Çok önemli detay! Kredi notu kaç olmalı? Kredi notum nasıl düzelir? 


Kredi notum nasıl düzelir? Son zamanlarda herkesin üzerinde durduğu konulardan biri de kredi notum nasıl düzelir oldu. Malumunuz günümüzde ihtiyaçların bir türlü bitmemesi nedeni ile bankalar ile alışverişimiz hiç bitmiyor. Öyle ki; bankadan kredi alarak sıkıntılarımızdan kurtuluyor ve rahat bir nefes alıyoruz. Ancak, bankalar her önüne gelene kredi vermiyor.

Çok önemli detay! Kredi notu kaç olmalı? Kredi notum nasıl düzelir? 
24 Nisan 2020 - 10:14

Kredi notum nasıl düzelir? Önce bakıyor. Bu kişi daha önce kredi ya da kredi kartı almış mı? Ödemelerinde ne kadar sadık? Ne sıklıkla kredi başvurusu yapmış? Toplam borç bakiyesi ne kadar? Bu ve bunun gibi daha birçok sorunun cevabına ulaştıktan sonra eğer kişinin sicili temizse gözünü kırpmadan kredi veriyor. Ancak, kişi zamanında birçok borç yapmış, ödemelerini düzenli olarak yapmamışsa banka güvenip de o kişiye asla kredi çıkarmıyor. Bir banka kurumundan yüksek meblağlı kredi çekimi yapmak isteyen müşteri için kredi notunun iyi ya da çok iyi derecesinde olması gerekiyor. Söz konusu yüksek meblağlı kredi çekimi; taşıt kredi ya da konut kredisi şeklinde yer alıyor.
 Bunun yanı sıra kredi notu 1 ile 1900 arasındadır.


Tüketicinin kredi notu ne kadar yüksek olursa bankadan kredi alması da o kadar kolay olacaktır. Eğer tüketicinin kredi notu düşükse hiçbir bankadan kredi alması mümkün olmayacaktır. Eğer sizin de kredi notunuz düşükse ve yükseltmek istiyorsanız bunun için biraz beklemeniz gerekecektir. Eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle bankaya olan borçlarınızı kapatmaya bakın. Bütün borçlarınızı sıfırladıktan sonra bankadan küçük meblağlı bir kredi çekin ya da limiti düşük bir kredi kartı alın ve ödemelerini düzenli yapın. Ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz yaptığınız takdirde kredi notunuz yavaş yavaş düzelecektir. Yani, kısaca özetlemek gerekirse; bütün borçlarınızı kapatın, mutlaka kredi kartı kullanın, kartınızı kesinlikle gecikmeye düşürmeyin ve düşük miktarlı bir kredi kullanın. Belirli aralıklarla kredi notu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bunları yaptığınız takdirde kredi notunuz mutlaka düzelecektir.

Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmet platformu olarak bilinen Findeks, banka müşterisine satış yapılması için her gün güncelleniyor. Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bütün banka kurumları müşterilerinin ödeme verilerini Kredi Kayıt Bürosu’na gönderiyor. Sisteme girilmiş olan bu veriler üzerinden müşteriler için 1 ila 1900 arasında bir değerlendirme yapılıyor. 5 yıl boyunca aktif bir şekilde kredi kartı ya da kredi kullanımı yapmamış olan kişi için ise kredi notu 0 olarak sisteme giriliyor.


Kredi Notu Değerlendirmesi

Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan değerlendirmede;

-1 ve 699 puan arasında olanlar en riskli,

-700 ve 1099 puan arasında olanlar orta riskli,

-1100 ve 1499 puan arasında olanlar az riskli,

-1500 ve 1699 puan arasında olanlar iyi,

-1700 ve 1900 puan arasında olanlar çok iyi şeklinde sıralama yapılıyor. Bu değerlendirmeye göre bireye istediği kredinin verilip verilmeyeceği kararlaştırılıyor.

 Kredi Notu Kaç Olmalı?
 
Bir banka kurumundan yüksek meblağlı kredi çekimi yapmak isteyen müşteri için kredi notunun iyi ya da çok iyi derecesinde olması gerekiyor. Söz konusu yüksek meblağlı kredi çekimi; taşıt kredi ya da konut kredisi şeklinde yer alıyor. İhtiyaç kredisi kapsamında küçük meblağlar üzerinden kredi çekmek isteyen müşteri için ise orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi derecelerinde yer almak gerekiyor. En riskli derecede yer alan müşteri için her hangi bir banka kurumunun kredi vermeye yanaşmadığı biliniyor. Ancak bu müşteriler için banka kurumunda ipotek üzerinden kredi çekimi söz konusu olabiliyor. Kredi notu


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum