Gidin hemen alın... 2 sene boyunca ayda 239 TL alabilirsiniz! Kimse farkında değil!

2 yıl süresince ayda 239 TL alabilirsiniz. Fakat bundan kimsenin haberi yok. SGK'ya müracaat yapıp hemen parayı hesabınıza aktarabilirsiniz. Doğum desteği her anneye verilirken; bez ve mama desteği, yeni doğan çocuklara minimum koşullar altında hayata hakkı sunulması emeliyle lüzum sahiplerine verilir. Doğum desteği bir defa ödenirken; bez ve mama desteği parası 24 ay süresince ödenir.​​​​​​​ Bebek bez ve mama parası yardımı, doğum canlı olarak gerçekleştiğinde ve tamamlandığında verilir. Yardım için annenin, babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gereklidir.

Gidin hemen alın... 2 sene boyunca ayda 239 TL alabilirsiniz! Kimse farkında değil!
22 Kasım 2020 - 09:29 - Güncelleme: 22 Kasım 2020 - 09:30

Çocuk sahibi olan ebeveynler, internet üzerinden 'çocuk parası', 'doğum yardımı', 'süt ve emzirme parası', 'yarım gün çalışma desteği' ve 'kreş yardımı' gibi devletin çocuklu ailelere verdiği yardımları araştırıyor.  Hükümet, bu yıl da doğum yapan çalışan kadınlara, süt ve emzirme parası, doğum ve kreş yardımı, yarım gün çalışma desteği vermeye devam edecek. Bir çocuklu asgari ücretli bir anneye ödenen para 7.500 lirayı geçecek. Bu tutar çocuk sayısı ve brüt maaşa göre değişirken 4 bin lira brüt ücreti olan bir anne için ödenen toplam miktar ise 11 bin liraya ulaşacak.
 


Doğum Rapor Parası

Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası. Maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor.En düşük yani asgari ücretle çalışan anneye şu anda 2.020 liralık maaş üzerinden yapılan ödeme 6.367 lira. Maaş arttıkça ödeme de artıyor. Asgari ücretin ocak itibarıyla yüzde 12-17 arasında artacağıyla ilgili öngörüler var. Buna karşılık işçi kesiminin talepleri de 3.200 liraya kadar çıkıyor.

Bez ve Mama Yardımı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Bebek bez ve mama parası yardımı, doğum canlı olarak gerçekleştiğinde ve tamamlandığında verilir. Yardım için annenin, babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gereklidir. Anne ve babanın her ikisi de sağ ve Türk vatandaşı ise yardım anneye verilir. Anne Türk vatandaşı değil ya da vefat etmiş ise bakanlık tarafından belirlenen zorunlu haller dahilinde Türk vatandaşı babanın nüfus kayıt örneği esas alınır ve yardım babaya yapılır. Bez ve mama yardım başvuru için haneye giren miktarın kişi başı asgari ücretin üçte birinden (701.32TL) az olması gerekir. Anne ya da babanın üzerine herhangi bir malın, gayrimenkulun veya taşınmazın olmaması şarttır.Bez ve Mama Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Bez ve mama yardımı desteğinden yararlanmak isteyenlerin belirlenen şartları taşıması halinde başvuru yapmasına imkan tanınır. Bez ve mama yardımı için başvurulması gereken kurumlar: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı vakıflar Sosyal Güvenlik Kurumu Kaymakamlıklardaki Sosyal Hizmet Müdürlükleri Muhtarlıklar..

HASTA BEZİ YARDIMI NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR?

Maddi durumu iyi olmayan hastaların bez ihtiyacı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır. Bebek bez yardımından farklı olarak, hasta bezi yardımı nakit olarak yapılmaz. Hasta olan kişiler için 2 ayda maksimum 240 bez verilir. Hasta bezi yardımı şartları SGK tarafından belirlenmiştir:

Kişilerin hastalık durumlarının uzman doktor tarafından verilen rapor ile tescil edilmiş olması gerekir. Sağlık raporu için vatandaşlar, yetkilendirilmiş devlet hastanelerini tercih etmelidir.

Uzman hekim tarafından raporda hastalık açık bir şekilde belirtilmelidir.

Hastanın aylık olarak kaç adet beze ihtiyacı olduğunu gösteren reçete açık ve anlaşır bir şekilde doldurulmalıdır.

2 yaşından küçük çocukların hasta bezi yardımından yararlanması söz konusu olamaz. Hasta bezi yardımı için 2 yaşından büyük olunması gerektiği dışında farklı bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Hasta bezi ihtiyaçları, reçeteler ile birlikte SGK ile anlaşmalı olan eczaneler aracılığıyla karşılanır.

İdrara inkotinansı ve gata inkotinansı olan hastaların kullandığı özel hasta bezleri de SGK tarafından verilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından; hasta alt bezleri, külotlu hasta alt bezi, çocuk hasta alt bezi ve çocuk külotlu hasta alt bezi karşılanır.

Hasta, sağlık raporu almak için gidemeyecek durumda veya yatalak olması halinde, 444 38 33 numaralı danışma hattını arayabilir.

450 MİLYON TL YARDIM YAPILDI

Hükümet, geçen yıl yaklaşık 1 milyon çocuk için yaklaşık 450 milyon lira doğum yardımı yaptı. Çoklu doğum yardımı kapsamında yaklaşık da 13 bin 500 hanede yaşayan 30 bine yakın çocuk için 20 milyon lira kaynak aktarıldı. Asgari ücret bu yıl Asgari Geçim İndirimi ile birlikte 2 bin 324 lira olurken bir kereye mahsus 180 lira olarak uygulanan emzirme yardımı bu yıl için 200 lira civarında olacak.

SSK'lı çalışan kadınlar doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik parası alıyor. Bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödenmesi koşulu bulunuyor. Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıyor ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. Çalışan annenin ilk çocuğunda alacağı destek 7 bin 500 lirayı geçiyor.

SSK'lı çalışan kadınlar doğum yardımı adı altında izin döneminde iş görmezlik parası alıyor. Bu haktan yararlanabilmek için en az 90 gün sigorta primi ödenmesi koşulu bulunuyor. Bu tutar çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanıyor ödeniyor. Günlük brüt ücret ve bunun üçte ikisi anneye ödeniyor. Çalışan annenin ilk çocuğunda alacağı destek 7 bin 500 lirayı geçiyor.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum