FED kararı sonrası dolar hangi yöne hareket eder? Dolar borcu veya yatırımı olanlar dikkat!

Dolar borcu veya yatırımı olanlar için yeni gelişme yaşandı. Bu bağlamda FED kararı açıklandı. FED faiz kararı sonrası dolar/TL ne kadar oldu sorusunun yanıtı piyasaları yakından takip edenler tarafından araştırılıyor. ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Alınan bu kararın ardından dolardaki son durum merak konusu oldu. Peki, FED faiz kararı sonrası dolar/TL ne kadar oldu? FED kararı sonrası dolar hangi yöne hareket eder?

FED kararı sonrası dolar hangi yöne hareket eder? Dolar borcu veya yatırımı olanlar dikkat!
30 Nisan 2020 - 11:13
ABD Merkez Bankası Fed piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Banka faizi yüzde 0.25 olarak belirledi. Yaşanan bu son dakika gelişmesinin ardından dolardaki son durum merak konusu oldu. Peki, FED faiz kararı sonrası dolar/TL ne kadar oldu? İşte dolar alış satış fiyatı... Dolar kurunda dün akşam saatlerinde ikinci kez 7 TL seviyesi geçilerek geri çekilme yaşandı. 6.98 – 7.00 TL bandına sıkışan dolar kurunda geri çekilme ve yükseliş yönünde yaşanan belirsizlik, uzman dolar yorumları açısından dikkatle takip ediliyor.


Bugün 1 dolar 6.98 TL fiyattan el değiştiriyor. Dolar satın alımı yapacak vatandaşların 10 dolar, 100 dolar ve 1000 dolar için yapacağı Türk lirası ödeme karşılıkları şu şekilde hesaplanıyor:

* 10 dolar 69 lira 81 kuruş,


* 100 dolar 698 lira 5 kuruş,

* 1000 dolar 6 bin 980 lira 50 kuruş.

BUGÜN DOLAR KURU NE OLUR?

Dolar kurunda dün akşam saatlerinde ikinci kez 7 TL seviyesi geçilerek geri çekilme yaşandı. 6.98 – 7.00 TL bandına sıkışan dolar kurunda geri çekilme ve yükseliş yönünde yaşanan belirsizlik, uzman dolar yorumları açısından dikkatle takip ediliyor.

6.80 TL üzerinde kaldığı sürece alım isteğinin devam edeceği kurda, 7.10 – 7.20 TL seviyeleri hedefte kalmaya devam ediyor. Devam eden koronavirüs salgını sebebiyle FED tarafından piyasa sürülen doların henüz gelişmekte olan ülkelere kaymaması, dolar kurunun yüksek seyretmesi önünde ilk sebepler arasında yer alıyor.

Öte yandan kısa vadeli dış borç stokunun 168 milyar dolar olması ve Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan ekonomik duraksama, döviz borcu bulunan Türkiye için para birimi üzerinde baskı oluşturmayı sürdürüyor. Öte yandan Türkiye 5 yıllık USD CDS primleri 4 puan yükselerek bugün 578 puan seviyesinde seyrederek, riskli görünümü korumayı sürdürüyor.

DOLAR TEKNİK ANALİZİ: DOLAR YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

Dolar grafik verileri ile yapılan değerlendirmede, yaşanan geri çekilmenin 5 günlük hareketli fiyat ortalamasından destek alması ve fiyatın halen belirtilen seviye üzerinde kalması, yükseliş isteğinin korunduğu şekilde yorumlanıyor. 6.80 TL üzerinde güçlü korunumunu sürdüren dolarda, günün destek noktaları 6.9750 – 6.9647 – 6.9343 – 6.9225 olarak sıralanıyor.

Teknik analistler ise sıkışan fiyatlar yanında, daralan bollinger bandı konusunda da yatırımcıları uyarıyor. 6.9647 üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareket etme potansiyeli bulunduğunu belirten analistler, dolarda günün direnç noktalarını 7.00 – 7.04 – 7.10 TL olarak sıralıyor.

AVRUPA BORSALARI GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Avrupa borsaları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı öncesi güne alış ağırlıklı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,2 değer kazanarak 342 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,5 artarak 10.846 puanda seyrediyor.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,5 yükselişle 5.987 puan, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,5 primle 6.871 puan, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,5 kazançla 4.593 puan ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 0,6 artışla 17.790 puan oldu.

Avro/dolar paritesi 1,0860, sterlin/dolar paritesi 1,2470 seviyelerinden işlem görüyor.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka artış hızındaki ivme kaybının ardından Avrupa'da ülkelerin sınırlamaları kademeli olarak gevşetmesinin etkilisiyle pay piyasalarının alıcılı seyrettiğini ifade etti.

Bugün Fed'in faiz kararı ve Jerome Powell'ın gelecek dönem para politikasına ilişkin yapacağı yönlendirmenin gündemin odağında yer aldığını ve piyasa beklentilerinin faizlerde değişikliğe gidilmeyeceği yönünde olduğunu aktaran analistler, yarın da Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararının bekleneceğini söyledi.

Öte yandan analistler, Fitch Ratings'in dün akşam yayımladığı değerlendirmede İtalya'nın kredi notunu "BBB" seviyesinden "BBB-"ye düşürdüğünü, görünümü de "durağan" olarak belirlediğini anımsattı.

Fitch Ratings'in açıklamasında, Kovid-19 salgınında ikinci bir dalga olması ve tecrit önlemlerinin yeniden başlaması durumunda ekonominin bu yıl ve gelecek yıl daha çok zayıflayacağını belirtilirken, ECB'nin varlık alımlarının İtalya'nın salgına karşı aldığı mali önlemleri kolaylaştıracağı, bunun aynı zamanda borçlanma maliyetlerini kısa vadede düşük seviyelerde tutarak risklerin yeniden finansmanını hafifleteceği kaydedildi.

Analistler, bugün Fed faiz kararının yanı sıra Avro Bölgesi'nde nisan ayı tüketici güven endeksi ve ABD'de 1. çeyrek büyüme verisinin izleneceğini bildirdi.

ASYA BORSALARI YÜKSELDİ

Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gelişmeler ve ülkelerin ekonomilerini yeniden faaliyete açmasına dair izlediği adımlar pay piyasalarında yakından takip edilirken, bu akşam ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı değerlendirmeler bekleniyor.

Fed'in faiz kararı öncesinde, Asya borsalarında ise yükseliş eğiliminin hakim olduğu görüldü.

Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,3 artışla 2.818 puan oldu.

Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 1,3 yükselişle 32.530 puanda, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,1 primle 24.605 puanda ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,7 değer kazancıyla 1.948 puanda seyrediyor.

Japonya piyasalarında ise tatil dolayısıyla işlem yapılmazken, dolar/yen paritesi son dönemdeki düşüş eğilimini sürdürerek yüzde 0,3 kayıpla 106,5 seviyelerine geriledi.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum