Emekliye 4500 lira müjdesi! SSK SGK ve Bağ-Kur emeklileri nasıl alacak?

Emekliye 4500 lira müjdesi ile ilgili yeni gelimeler yaşanıyor. İkramiye ve maaş zammı ile maaşları artan ve ek gelir alan emeklilere bir fırsat daha geliyor. 3 maaş avans ve 10 maaş kredi imkanı SSK SGK ve Bağ-Kur emeklilerini mutlu edecek. Ekonomi ajansı olarak detayları sizler için araştırdık. Emekliler, bu imkanın benzerinin kendileri için de hayata geçirilmesini istiyor. 3 maaş tutarında avans imkanı sunulması, uzun vadeyle geri ödenmesi talep ediliyor.

Emekliye 4500 lira müjdesi! SSK SGK ve Bağ-Kur emeklileri nasıl alacak?
02 Mayıs 2020 - 16:42
Ülkemizde emekli aylıklarının bağlanmasını bekleyenlere avans imkanı sunuluyor. Maaşı 90 gün içinde bağlanamayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yaparak 3 net asgari ücret tutarında, yani bu yıl için 6 bin 972 lira avans alabiliyor. Emekliler için faizsiz kredi çalışmaları sürerken, son olarak "avans" verilmesi de gündeme geldi. SSK SGK ve Bağ-Kur emeklileri nasıl alacak? Korana virüs nedeni ile emeklilere erken bayram ikramiyesi ödemesi ve en düşük emekli maaşı için 1500 TL sınırının uygulanması gibi ek destekler açıklanmıştı. Emekli maaşı ile geçinmekte zorlanan milyonlarca emekli yeni taleplerde bulundu. Emeklilere 10 maaş tutarında faizsiz kredi ve 3 maaş faizsiz avans kredi hakkında Türkiye Emekliler Derneği tarafından Türkiye Bankalar Birliği 'ne resmi yazı yazılarak yeni destek talebinde bulunuldu. 

Emeklilik başvurusu yapanlara sunulan avans imkanının, mevcut emeklilere de sağlanması gündemde. Onay çıkarsa, emekliler 3 maaş tutarında yani en az 4 bin 500 lira avans çekebilecek. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yaparak avans talebinde bulunabilecek.

Emekliler, bu imkanın benzerinin kendileri için de hayata geçirilmesini istiyor. 3 maaş tutarında avans imkanı sunulması, uzun vadeyle geri ödenmesi talep ediliyor.
 EMEKKLİLERE TAKSİTLE ÖDENECEK

Bu aydan itibaren emeklilere en düşük ödeme bin 500 liraya çıktı. Eğer avans hayata geçerse, emekliler en az 4 bin 500 lira avans çekebilecek.

Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Örneğin; 36 ay taksit olursa, 4 bin 500 liralık avans emeklinin maaşından 3 yıl boyunca aylık 125 lira kesinti yapılarak geri ödenecek.

MÜJDE BEKLENTİSİ

Konuyla ilgili ekonomi ajansina konuşan emekliler, "Avans imkanı sağlanır ve 12, 24 ya da 36 ay gibi bir vadede maaşımızdan kesilirse, ihtiyaçlarımızı daha kolay sağlarız. Müjdeli haber bekliyoruz" diyor.

SGK'DAN AVANS VERİLECEK

Söz konusu avansın sisteme getireceği maliyeti değerlendirirken, çalışmanın önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor. Çalışmaya göre; isteyen emeklilere SGK'dan avans verilecek. Emekliler, yazılı başvuru yaparak maaşın üç katına kadar avans isteyebilecek. Bu sayede örneğin maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra emekli maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Söz konusu bu kesintilerden faiz alınmayacak.

EMEKLİYE 10 MAAŞ FAİZSİZ KREDİ NE ZAMAN VERİLECEK 2020?

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı tarafından yapılan yazılı açıklama ile "Emeklilerimiz de en az 3 ay olmak üzere, kredi geri ödeme taksitlerinin faizsiz olarak ötelenmesini talep etmektedir.

Özellikle özel bankalardan aylık alan emeklilerimizin bir diğer talebi de yaşları sebebiyle evden çıkamadıkları için aylıklarını çekememeleri yüzünden yaşadıkları sıkıntıların giderilmesidir. Sürecin uzaması halinde maaşların 90 günlük süre bitiminde Sosyal Güvenlik Kurumu'na iadesi bile söz konusudur. Bu sorunun da giderilmesi için özel bankalarımızla alınacak tedbirlerin görüşülmesini ve soruna çözüm üretilmesini arz ederiz" talepler sıralandı. 

13 MİYON EMEKLİ İÇİN ÇOK ACİL OLARAK 3 MAAŞ AVANS İKRAMİYE MÜJDESİ GELMELİ! 

Türkiye Bankalar Birliği'ne yapılan çağrı ile en azından emeklilere çok acil olarak 3 maaş avans verilmesi gerektiği vurgulandı. Emekliler korana virüs salgını nedeni ile daha da ağırlaşan ekonomik koşullar nedeni ile geçim derdine düşerken bu süreçte daha çok destek verilmesini talep ediyor. 

En azından ilk etapta kamu bankaları tarafından en az 3 maaş avans ikramiye desteği verilmesini isteyen emekliler yine 10 maaşa kadar faizsiz kredi desteği ile rahat bir nefes almak istiyor. 


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

YORUMLAR

  • 0 Yorum