Hemen hesapta... Bakanlıktan beklenen müjdeli haber geldi! Her çalışana 1103 TL ödeme yapılacak!

​​​​​​​Her çalışana 1103 TL ödeme yapılacak! Anında hesapta... 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile bu zamana kadar müracaat yapan KÇÖ tahsisatı almak isteyenler ile nakdi yardım fiyatına müracaat eten iş yeri ile şirketler de desteklerden yararlanacak sigortalıların sıradan çalışma kumpasına geçmiş olması ile birlikte dayanakları almak için hak kazandılar.  Bu süreçlerde pandemi şartları ile birlikte ekonomik gidişatlarına göre ödemeler 31 aralık 2020 tarihine kadar yapılmaya devam edecek! Toplam 3 milyon 575 bin 9 çalışan işçi adına da ödemeler yapıldı. Yapılan toplam ödeme tutarı ise 3 milyar 128 milyon 717 bin 413 TL olduğu açıklandı. 

Hemen hesapta... Bakanlıktan beklenen müjdeli haber geldi! Her çalışana 1103 TL ödeme yapılacak!
20 Kasım 2020 - 19:06 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 19:08

Her çalışana 1103 TL ödeme yapılacak! Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanı Selçuk; korona virüs salgını ile birlikte ülkemizde meydana gelen normalleşme süreci için 159 bine yakın firmanın normal hayata dönmeye başladığını - salgının herkes üstünde etkilerini çok yoğun bir biçimde hissettiriyor olduğunu - bu dönemlerde yurttaşlara normalleşme için destek olarak 950 milyon TL dolayında sigorta prim mahsuplaşmaları da ödenerek 1 000 000 200 binin üzerine çalışma için de yardımlar sunuldu. 1103 işçi için de mahsuplaşma yapılacak olduğu açıklandı. İşçilerin merak ettiği konu ise kısa çalışma ödeneğinin ne zaman biteceği ve normal çalışmaya ne zaman dönecekleri oldu. Peki, KÇÖ uzatıldı mı? Kısa çalışma ne zaman bitecek?
 KÇÖ NE ZAMAN BİTECEK?


26 mart tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı kararı ile başlayan yardımlar 2 ay daha devam etmesi adına bir karar verildi. 31 ekim tarihine kadar da aralıksız olarak verilecek.

Bu anlarda ücretsiz izne çıkan ya da akdi sona erenlerinin yanı sıra nakdi destek ücretlerinden 1 milyon 901 bin 212  çalışanlara yararlanma hakları verildi. Bunların yanı sıra bu dönem içerisinde bir de 775 bin 252 kişi için de işsizlik ödenekleri verildi. Toplam 3 milyon 575 bin 9 çalışan işçi adına da ödemeler yapıldı. Yapılan toplam ödeme tutarı ise 3 milyar 128 milyon 717 bin 413 TL olduğu açıklandı. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

• İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,

• Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),

• İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum