Erken emeklilik bekleyen yüz binlerce kişiye SGK'dan müjde geldi! Hemen bunu yap gönder!

Erken emeklilik müjdesi neşelendirdi! SGK Sosyal Güvenlik Müesseseyi’nun fotoğrafı internet sayfası üzerinden mevcut sigortalılık bilgileriniz üzerinden hangi tarihte emekli olabileceğinizi bilebilirsiniz. Aşinayı üzere 01/08/2019 tarihi itibariyle tüm yurt dışı borçlanmalarının prim oranları yüzde 32’den yüzde 45’e yükseltilmiş ve bu tarih itibariyle yurt dışı borçlanması yapanların sigortalılık statüleri de Bağ-Kur kapsamında değerlendirileceği açıklaması yapıldı.

Erken emeklilik bekleyen yüz binlerce kişiye SGK'dan müjde geldi! Hemen bunu yap gönder!
07 Aralık 2020 - 17:05 - Güncelleme: 07 Aralık 2020 - 17:06
Yüz binlerce kişi bekliyordu. Emeklilikle ilgili Meclis’te yeni düzenleme yapıldı. Bu düzenlemenin yapılmasının ardından ucuza borçlanarak erken emekli olmak isteyen yüz binlerce kişi SGK’ya akın etti. Sadece dilekçe ile müracaat edenlere kurum ‘eksik belgeleriniz var, bu belgeleri 3 ay içerisinde tamamlayın’ tebligatı gönderdi. Ancak işlemlerini corona virüs nedeniyle yapamayanlara müjde SGK’dan geldi. 1 Ağustos 2019 Tarihinden birkaç hafta kadar önce bu yönde bir kanun çıkarılacağı bilgisi yayılmış ve tüm borçlanmak isteyen kişiler borçlanma taleplerini kuruma iletmişlerdi.

ERKEN EMEKLİLİK MÜJDESİ 

Bilindiği üzere 01/08/2019 tarihi itibariyle tüm yurt dışı borçlanmalarının prim oranları yüzde 32’den yüzde 45’e yükseltilmiş ve bu tarih itibariyle yurt dışı borçlanması yapanların sigortalılık statüleri de Bağ-Kur kapsamında değerlendirileceği açıklanmıştı. 

1 Ağustos 2019 Tarihinden birkaç hafta kadar önce bu yönde bir kanun çıkarılacağı bilgisi yayılmış ve tüm borçlanmak isteyen kişiler borçlanma taleplerini kuruma iletmişlerdi.

Eksik belgelerle müracaat edenlere ek süre Eski kanundan faydalanarak 4/a statüsünde ve ucuz borçlanma yapmak erken emekli olmak isteyenler sadece dilekçe ile müracaatlarını yaptılar. Sadece dilekçe ile müracaat edenlere kurum ‘eksik belgeleriniz var, bu belgeleri 3 ay içerisinde tamamlayın’ tebligatı gönderdi.

Bu tebligatı eline alan gurbetçilerimizin 3 aylık süreyi dolduranlar için yeni bir fırsat doğdu. SGK 1 Nisan’da yayımlamış olduğu duyuru ile 1 Ağustos 2019 tarihinden önce yurt dışı borçlanması yapmış ve eksik evrakı olduğu tespit edilen gurbetçilere ek süre tanıdı.


Eksik belgelerinin tamamlanmasına ilişkin tebligatı 01.12.2019 – 31.12.2019 tarihleri arasında alan kişilerin eksik belge tamamlama süreleri 31.07.2020 tarihine kadar, eksik belgelerinin tamamlanmasına ilişkin tebligatı 01.01.2020 – 29.02.2020 tarihleri arasında alan kişilerin eksik belge tamamlama süreleri 01.03.2020 tarihine kadar geçen süreler düşülerek kalan süreleri 01.07.2020 tarihinden itibaren, eksik belgelerinin tamamlanmasına ilişkin tebligatı 01.03.2020 – 30.06.2020 tarihleri arasında alan ya da alacak kişilerin eksik belge tamamlama süreleri 01.07.2020 tarihinden itibaren başlatılacaktır.
 


Örnek 1: Fatma hanım 15.07.2019 tarihinde eksik belgelerle birlikte yurtdışı borçlanması yaptı. Kurum, Fatma hanıma eksik belgeleri tamamlama yazısı gönderdi ve Fatma hanıma bu yazı 15.02.2020 tarihinde tebliğ aldı. Normal şartlarda 3 aylık eksik belge tamamlama süresi 15.02.2020 itibariyle başlayıp 15.05.2020 itibariyle sonlanmış olacaktı. Ancak bu düzenleme ile 15.02.2020 tarihinden 01.03.2020 tarihine kadar olan kısım düşülerek 3 aylık süre 01.07.2020 itibariyle başlatılacaktır. Yani Fatma hanımın 3 aylık süresinden 15 gün düşülerek kalan 2,5 aylık kısmı ise 01.07.2020 tarihinden itibaren düşürülecektir.

