Green Card başvuru evrakları nedir? Green Card başvuru tarihleri! Başvuru nasıl, nereden yapılır?


​​​​​​​Green Card başvuru tarihleri! Amerika vatandaşı olma yollarından bir tanesi de Green Card’dır. 2021-2022 Green Card başvurusu yaparak vatandaş olma şansını yakalayın. Bu yazımda Green Card başvurusu nasıl yapılır? Onu vereceğiz. Green Card için yaş sınırlaması vs. yoktur. Evli, bekar, öğrenci, çalışan, lise mezunu, üniversite mezunu vs. vs. durumunuz ne olursa olsun Green Card’a başvuru yapabilirsiniz. Green Card çekilişine resmi site üzerinden bireysel başvuru yapmak ücretsizdir.

Green Card başvuru evrakları nedir? Green Card başvuru tarihleri! Başvuru nasıl, nereden yapılır?
30 Eylül 2020 - 09:18 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 09:19

Amerika'ya gitmek herkesin en büyük hayali olmaktadır. Bu anlamda ABD hükümetinin her yıl verdiği Green Card oldukça fazla bir şekilde araştırılmaktadır. Öncelikle Green Card başvurusunu kendinizde yapabilirsiniz. Green Card, Amerika vatandaşı olmayan ve olmak isteyen kişilerin eş ve 21 yaşın altındaki bekar çocuklarına ABD’de oturma ve Amerika’da çalışma izni veren resmi bir kimlik kartıdır. Peki Green Card başvuru tarihleri! Green Card başvurusu nasıl, nereden yapılır?


GREEN CARD BAŞVURU TARİHLERİ VE SAYFASIGreen Card başvuru tarihi henüz açıklanmadı. Başvuru tarihleri açıklandığında ABD'ye gitmek isteyen adaylar, https://dvprogram.state.gov adresi üzerinden Green Card başvurusunu yapabilecekler.

GREEN CARD BAŞVURU ŞARTLARI

Green Card başvuru şartları şu şekildedir:


Türkiye' de doğmuş olmanız gerekmektedir. Gerekli görülen mesleki tecrübeye sahip olmanız ya da en az lise mezunu olmanız gerekir.

Green Card çekilişine resmi site üzerinden bireysel başvuru yapmak ücretsizdir. Sizden para talep edilmesi durumunda buna inanmayın.

Her başvuru sahibi, DV programının gerekliliği olan eğitim ve/veya meslek koşullarını aşağıdaki şekilde yerine getirmelidir:

En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk, orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlanmış olmasını gerektirir; VEYA  Son 5 (beş) yıl içinde en az (2) iki yıllık bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren bir işte 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı'nın O*Net Online (https://www.onetonline.org) veri tabanını kullanacaktır.

İngilizce olan başvuru sisteminde yapacağınız en ufak bir hata diskalifiye olmanıza sebep olacaktır. Formların yanlış doldurulması sebebi ile her yıl Türkiye'den yapılan başvuruların yaklaşık %20 kadarı kabul edilmektedir. Form doldurma sırasında yapılan hatalar sebebi ile de bu sayının %30'u green card çekilişinde çıksa bile evrak tesliminde elenmektedir.

GREEN CARD BAŞVURU EVRAKLARI

Green Card başvurusu yapmak için aşağıdaki evraklar gerekir:

Taranmış Nüfus cüzdanı fotokopisi
Dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğraf - Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz, gözlüksüz)
Evliyseniz eşinizin ve varsa 21 yaşından küçük tüm çocuklarınızın dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğrafı - Taranmış olmamalıdır (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Anne ,baba ve çocukların bilgilerini içermelidir.)
İkametgah Belgesi
Mezuniyet Belgesi

GREEN CARD SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Green Card başvurunuzu yaptınız ve sonucunu merak ediyorsunuz. Öncelikle green card başvuru sonuçları green card başvurusunu yaptığınız web sitesinde açıklanıyor ve genelde her yıl yaz dönemine doğru (Mayıs-Haziran gibi ) açıklanıyor. https://www.dvlottery.state.gov/ Web sitesinden başvuru sonucunu görebilirsiniz.

GREEN CARD NEDİR?

Green Card İngilizce bir kelimedir. Türkçe karşılığı Yeşil Kart olan bu belge, Amerikan Hükümeti'nin 1990 yılınından beri göçmenlik vizesi DV Lottery adı altında her yıl bir defa yaptığı bir çekiliş ile, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, eşlerine ve onların 21 yaş altı çocuklarına ömür boyu ABD'de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir.


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum