Açık kapı yardım başvuru ekranı - Herkese maddi yardım var! İşsiz, esnaf, emekli, günlükçü...

Açık kapı yardım başvuru ekranı - Toplumun her kesimine başvurulması halinde yardım etmeyi amaçlayan programlarda vatandaş ihtiyaç duyduğu devlet yardımını alabiliyor. Vatandaşın en çok merak ettiği ve araştırma yaptığı konu devletten maddi yardım nasıl alınır sorusudur. Devlet bir çok programda maddi yardımlarda bulunuyor. Yardımları alabilmek için başvuruda bulunmanız yeterli. Yapılan başvuruların süreç ve sonuç bilgileri kısa mesaj ile tarafınıza bildirilecektir.

Açık kapı yardım başvuru ekranı - Herkese maddi yardım var! İşsiz, esnaf, emekli, günlükçü...
29 Ekim 2020 - 00:41 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 - 00:41
Sosyal devlet olma gereği olarak hükümet şu dönemde yardımlara tüm hızıyla devam ediyor. Bu bağlamda milyonlarca vatandaş ise devletten maddi yardım nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyor. Devlet bir çok programda maddi yardımlarda bulunuyor. Yardımları alabilmek için başvuruda bulunmanız yeterli. Açık Kapı, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur. 

Geliri Olmayanlara Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?

Devlet geliri olmayan vatandaşlara birçok kalemde yardım seçeneği sunmaktadır. Bu yardımlardan bazıları, nerelere başvuru yapılacağı ve yararlanma şartları şu şekildedir:


Öğrenci yardım parası; Sed başvurusu olarak bilinmektedir. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu bursu almak için ailenin fakir ve ihtiyaç sahibi olması şartı aranmaktadır. Her aileden bir öğrenci bu bursu alabilir. Bu destek sürekli devam eden bir destek değildir. Kişinin ailesinin durumunun 6 aylık zaman diliminde denetlenmesi sonucunda bursun devam edip etmeyeceğine bakanlık görevlileri karar vermektedir. Şu an da en düşük öğrenci yardımı 450 TL’dir.

Yakacak ve Gıda Yardımı; Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımlar, ihtiyaç sahibi ailelere senelik 500 kilogram kömür yardımı ve temel ihtiyaç malzemelerini içeren gıda paketlerinin dağıtılmasıdır. Bu yardımdan yararlanmak için kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurulması gerekmektedir. Geliri olmayan fakir aileler bu yardımlardan ilgili kurumların incelemeleri sonrasında yararlanmaktadır. Bu yardımı alabilmek için gelir sahibi olunmaması, herhangi taşınır taşınmaz bir mala sahip olunmaması gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı; kişilerinin herhangi bir gelirlerinin olmaması sebebiyle bağlanan maaştır. Kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat ederek fakirlik dosyası açtırılır. Bu maaşı alabilmek için herhangi bir sosyal güvencenin olmaması, herhangi bir maaşının bulunmaması gerekmekle birlikte taşınmaz gelirinin muhtaçlık maaşından az olması gerekmektedir. Şu an ki fakirlik maaşı 500 TL civarındadır ve bu maaş PTT ve Ziraat Bankası şubelerinden çekilebilmektedir.

Açık Kapı Yardım Nedir? 

Açık Kapı, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur. Elektronik olarak ya da valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Açık Kapı birimlerine yazılı olarak taleplerinizi iletebilirsiniz. Yapılan başvuruların süreç ve sonuç bilgileri kısa mesaj ile tarafınıza bildirilecektir.

Açık Kapı Yardım Başvurusu

İçişleri Bakanlığı'nın açmış olduğu ekran üzerinden Açık Kapı yardım başvuruları alınmaya devam ediliyor. Açık Kapı başvuru ekranı, valilik hizmetleri, çalışma ve sosyal güvenlik, çevre ve şehircilik, din hizmetleri, eğitim, ekonomi ve sanayi, emniyet ve güvenlik hizmetleri, enerji, gıda tarım ve hayvancılık, tapu ve kadastro, kültür ve turizm, yerel yönetimler, orman ve su işleri, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve spor ve birçok alanda başvuruların alındığı ekran olacak. Başvurulan hizmet başlığı altında alt başlıklar da seçilerek detay verilebilecek. Eğitim durumu ve çalışma sektörü, başvuru konusu ile birlikte talep edilen hususlar arasında yer alacak.

Açık Kapı Yardım Başvurusu Kimler Yapabilir?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan ve vatandaşların eğitim, sağlık, gençlik hizmetleri ve sosyal hizmetler gibi 17 farklı alanda 322 konuya ilişkin talep ve önerilerini iletebilecekleri platformdur. İhtiyaç ve yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar ise kaymakamlıklar ya da ilgili ofisler aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirecek olanlar online olarak Açık Kapı uygulamasından faydalanabilirler.

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı yardım başvurusu https://www.acikkapi.gov.tr/ adresi üzerinden e-Devlet şifresi olan vatandaşlar e-Devlet başvuru ekranı üzerinden olmayan vatandaşlar ise başvuru yap ekranı üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra başvuru sorgula ekranı üzerinden yaptığınız başvurunun son durumuna ilişkin detayları sorgulayabileceksiniz.

AÇIK KAPI BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

EKONOMİ AJANSI 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum