % 70’in üzerinde olması halinde de 3 ayda bir 1.589TL


EKONOMİ AJANSI 


YORUMLAR

  • 0 Yorum