Ev hanımları nasıl emekli olur? 25 yıl eşi ile evli kalan çalışmayan kadınlara emeklilik müjdesi!

​​​​​​​Kadınların iş hayatına katılmasıyla alakalı girişimler desteklenmeye devam ediyor. Son büyümeler ile beraber ev hanımlarına önemli bir fırsat sunuluyor. Yeni düzenlemeler ile beraber ev hanımları da sigorta başlangıçları olmasa dahi emekli olabilecekler. Ev hanımlarına 25 yıl evli kalarak emekli olma konusu daha önceden sıkça gündeme gelmişti. Bir zamandır unutulan ev hanımlarına emeklilik konusu yeniden araştırılır oldu. TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLISI kaynaklarından edinilen güncel haber bilgilerine göre, bütçe görüşmeleri ile KYK borçları ve infaz tertip etmesinin meclisten geçmesinin ardından emeklilik tertip etmesinin meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Ev hanımları nasıl emekli olur? 25 yıl eşi ile evli kalan çalışmayan kadınlara emeklilik müjdesi!
10 Aralık 2020 - 11:54 - Güncelleme: 10 Aralık 2020 - 11:57
Eşi ile 25 sene evli kalan dışarıda çalışmayan bayanlar için emeklilik müjdesi var mı? Rastgele bir işte çalışmayan bayanlar emekli olabilecek mi? Çalışmayan bayanlar için rastgele bir tertip etme var mı? Tasarı Mecliste. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için şu anda vergisiz esnaflık ve isteğe bağlı sigorta olmak üzere iki değişik alternatif bulunuyor. Primini düzenli ödeyenler emeklilik hakkı elde edecek. İşte ev hanımlarının emekli olabilmesi için sağlaması gereken koşullar ayrıntıları
 


ÇALIŞMAYAN KADINLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ

Sigortalı olmayan ev bayanlarının emekli olabilmesi için Meclis'e yasa öneriyi verildi. Öneri kanunlaşırsa, evliliklerinde en az 25 senesini bitiren bayanlar yararlanabilecek. Çalışmayan Bayanların Emekli Olması İçin Meclise (Yasa) Öneriyi Verildi.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK İDDİASI

Bu günlerde bazı basın yayın uzuvlarında yer alan haberlerde bu mevzuya dair çok fazla haber yapıldı. Bu haberlerde rastgele bir dükkanında çalışmayan bayanların 25 sene evli kalmaları halinde emeklilik elde edecekleri öne sürüldü. Bu tertip etmenin yasa öneriyi ile meclise sunulduğu iddiasında bulunurken tertip etmenin onaylanması halinde bayanlara emeklilik hakkı verileceği yansıtıldı.

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK HAKKI VERİLMESİNİ İÇEREN YASA ONAY SÜRECİNDE!


Ev hanımlarının emekli olmasıyla ilgili yasa öneriyi 2020 yılı içerisinde kanunlaşırsa 1995'ten evvelki yıllardan bu zamana dek evliliğini sürdürmüş olan, bunun yanı sıra 1970 yılı ve evvelindeki yıllarda doğmuş olan ev hanımları da borçlanarak emekli olabilecek. Yurt dışında yaşayan Türk yurttaşları da bu gidişattan faydalanabilecek.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLABİLMESİ İÇİN KAÇ DEĞIŞIK ALTERNATIF VARDIR?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için şu anda vergisiz esnaflık ve isteğe bağlı sigorta olmak üzere iki değişik alternatif bulunuyor. İsteğe bağlı sigorta seçeneğinden kumpaslı prim ödemesi yapan herkes faydalanabilirken vergisiz esnaflık alternatifinden sadece evde üretim yapmakta olan bayanlar faydalanabiliyor.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA NEDİR?

İsteğe bağlı sigorta seçeneğinden faydalanmak isteyen ev hanımları Sosyal Güvenlik Kurumu'na giderek bu mevzuda müracaat yapıyor, bu biçimde artık sigortalı oluyor.

Primini düzenli ödeyenler emeklilik hakkı elde edecek. Sigortalı olunacak vakit, Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan müracaatın resmi olarak kayıtlara geçmesinden sonra başlar. Fakat prim ödemesi mevzusunda bir alt ve üst sınır tanımlandı. Ödeyebileceğiniz en az prim minimum fiyatın %32'si oluyor. 2020 yılında ise bu ödeme, ayda en az 847 TL ediyor. İsteğe bağlı sigorta seçeneğinden faydalanan herkes sıhhat hizmetlerinin tamamından yararlanma hakkı elde ediyor. Bu sisteme girmiş olan ev hanımları, bütün olarak 9000 gün süresince prim ödeyecek. Şayet emekli olmadan evvelki son 3.5 senede bir dükkanında sigortalı olarak çalışıldıysa bu vakit 7200 gün olacak.

1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigorta yaptırmış olanlar ise 5400 gün prim ödemesi yaparak 61 yaşına geldiklerinde emekli oluyorlar.

VERGİSİZ ESNAFLIK NEDİR?

Vergisiz esnaflık hakkından sadece evinde üretim yapan ev hanımları faydalanabiliyor. Fakat evde yapılan her şeyin üretimi bu haktan faydalanmanız için yeterli değil. Turistik cinste eşyalar, havlu, çorap, örgü elbiseler, süpürge, suni çiçek, erişte, mantı, tarhana, nakışla ilgili ürünler üreten ev hanımları vergisiz esnaflık hakkı kazanıyor. Bu üretilen ürünlerin sadece panayır, kermes, şenlik ve kamu kuruluşları tarafından tanımlanmış olan alanlarda satılması gerekiyor. Aksi halde sigorta ve emeklilik hakkından faydalanılamıyor. Bu koşulları yerine getiren her ev hanımı emekli olabiliyor.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLMASI İÇİN GEREKLİ OLAN KOŞULLAR NELERDİR?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için sağlaması gereken koşullar tanımlandı. İşte gerekenler...

Aylık olarak hasılat sağladığı sigortalı bir işi olmamalı.
Sigortayı lüzumlu hale getirmiş işlerde çalışmaması gerekiyor.
Kazanç Vergisi'nden muaf olduğu hakkında bir evrakının olması gerekiyor.
Rastgele bir sosyal teminatı olmaması gerekiyor.

Ekonomiajansi.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum