Hangi parti ne kadar oy alıyor? Ak Parti, MHP, CHP ve İyi Parti son seçim anket sonuçları! Oy oranları...

Ak Parti, MHP, CHP ve İyi Parti son seçim anket sonuçları açıklandı. Son seçim anketi sonuçlarından çarpıcı detaylar çıktı. MAK Danışmanlık şirketi tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Açıklamada geçtiğimiz günlerde bir seçim anketi yapıldığına yer verildi. Seçim anketi toplamda 5 bin 200 kişi ile yapıldı. Yapılan seçim anketinde vatandaşlara "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu soruldu.

Hangi parti ne kadar oy alıyor? Ak Parti, MHP, CHP ve İyi Parti son seçim anket sonuçları! Oy oranları...
13 Mayıs 2020 - 13:02

Ak Parti, MHP, CHP ve İyi Parti son seçim anket sonuçları! MAK danışmanlık tarafından bir seçim anketi yapıldı. Yapılan seçim anketinin sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. 5200 kişi ile yapılan ankete göre sadece 4 parti seçim barajını geçebiliyor. Seçim anketinde vatandaşlara "Koronavirüs konusunda hükûmeti başarılı buluyor musunuz?" sorusu soruldu. Bu soruya yüzde 43 'lük kesin başarılı buldu. 


ANKET KAÇ KİŞİ İLE YAPILDI?

Seçim anketi toplamda 5 bin 200 kişi ile yapıldı. Yapılan seçim anketinde vatandaşlara "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusu soruldu.

SADECE 4 PARTİ BARAJI GEÇİYOR

MAK tarafından yapılan seçim anketinin sonuçlarına baktığımızda sadece 4 partinin yüzde 10 'luk seçim barajını geçtiği görüldü. 

Anket sonuçları şu şekilde:

- AK Parti oy oranı yüzde 37.4

- CHP oy oranı yüzde 25.3

- İYİ Parti oy oranı yüzde 10.9

- MHP oy oranı yüzde 10.7

- HDP oy oranı yüzde 9.4

- Gelecek Partisi oy oranı yüzde 2.4

- Deva Partisi oy oranı yüzde 1.7

- Saadet Partisi oy oranı yüzde 1.1

HÜKÜMETİN KORONA İLE MÜCADELESİ

Seçim anketinde vatandaşlara "Koronavirüs konusunda hükûmeti başarılı buluyor musunuz?" sorusu soruldu. Bu soruya yüzde 43 'lük kesin başarılı buldu. 

SEÇİM ANKETLERİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Seçimler için Türkiye genelinde anket yapmak, 1980 darbesi sonrasında ortaya çıktı. Araştırma şirketleri, 80 öncesinde Türkiye'de yatırım yapmayı planlayan uluslararası şirketler için ürün ve pazar araştırmaları yapıyordu. Türkiye ekonomisinin hızla geliştiği bu yıllarda, yabancı şirketler, Avrupa'nın en büyük pazarlarından biri olan Türkiye'de satışa sunacakları gıda maddeleri, temizlik ürünleri ve ilaçlar için art arda piyasa araştırması yapıyordu. "Siyasi içerikli" anket çalışmaları ise ilk kez Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde ortaya çıktı. Turgut Özal'ın iktidarını test ettiği 1987 seçimleri ile popüler hale gelen seçim araştırmaları, Refah Partisi'nin İstanbul ve Ankara belediyelerini aldığı 1994 yerel seçimleri ile patlama yaptı.

Bugün Tarhan Erdem ve Adil Gür ile anılan araştırma sektörünün o dönemdeki "talihlisi" daha sonra CHP saflarından siyasete atılacak Bülent Tanla idi. Tanla, 87 seçimlerinde ANAP'ın, 91 seçimlerinde ise DYP'nin alacağı oy oranlarını tamı tamına tahmin etmiş ve haklı bir ün kazanmıştı. Seçim anketleri, o yıllardan bugüne yalnızca Türkiye demokrasisinin vazgeçilmez parçalarından biri olmakla kalmadı, aynı zamanda 8 bin kişiye istihdam yaratan ve yılda ortalama yüzde 20 büyüyerek 150 milyon dolarlık büyüklüğe ulaşan bir sektör haline de geldi.

HANGİ ŞİRKET KİMİN?

KONDA: Tarhan Erdem'in sahibi olduğu şirket. Yönetiminde Tarhan Erdem ve Bekir Ağırdır bulunuyor.

A&G: 1995 yılında Adil Gür tarafından kuruldu. Yıldızı 29 Mart seçimlerinde parladı.

ESTİMA: Bülent Tanla'nın oğlu Hasan Tanla'nın başında bulunduğu şirketin önceki ismi "Piar Gallup" idi.

ANAR: Şu an Devlet Bakanı olan Beşir Atalay tarafından 1998 yılında Ankara'da kuruldu. Daha çok AKP için anket çalışmaları yapıyor.

DENGE: Başbakan Erdoğan için özel anket çalışmaları yapan bir şirket.

POLLMARK: ANAR'dan ayrılan, 2003 yılında kurulan ve AKP'ye yakınlığı ile bilinen bir kamuoyu araştırma şirketi.

METROPOL: Prof. Özer Sencer tarafından kuruldu. Son 2 yıldır faaliyet gösteriyor.

GENAR: 1997 yılından beri faaliyet gösteriyor. Yönetiminde Hüsrev Hatemi, Nilüfer Narlı ve Arus Yumul gibi önemli araştırmacılar bulunuyor.

VERSO: Sahibi Erhan Göksel. 1985'ten beri bu işi yapıyor.

SONAR: 1999 seçimlerinde MHP'den milletvekili adayı olan Hakan Bayrakçı'nın şirketi.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum