Karşılıksız hibe nasıl alınır? KOSGEB'den sıfır faiz ile kredi... KOSGEB'den en kolay şekilde hibe destek alınabilecek iş kolları!

​​​​​​​Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı hibe dayanaklarında bazı projeler ön tasarıya çıkmayı muvaffak oluyor. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından öncelikli sıralarda yer alan daha fazla teşvik sağlanan iş kollarını tek tek derledik. Ayrıca Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığının hibe takviye projesinin tüm detaylarını müracaatların nasıl yapıldığını ve öteki safhaları adım adım derledik. KOSGEB sıfır faiz kredi ile alakalı detaylar haberimizde! KOSGEB'in destek imkanlarından yararlanmak isteyen kişilerin, işletme açma amacı olan veya işletmelerini büyütmek isteyen girişimciler arasında yer alması gerekir. Ancak kişilerin sıfır faiz ve hibe imkanından faydalanması için belirlenen şartlara uygunluk göstermesi gerekir.

Karşılıksız hibe nasıl alınır? KOSGEB'den sıfır faiz ile kredi... KOSGEB'den en kolay şekilde hibe destek alınabilecek iş kolları!
05 Kasım 2020 - 08:12 - Güncelleme: 05 Kasım 2020 - 08:13
Karşılıksız hibe nasıl alınır? KOSGEB’den sıfır faiz ile kredi... Kendi işini kurarak istihdama katılmak isteyenlere Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı hibe takviye programları ile dahil oluyor. 50.000 TL takviye Programı kapsamında kendi işini kuracak olan yurttaşlar için en ehemmiyetli evre ise iş kolu. Projelerini oluşturdukları iş kolu üzerinden takviye alacaklar için Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bazı öncelikler sunuyor. KOSGEB'den girişimcilik desteklerinden alabilmek için öncelikli şart olarak; kişinin KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılması gerekir.

Öncelikle Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan dayanaklar çok rakamda alanda veriliyor. Yurttaşlar kendi projeleri için bu dayanaklara müracaat yapabilirler. Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bu safhada yurttaşların sunmuş oldukları projeleri ayrıntılı inceliyip takviye kararını bu projeye göre veriyor.Hazırlanacak olan iş tasarıları heyet tarafından ayrıntılı bir biçimde araştırılmaktadır ve iş dünyası için katkı sunacak olan projeler desteklenmektedir. 

Bazı Dikkat Çeken İş Alanları

KOSGEB oto yıkama iş alanında sağladığı destekler dikkat çekmektedir. Sanayi bölgelerine yakın yerlerde açılacak oto yıkama işletmeleri büyük bir talebi karşılayacak olduğundan KOSGEB tarafından desteklenir. Ayrıca diğer dükkanlarda olmayan özellikler eve teslim, evde araç alıp geri bırakma gibi hizmetler ek avantaj sağlayacaktır. 

Bir diğer dikkat çeken iş kolu ise Elektronik Eşya Tamir projeleri. Kurumun bu tür hizmet veren işletmelerin yaygınlaşması için sağlamış olduğu destekler ile birlikte, dükkan açmak daha kolay hale gelebilmektedir. 

KOSGEB oto elektrik ve tamir alanlarında da destekler sağlamaktadır. Bu iş kolunda sunulacak projelerin dikkat çekmesi durumunda hibe destek alınabilir. Özellikle araç elektrik sistemleri için uzmanlaşmış kimselerin yaygınlaşmasının amaçlanması desteklerin artmasını sağlıyor. 


KOSGEB Kredi Ve Hibe Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KOSGEB'den girişimcilik desteklerinden alabilmek için öncelikli şart olarak; kişinin KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılması gerekir. 32 saat süren kursu sonunda başarılı ile eğitimi bitiren adaylara sertifika verilir. Aranılan diğer şartlar ise; Girişimcinin KOSGEB sistemine kaydolması, Kişinin T.C vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması, İşletmenin fillen açık olması, İşletmenin KOSGEB yasağının olmaması.

KOSGEB Ne Kadar Faizsiz Kredi İle Karşılıksız Hibe Verir?

İş kurmak veya işini büyütmek isteyenler için devletten 150 bin TL oranında destek sağlanır. Desteğin 50 bin TL olan kısmı karşılıksız hibe şeklinde verilirken; 100 bin TL olan kısmı faizsiz kredi olarak veriliyor. Alınan 100 bin TL kredi için bankalar normal şartlarda 30 bin TL civarında faiz ister. KOSGEB ise, 100 bin TL'lik kredilerde girişimcilere destek olmak için bu faizin tamamını ya da bir kısmını öder. 2020 için en üst kredi çekme miktarı 300 bin TL olarak kararlaştırılmıştır. Kredi alındıktan sonra ilk 12 ay boyunca geri ödeme yapılmaz. 1 yılın geçmesinin ardından, 36 aylık süre içerisinde 3 ayda bir ödeme yapılır.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Garanti Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası

Halk Bankası

Şekerbank

Vakıflar Bankası

DenizbankEkonomiajansi.com 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x