Örnek 2: Ahmet bey eksik belgelerle 01.06.2019 tarihinde yurtdışı borçlanması müracaatında bulunmuş. Kurum, Ahmet beye 01.12.2019 tarihinde eksik belge tamamlama yazısı göndermiş. Ahmet bey bu yazıyı 10.12.2019 tarihinde tebliğ almış. Normal şartlarda Ahmet beyin 10.03.2020 tarihinde süresi doldu. Ancak yapılan bu düzenleme ile birlikte Ahmet beye 31.07.2020 tarihine kadar yeniden eksik belgelerini tamamlama hakkı tanınmış oldu.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim Öğren

Ne zaman emekli olabileceğinizi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet Kapısı üzerinde hizmete sunduğu “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim” ekranından kolayca öğrenebilirsiniz.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim ekranına ulaşarak, ne zaman emekli olabilirim öğrenmek için yapmanız gerekenlerse;

•    E-Devlet Kapısı sayfasına girin (turkiye.gov.tr.).

•    E-Devlet sistemine giriş yapın (e-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı).

•    Sistemde e-hizmetler sayfasına girin.

•    E-hizmetler sayfasında Sosyal Güvenlik Kurumu listesine ulaşın.

•    Sosyal Güvenlik Kurumu listesinde bulunan “Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim” uygulamasına tıklayın.

•    Ne Zaman emekli olurum sayfasında bulunan sigorta kolu kısmından (4A/4B/4C) seçimini yapın.

•    SGK hizmete bağlama tarihini girin.

Bu işlemlerin ardından birkaç saniye içerisinde sigorta kolu ve hizmete başlama tarihine göre normal olarak “emeklilik yaşı”, “hizmet süresi” ve “emeklilik prim gün sayısı” bilgilerini öğrenebilirsiniz.

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sayfası üzerinden mevcut sigortalılık bilgileriniz üzerinden hangi
tarihte emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak ne zaman emekli olabilirim sorgulamalarında alacağınız sonuçlar ile SGK resmi verileri arasında farklılık olabileceğinden, kesin sonuç olmadığına dikkat etmelisiniz. Yine de buradan yapacağınız sorgulamalarda emeklilik tarihinizi kolayca hesaplayabilmeniz mümkündür.

•    SGK ne zaman olabilirim uygulamasına ulaşarak, emeklilik tarihi sorgulamanızı yapabilmek için “e.sgk.gov.tr” adresine erişim sağlamalısınız.

•    E-SGK sayfasında “Vatandaş” kategorisine giriş yapmalısınız.

•    Vatandaş kategorisinde yer alan e-hizmetler arasında sigortalılık durumunuza göre 4A/4B/4C ne zaman emekli olabilirim uygulamalarından sizin için uygun olanını seçmelisiniz.

4A Ne Zaman Emekli Olabilirim Öğrenme

4A yani SSK çatısı altında sigortalı olarak çalışıyorsanız kolay bir şekilde 4A ne zaman emekli olabilirim ekranından 4A emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Bunu öğrenmek için;

•    Üst kısımda belirtilen seçim sayfasında “4A Ne Zaman Emekli Olabilirim” seçeneğine tıklamalısınız.

•    Açılan ekranda sağ kısımda bulunan “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklamalısınız.

•    Uygulama ekranında ise cinsiyet ve doğum tarihi gibi bilgileri seçmelisiniz.

•    Maluliyet ve erken yaşlanma durumu seçimini yapın.

•    Hizmete başlama tarihinizi girin.

•    SSK prim ödeme gün sayınızı girin.

•    Diğer sandıklara ait gün sayınızı girin.

•    Askerlik/Sanatçı gün sayınızı girin(isteğe bağlı).

•    Fiili gün sayınızı girin.

•    Yurtdışı gün sayınızı girin(varsa).

•    3600 günün doldurulduğu tarih seçimini yapın.

•    Bu bilgileri girdikten sonra “Gönder” butonuna basarak, hesaplamanızı yapabilirsiniz.

4B Ne Zaman Emekli Olabilirim Öğrenme

4B yani Bağkur sigortalısı iseniz 4B ne zaman emekli olabilirim öğrenme seçimini E-SGK portalındaki “Vatandaş” hizmetleri ekranında yapmalısınız. Uygulama ekranına ise açılan ekrandaki sağ kısımda bulunan “Uygulamaya Git” seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha sonra emeklilik hesaplamanız için;

•    Tam veya Kısmi olacak şekilde emeklilik türü seçimini yapın.

•    Cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerini girin.

Özel durumunuz varsa;

•    Maluliyet var mı sorusu karşısında “Evet/Hayır” seçimini yapın.

•    Maluliyet Derecesini “%” üzerinden seçin.

•    erken yaşlanma  var mı sorusu karşısında “Evet/Hayır” seçimini yapın.

•    Bakıma muhtaç malul çocuk varsa karşısını işaretleyin.
Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olmak istiyorsanız;

•    “Sadece yurtdışı borçlanması ile emekli olmak istiyorum” karşısındaki boş kutucuğa tıklayın.

4C Ne Zaman Emekli Olabilirim Öğrenme

Emekli Sandığı(4C) sigortalısı yani kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olarak çalışıyorsanız yine Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun “E-SGK” ekranından kolayca öğrenebilirsiniz. 4C ne zaman emekli olabilirim öğrenmek için;

•    Doğum tarihi ve cinsiyet bilgilerinizi girin.

•    4C dahilindeki hizmetlerinizi, hizmet başlangıç ve bitiş tarihi bilgilerinizi girin.

•    Devredilen 4A (SSK), devredilen (4B) ve 506SK/Madde 20 dahilindeki hizmetleriniz mevcutsa ekleyin.
“Hesapla” tuşuna basarak, hesaplamayı tamamlayabilirsiniz.

KAYNAK: GAZETEVATAN 

YORUMLAR

  • 0 Yorum