Çeyrek 18-22 ayar bilezik ve gram altın... Altın alacaklar dikkat! Altın fiyatlarında korkutan tahmin!

​​​​​​​Yatırımcıların ve vatandaşların odağında bulunan altın fiyatlarında dalgalı seyir sürüyor. İç piyasada gram altın 483 liradan, çeyrek altın 789 liradan, Cumhuriyet altını 3,200 liradan, ons altın ise 1893 dolardan işlem görüyor. Peki uzmanlar altın fiyatlarında yaşanan değişim için ne diyor? İşte çeyrek 18-22 ayar bilezik ve gram altın alış ve satış fiyatları...  Altın geçmişten günümüze kadar insanların kullandığı değerli metallerin başında yer alır.

Çeyrek 18-22 ayar bilezik ve gram altın... Altın alacaklar dikkat! Altın fiyatlarında korkutan tahmin!
16 Ekim 2020 - 08:43
Altın alacaklar dikkat! Altın fiyatlarında korkutan tahmin! Altın maliyetleri yeni güne doğrultusunu alt çevirerek başladı. Ons altın 1900 dolar seviyesinin altına gerilerken gram altın 483 TL seviyesinde operasyon görüyor. Uzmanlar Amerika Birleşik Devletlerindeki mali teşvik koliyi kördüğümünün sürdüğünü belirterek bu sebeple ons  altın maliyetinin 1,900 dolar seviyesinin altına gerilediğini söylüyor. İşte çeyrek 18-22 ayar bilezik ve gram altın alış ve satış fiyatları... 

Alan Yatırım Menkul Değerler tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Mali Teşvik Paketi Kördüğümü Sürüyor… ABD’de mali teşvik  paketine ilişkin beklentilerin zayıflamasıyla birlikte altının ons  fiyatı 1,900 dolar seviyesinin altına geriledi." 

İntegral Yatırım Menkul tarafından hazırlanan analizde ise şöyle denildi: "Ons altında yön karışık. Dün, ABD ÜFE verisi beklentilerin üzerinde açıklandı.  Veri sonrası dolar tarafında sınırlı güçlenme ons altında ise geri çekilme izledik.

Teşvik paketi konusunda ise ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi bir görüşme gerçekleştirdi ancak anlaşma sağlanamadı. Teşvik paketi belirsizliğinin sürdüğü ve vaka sayılarının artmaya devam ettiği  ortamda ABD Borsaları değer kaybederken, ons altın 1900 seviyelerinde  dengeleniyor. Bugün ABD'den gelecek İmalat Endeksi, haftalık işsizlik  başvuruları ve Eyalet Fed Başkanlarının konuşmaları izlenecek. Seçimle  ilgili gelişmeler ve teşvik paketi görüşmeleri de takibimizde olacak.

Teknik Analiz: 22 günlük ortalamanın hemen altında bulunan ons  altında karışık yönlü bir seyir hakim. 1882 desteği üzerinde güçlenme  potansiyeli mevcut ancak önce 22 günlük ortalamanın üzerine çıkması gerekiyor.

Bu seviyeyi aşması halinde 1916 seviyesine kadar yükseliş  görebiliriz. Olası düşüşlerde ise 1882 seviyesi kritik destek olma  özelliğini koruyor. Bu seviyeye yaklaşması halinde değerli metalde  tepki alımları gelebilir. Bu seviye stop loss alınarak long pozisyon  denemesi yapılabilir. Buna karşın bu seviyenin altına sarkmalarda 1862  seviyesine kadar düşüş görebiliriz."


Meksa Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde ise şöyle denildi: "Destek seviyelerinden zayıf tepki alımları görüldü. İlk  destekler 1.890 ve 1.886-1.882 seviyelerinde bulunuyor.  Bu seviyeler  kısa dönem için önem kazanabilir. Sonraki destekler ise 1.873 ve 1.850-1.840 olarak görülüyor. İlk direnç 1.913 seviyesinde. Tepki  çıkışının devamı için ilk aşamada bu seviyenin üzerinde kalıcılık  sağlanmalı. Sonraki dirençler ise 1.925 ve 1.933-1.947 noktalarında  bulunuyor. Destek seviyelerinde görülecek olası tepki alımları direnç  seviyelerini geçmekte zorlanabilir."

ALTIN DÜŞECEK Mİ, ÇIKACAK MI?

Özel Fon Yöneticisi Rıdvan Baştürk, altın fiyatlarındaki son duruma ilişkin olarak, "Gram altın son 3 işlem günüdür nispeten yatay hareketler sergiliyor. Yukarıda 489-490 TL bölgesinin direnç yapıldığını görmekteyiz. Gram altında son dönemde dolar kurundaki yükseliş önemli rol oynuyor. Ons altın tarafında ise bir yukarı bir aşağı dalgalanma var. Burada dolar kurundaki görünüm belirleyici olmaya bir süre daha devam edebilir.

Türkiye risk primi 500 baz puan üzerinde kalmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hamlelerinin TL üzerindeki baskıyı azaltamadığını görmekteyiz. Burada daha kuvvetli bir faiz artırımı gelirse TL üzerindeki baskı azalabilir. Yoksa mevcut görünüm sürebilir. Teknik olarak 7.80 TL üzerinde kalınması TL için riskli bölge olacakken, 8.00 TL eşiğine yaklaştıkça kar satışları gelebilir." değerlendirmesinde bulundu.

1 GRAM ALTIN NE KADAR?

Alış: 484,25 TL

Satış: 484,37 TL

28 Eylül gram,çeyrek, tam altın fiyatları ne kadar?

ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

ÇEYREK ALTIN NE FİYATI KADAR?

Alış: 784,60 TL

Satış: 793,60 TL

ALTIN (ONS) NE KADAR?

Alış: 1,900,77 dolar

Satış: 1,901,11 dolar

ALTIN NEDİR?

Altın geçmişten günümüze kadar insanların kullandığı değerli metallerin başında yer alır. Bozulmaması, parıldaması ve az bulunur olması sebebiyle her dönemde talep edilen bir metal olmuştur. Aslında altın doğada oldukça yaygın bulunur fakat yüzde oranlarının çok düşük bulunması sebebiyle, verimli işletmeciliğe uygun lokasyonlara nadir rastlanır.

Altın Birincil yataklar ve ikincil yataklar olarak ikiye ayrılır. Birincil yataklar genelde kuvars bakımından zengin kayalardan meydana gelmektedir. Bu kayalar, gümüş ve altın tellürürlerin (silvanit, kadaverit, krennerit, petzit, vb.) yanı sıra, çeşitli sülfürler (pirit, blend, stibit, galen, vb.) de içerir. İkincil yataklar birincil yatakların aşınmasından kaynaklanan alüvyon kökenli çökellerdir ve boyları milimetrenin 1/100 ünü geçmeyen altın tanecikleri, yoğunlukları nedeniyle toplaşarak, 25-30 kilogramlık kütleler oluşturabilir.

Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum