E devlet kredi puanı sorgulama, hesaplama! Kredi notu öğrenme ve sorgulama!

Bankaların, finans kuruluşlarının, vadeli ürün satıcılarının ve daha birçok ticari işletmenin, bir tüketici hakkında fikir sahibi olduğu derecelendirme sistemine kredi notu adı verilmektedir. Bir tüketicinin kredi notu, geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödemeleri, bankacılık faaliyetlerinin tümü, yapmış olduğu başvurular, geliri ve daha birçok detaydan oluşabilmektedir. Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir.

E devlet kredi puanı sorgulama, hesaplama! Kredi notu öğrenme ve sorgulama!
17 Nisan 2020 - 09:56

Ülkemizde kredi notu ortalaması 1400 iken, bir tüketicinin bu puana sahip olması, kredi için uygun bir birey olduğu anlamına gelmektedir. Kredi başvurusu yapan ve 1400 veya daha yakın bir puana sahip olan herhangi bir kişi, büyük bir ihtimalle kredi başvurusundan olumlu yanıt alacaktır. Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur ancak yine de bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde.
 


Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu öğrenme ve sorgulama işleminin yapılması, kredi siciliniz açısından büyük önem taşımaktadır.Bankalara yapmış olduğunuz her başvuru, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) sistemine geçmektedir. Bankalar ise bu sistem üzerinden bu başvurulardan tutunda, halihazırdaki ödemeleriniz kadar bilgi sahibi olabilmektedirler. Yapılan bir başvurunun olumsuz olarak sonuçlanması, kredi notunun etkilenmesine neden olmayacaktır ancak birden fazla yapılan başvuru ve alınan olumsuz sonuçlar, kredi notunuza büyük bir zarar verecektir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda veya o anki dönemde yaptığınız başvurularda, almış olduğunuz ret cevapları karşınıza çıkacak ve kredi verme ihtimali olan bir banka bile size bu cevaplardan ötürü sistemsel olarak kredi vermeyecektir.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak ve sicilinizi zedelememek adına başvuru kredi notu sorgulaması yapmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

KREDİ NOTU NEDİR?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Daha önce yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takipler belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin kredi puanınızı oluşturuyor. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceliyor ve bu puan bankanın kararını doğrudan etkiliyor.

KREDİ NOTU KAÇ OLMALI?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişen bir değer. Kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi de arttırır. Kredi notunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez, bunun için kredi alamazsınız.

Kredi ya da kredi kartı vermek için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse bile Findeks kredi notu aralıklarının anlamı şöyle:Kredi Notu

Risk Grubu

0 - 699

En riskli

700 - 1099

Orta riskli

1100 - 1499Az riskli

1500 - 1699

İyi

1700 - 1900

Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur ancak yine de bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli grupa dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor.

Kredi notunuz kaç olursa olsun unutmayın ki kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenerek değerlendirmeye dahil edilir.

KREDİ PUANI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulmaya başlandı. Vatandaşlar internet üzerinden ücret ödemeden banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.Kredi notu sorgulaması yapmak için e devlete giriş yapmanız gerekiyor.

E DEVLET KREDİ RİSK MERKEZİ RAPORU SORGULAMA


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum