Dolar, euro ve gram-çeyrek altın düşecek mi çıkacak mı? Dolar, euro ve gram-çeyrek altın çakıldı! (neden düşüyor?

​​​​​​​Dolar, euro ve gram-çeyrek altın düşecek mi çıkacak mı? Piyasalar, yeni haftanın ilk operasyon gününe oldukça hareketli başladı. Dolar kuru ile altın maliyetlerinde süratli bir düşüş yaşanırken yurttaşlar, altın maliyetlerinin çoğalıp çoğalmayacağını , dolar ile altında düşüşün neden olduğunu araştırmaya başladı. İşte piyasalardan alınan son bilgiler ve aktüel bilgiler ile hipotezler yorumlar. Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, yeni başkan Ağbal'ın Türk Lirası'ndaki istikrarı ve TCMB'nin kredibilitesini sağlama gibi ciddi görevlerle karşı karşıya kalacağını belirterek, "Eğer TCMB'de yaşanan görev değişimi ciddi bir adımsa, Ağbal'ın acil bir toplantı çağrısı yapması ve politika faizini en azından 500 baz puan artırması gerekiyor. Bu Ağbal'ın ortodoks politika yanlısı olduğu konusunda güçlü bir mesaj olacaktır" dedi.

Dolar, euro ve gram-çeyrek altın düşecek mi çıkacak mı? Dolar, euro ve gram-çeyrek altın çakıldı! (neden düşüyor?
10 Kasım 2020 - 08:19 - Güncelleme: 10 Kasım 2020 - 08:20

Dolar, euro ve gram-çeyrek altın düşecek mi çıkacak mı? Piyasalar haftanın ilk harekât gününe oldukça hareketli başladı. Geçen hafta Cuma günü dolar kuru 8.52 TL seviyesindeyken Gram Altın 535 TL ile haftayı kapatmıştı. Ancak hafta sonu gündemi oldukça hareketliydi. Altın fiyatlarındaki artışın ve anlık düşüşlerin ne zamana kadar süreceği bilinmezken fiyatlar hakkında araştırmalarda bulunanlar 1 gram altın kaç TL? Gram, çeyrek, tam altın fiyatları ne kadar? sorularının yanıtlarını merak ediyorlar. Cuma günü 535 TL olan gram altın bugün hızlı bir düşüş gösterdi. Cuma günü 8.52 TL olan dolar, sabah saatlerinde 8.35'e düşmüş, düşüş 8.18 TL'ye kadar gerçekleşmişti. Öğle saatlerinde dolar kuru daha da düştü ve 8.12 TL'yi gördü.


ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM


Cuma günü 535 TL olan gram altın bugün hızlı bir düşüş gösterdi. Sabah 525 TL 'ye gerileyen gram altın, düşüşünü hızlandırıp 514 TL'ye kadar gerilemişti. Öğle saatlerinde  gram altın 508 TL'ye geriledi. Çeyrek altın 840 TL'ye geldi.

DOLARDA SON DURUM

Cuma günü 8.52 TL olan dolar, sabah saatlerinde 8.35'e düşmüş, düşüş 8.18 TL'ye kadar gerçekleşmişti. Öğle saatlerinde dolar kuru daha da düştü ve 8.12 TL'yi gördü. 

DOLAR VE ALTIN NEDEN DÜŞÜYOR?

Amerika seçimlerindeki belirsizlik nedeniyle dolar kurunda yükseliş görülüyordu. Seçim belirsizliğinin sona ermesi, doların düşmesine neden olan etmenlerden. Bunun yanı sıra Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın faiz açıklamasının hemen ardından dolar kurunda hızlı düşüş başlamıştı. Ağbal açıklamasında, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir. 19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır." demişti.

Altın , bu gelişmelerin yanı sırra satışlarla birlikte düştü. . Bankacılar perakende tarafta yatırımcıların altın satışı yaptıklarını belirtti.

DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ?

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, yeni başkan Ağbal'ın Türk Lirası'ndaki istikrarı ve TCMB'nin kredibilitesini sağlama gibi ciddi görevlerle karşı karşıya kalacağını belirterek, "Eğer TCMB'de yaşanan görev değişimi ciddi bir adımsa, Ağbal'ın acil bir toplantı çağrısı yapması ve politika faizini en azından 500 baz puan artırması gerekiyor. Bu Ağbal'ın ortodoks politika yanlısı olduğu konusunda güçlü bir mesaj olacaktır" dedi.

Medley Global Advisors Gelişen Piyasalar Kıdemli Analisti Nigell Rendell ise Ağbal'ın konvansiyonel para politikasına dönüp dönmeyeceğininin piyasanın odaklandığı soru olacağını belirtirken Ağbal'ın kredibiliteyi tesis etmek için politika faizini 500-600 puan artırması gerektiğini vurguladı.

HAFTA SONU YAŞANAN EKONOMİK GELİŞMELER

Piyasaların kapalı olduğu hafta sonunda önemli gelişmeler yaşandı. İlk olarak 7 Kasım 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı ve yerine Naci Ağbal'ın ataması yapıldı. Daha sonra ABD'de seçim sonuçları açıklaması geldi. 270 sınırını geçen ve 290 delegeye ulaşan Joe Biden seçimlerden zaferle ayrıldı. Son olarak dün akşam Berat Albayrak'ın Twitter adresinin kapanması ve İnstagram sayfası üzerinden istifa açıklaması gelmesi , yeni haftada piyasaların hareketli olmasına neden oldu.

Çeyrek altın fiyatı 862 TL.

Cumhuriyet altını fiyatı 3440 TL.

22 ayar bilezik gram fiyatı 494 TL.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş,  "Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi. Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı. Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz." dedi.

AK Parti TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, "Sn. Berat Albayrak bakanımız şahsen açıklama yapmadan mevcut haberler üzerinden değerlendirme yapmak doğru olmaz.  Yıllardır bu ülkeye milletimize fedakarca yaptığı hizmetleri biliyor ve ayni şekilde devamını diliyoruz. Konu her bakımdan Sn. Cumhurbaşkanımızın takdirindedir." dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fethi Sayan ise "Berat Albayrak yerli, milli olarak enerjide yaptıklarını ancak anlayanlar ekonomide de Ülkemizin 2023 hedeflerime ulaşması için sayısız hizmeti hayata geçirdiğini göremezler. İstifanın kabul edilmeyeceğini ümit edi

ALTIN NEDİR?

Altın geçmişten günümüze kadar insanların kullandığı değerli metallerin başında yer alır. Bozulmaması, parıldaması ve az bulunur olması sebebiyle her dönemde talep edilen bir metal olmuştur. Aslında altın doğada oldukça yaygın bulunur fakat yüzde oranlarının çok düşük bulunması sebebiyle, verimli işletmeciliğe uygun lokasyonlara nadir rastlanır.

Altın Birincil yataklar ve ikincil yataklar olarak ikiye ayrılır. Birincil yataklar genelde kuvars bakımından zengin kayalardan meydana gelmektedir. Bu kayalar, gümüş ve altın tellürürlerin (silvanit, kadaverit, krennerit, petzit, vb.) yanı sıra, çeşitli sülfürler (pirit, blend, stibit, galen, vb.) de içerir. İkincil yataklar birincil yatakların aşınmasından kaynaklanan alüvyon kökenli çökellerdir ve boyları milimetrenin 1/100 ünü geçmeyen altın tanecikleri, yoğunlukları nedeniyle toplaşarak, 25-30 kilogramlık kütleler oluşturabilir.


ALTIN NASIL ÇIKARTILIR?

Dünyada üretilen altının aşağı yukarı tümü, kuvarslı yada şistli damarlardan ve altınlı kumlardan çıkarılır. Altını ayırmak için minerallere, mekanik ya da kimyasal işlemler uygulanır. Mekanik yöntemde, mineral öğütülerek ince toz haline getirilir, sonra su ve yağlı bir madde karışımında yıkanır. İkinci yöntemde, altın yataklarının işletme olanakları çok çeşitlidir. Minerali öğütme ya da yıkama sırasında, malgamalama (cıvayla alaşım) işlemine başvurulabilir. Elde edilen malgama damıtılarak altın ayrılır. Ayrıca klor suyuyla (özellikle malgamaladan sonra) işleme olanağı verir (klorürleme). Günümüzde genellikle siyanürleme yöntemi uygulanır. Metal, geniş havuzlarda potasyum siyanür ya da sodyum siyanür içinde çözündürülüp, sonra bir başka metalle (çinko, alüminyum) işlenerek, altının çökelmesi sağlanır. Bazı karmaşık altın minarellerini işlemede kolay yükseltgenen metaller, gerek ayrımsal yükseltgeme yoluyla, gerek bazı asit yada buharların etkisiyle elenebilir. Altını arındırmak için, metal önce altın klorüre dönüştürülüp, bu bileşik elektrolizle ayrıştırılır ve yabancı metaller çamur içinde toplaşır.

Ekonomiajansı.com 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum