GÜNSEL b9 Türkiye satış fiyatı ne kadar? Yerli otomobili GÜNSEL özellikleri nedir? 0'dan 100'e 8 saniyede çıkıyor!

​​​​​​​Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde mühendisler tarafından geliştirilen yerli araba Türkiye'ye geldi. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yapılan çalışmalarla üretilen arabanın özellikleri açıklandı ve maliyeti hakkında açıklama geldi. Araç 0'dan 100 kilometre hıza 8 saniyede ulaşıyor. Araç en fazla 170 kilometre hıza ulaşıyor. 250 Nm tork üreten Günsel'in, 140 kw'lik motoru 187 beygir gücü ile çalışıyor ve elektrikli motorla 350 kilometre kadar gidebiliyor.  Peki Kuzey Kıbrıs'ın yerli otomobili GÜNSEL özellikleri nedir? GÜNSEL Türkiye satış fiyatı ne kadar? 

GÜNSEL b9 Türkiye satış fiyatı ne kadar? Yerli otomobili GÜNSEL özellikleri nedir? 0'dan 100'e 8 saniyede çıkıyor!
20 Kasım 2020 - 08:24 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 08:25
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde mühendisler tarafından geliştirilen Kıbrıs'ın yerli arabayı Türkiye'ye geldi. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 100 ’ü aşkın Türk mühendis ve tasarımcının 1.2 milyon saatlik emekle ürettiği ve Günsel markası ile geliştirilen taşıt, MÜSİAD Expo 2020 Fuarı’nda sergileniyor. Taşıt kısa zamanda büyük alaka gördü. Aracın geliştirici mühendislerinden Günsel'in fiyatı ve özellikleri hakkında açıklamalar geldi. Özellikler şu şekilde: Günsel'in üretilen Prototip modeline baktığımızda alüminyum şase kullanıldığı görüldü. Peki Kuzey Kıbrıs'ın yerli otomobili GÜNSEL özellikleri nedir? GÜNSEL Türkiye satış fiyatı ne kadar? 
YERLİ OTOMOBİL GÜNSEL  ÖZELLİKLERİ

Aracın geliştirici mühendislerinden Günsel'in fiyatı ve özellikleri hakkında açıklamalar geldi. Özellikler şu şekilde: Günsel'in üretilen Prototip modeline baktığımızda alüminyum şase kullanıldığı görüldü. Günsel B9'un kaporta aksamının ise tamamen karbondna yapıldığı görülüyor. Bununla birlikte aracın hafiflediği belirtildi.0-100'Ü NE?

Araç 0'dan 100 kilometre hıza 8 saniyede ulaşıyor. Araç en fazla 170 kilometre hıza ulaşıyor. 250 Nm tork üreten Günsel'in, 140 kw'lik motoru 187 beygir gücü ile çalışıyor ve elektrikli motorla 350 kilometre kadar gidebiliyor. 

19 janta sahip olan Günsel'in lastiklerine baktığımıda BMW İ3 modeli akıllara getiriyor. Gnsel'in lastikleri , İ3'te olduğu gibi ince. 155/70/19 boyutunda olan lastikler enerjide tasarruf sağlıyor. 

Özel batarya sisteminde 8 modül bulunan Günsel, -20 deerece ile 55 derece arasında çalışıyor. Bataryalar hem su hem de hava ile soğutuluyor. Aracın dış tasarımına baktığımızda modayı geçmeyecek şekilde tasarlandığı görüldü. Ön far ve stop lambalarında değişiklik yapılacak olan aracın ön difüzöründe de farklılıklar görülüyor. 

Büyük jant seçenekleri ile de sunulan Günsel'in şık duruşu, farklı bir hava katıyor. Ana hatları ile şimdilik hazırlanan Günsel'in kaportasında sac yerine karbon malzeme kullanıldığı görüldü. Söz konusu araçtaki en büyük yenilik ise kasasının nihai tüketicilere plastik olarak satılacak olması.

Kadranı fijital olan Günsel, iç tasarımında da bazı yenilikleri sürücüsüne sunuyor. Kadranında otomobilin kullandığı güç, batarya durumu, yol bilgisayar, vites konumu seçenekleri var. Prototipte üç kollu direksiyon kullanılırken geliştirilmesi halinde multimedya kullanımına da imkan sağlayacak.

Vites yerine düğmeler konulurken orta konsolda dik olarak multimedya ekranı yerleştirildi. Elektrikli park var ve gold seçeneği de mevcut.DİZ MESAFESİ KISA

Arka koltukların tasarımına baktığımızda ise diz mesafesinin kısa olduğu görülüyor. 

FİYATI

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Günsel’i KKTC’de 1 yıl içinde seri üretime başlamayı hedefliyoruz. Sonrasında Türkiyemiz için direksiyonun tarafını değiştirip satış yapmayı planlıyoruz. Öncelikle KKTC’de satmak istiyoruz. 20 bin hedef koyduk.” dedi.Prof. Dr. İrfan Suat Günsel “Batarya maliyetleri dolayısıyla içten yanmalı motorlu araçlarla yarışmak pek mümkün değil. Elektrikli araç sınıfında fiyatı en altta olacak otomobil Günsel diyebiliriz. İçten yanmalı araç fiyatlarıyla elektrikli araç fiyatları arasında olma hedefimiz var.” açıklamasında bulundu.

Günsel “800 tedarikçimiz var. 450’si tüm dünyadan tedarikçiler. Tüm dünyanın bu otomobilin ortaya çıkmasında bir katkısı var. Tanınmamış bir ülke olmanın bu durumda dezavantaj olacağını düşünmüyorum.” dedi.

GÜNSEL 

Tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek bünyede toplayacak GÜNSEL üretim tesisi; 20 bin metrekare alana kurulu, toplamda 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek. Kompozit ve alüminyum üretim teknolojilerinden faydalanacak tesis aynı zamanda yüzlerce kişiye de iş olanağı sağlayacak.

GÜNSEL üretim tesisinin ülkenin temel sanayisine, ekonomisine, teknolojik gelişimine ve güçlü itibarına büyük bir katkı sağlayacağı inancında olduklarını vurgulayan Prof.Dr. İrfan Günsel üretim tesisinin önemine şu şekilde değiniyor, “İlk 1000 otomobilin üretiminin hayata geçeceği tesislerin temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. Sadece KKTC’de değil, Türkiye ve dünyada da çok konuşulacak ve gıptayla bakılacak bu üretim tesisleri ile bir hedefimize daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günsel marka otomobilimiz, büyük bir hayalin, yoğun bir emeğin, yüksek inanç ve arzunun başarıya uzanan somut bir örneğidir. Bugün Günsel üretim tesisleri ile bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak olan bu adımın; aynı zamanda üreten, geliştiren ve ihraç eden bir KKTC olma yolunda güçlü bir hamle olduğunun bilincindeyiz. İstediğimizde uluslararası alanda ses getirecek başarılara imza atabileceğimizi herkese gösteriyoruz. Herkes merakla neler yapabileceğimiz bekleyecek. Bu, milli bilinçle hareket etmek, bilime ve inovasyona önem vermek ülkemizin ve genç nesillerimizin geleceği için oldukça önemli bir konudur

Ekonomiajansi.com 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum