Çalışmayan ve okumayan gençlere müjde! 17 bin euro hibe desteği! İşte başvuru şartları...

​​​​​​​15-29 yaş aralığındaki gençlerin iş gücü piyasasına girmelerini sağlamak için Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yeni bir proje ortaya çıkarıldı. Eğitim hayatına devam etmeyen, bir işte de çalışmayan 165 ile 29 yaş arasındaki gençlerin işgücü piyasasına katılması için uygulamaya konacak olan hibe programı Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından tanıtıldı. Selçuk tarafından program ile ilgili olarak “"Programa; sosyal politika ve/veya gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, kalkınma ajansları, teknoloji geliştirme bölgeleri, yerel yönetimler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, üniversiteler, işçi sendikaları, işçi ve işveren konfederasyonları başvuruyor.

Çalışmayan ve okumayan gençlere müjde! 17 bin euro hibe desteği! İşte başvuru şartları...
02 Aralık 2020 - 12:33 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 12:34
Çalışmayan ve okumayan gençlere müjde verildi. İşsiz gençlerin artması sonucu onları yeniden üretim toplumuna kazandırmak için çeşitli projeler geliştirildi. Bu bağlamda istihdam desteği ve iş kurmaları için hibe ve yardımlar devlet tarafından uygulamaya konulmaya başlıyor. Bu destek ve yardımlardan biri de eğitimde ve iş hayatında olmayan 15-29 yaş arası gençleri kapsıyor. İlgili program Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından tanıtıldı. Kurum ve kuruluşların NEET'lere ulaşarak İŞKUR'a kayıtlı olmalarını sağlamaları, mesleki, girişimcilik, işbaşı, sosyal beceri eğitimleri vermeleri amaçlanıyor" açıklaması yapıldı.

İŞKUR ile Ortak Uygulanacak

Selçuk tarafından ayrıca "Kurum ve kuruluşların NEET'lere ulaşarak İŞKUR'a kayıtlı olmalarını sağlamaları, NEET'lerin istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla mesleki eğitimler, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim, bilgisayar kullanımı, yabancı dil gibi temel beceri eğitimleri, iletişim, motivasyon, kararlılık gibi sosyal beceri eğitimleri vermeleri, İŞKUR il müdürlükleri ile yakın iş birliği içerisinde gençlere Bireysel Eylem Planları (BEP) hazırlamaları ve gençlere iş arama ödeneği ve taşınma yardımı verilerek aktif iş arama süreçlerinin desteklenmesi, eğitimlere katılan gençlere günlük cep harçlığı verilmesini amaçlıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

BAŞVURU DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Hibe kime verilir?

Hibe, yeni bir işletme kurmak isteyen fakat sermayeyi tamamlayamamış girişimciye, herhangi bir sektörde faaliyet gösteren ve işletmesini geliştirmek isteyen işletmeciye halkın hizmetinde kullanılmak üzere yapılacak tesislere veya araçlara, ağaçlandırma veya hayvancılık faaliyetleri yapmak isteyen kişilere, doğal afet sonucu zarar görmüş kişilere ve gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarının öğrenimini tamamlamak üzere verilir.


Hibeye nasıl başvurulur?

Girişimciye 5 bin avrodan başlayarak 3 milyon avroya kadar hibe sağlayabilen TKDK, kredi ve hibenin miktarını projenin büyüklüğüne göre çeşitlendiriyor. Hibe için tüm masrafları karşılayabilecek yatırımcıları değerlendiriyor ancak yeterli birikimi olmayan girişimcilere de anlaşmalı bankalar aracılığı ile destek kredisi imkanı da tanıyabiliyor.

Kırsal alanda tarım ya da hayvancılık çerçevesinde bir projeniz varsa ve 66 yaşından gün almamış iseniz, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu'na ya da Vergi Dairesi'ne borcunuz yoksa, projenizi detaylandırıp TKDK'ya başvuru yapabilirsiniz. Başvuru tarihleri ve ayrıntılı bilgiyi tkdk.gov.tr 'den almanız mümkün.

Devlet teşviği nedir? 
 
Devlet teşviği, bir ülkenin ekonomik büyümesi, kalkınması ve istihdamın artması adına yatırımcı ve girişimcilere yapılan yatırımlar olarak genellenebilir. Bölgenin gelişmesinde büyük bir ivme yaratan yatırımlar sonucu, ham madde, eleman, malzeme gibi ihtiyaçlar doğar. Dolaysıyla yatırım nerede yapıldıysa o bölgeye artı değer katar. İstihdam oluştuğundan işsizlik oranı azalır, ödenen vergilerle ekonomik kalkınma gerçekleşir. Bu nedenle de devlet, yatırımcı ve girişimcilere “hibe” vererek destek olur. Kredi ise geri ödemeyi talep eder. Sıfır faiz ya da faizsiz, yatırımcı ya da girişimciye verilen, kredi miktarı uzun vadede geri ödenir.  Ancak bu noktada sadece alınan ana parayı geri ödersiniz. 

TKDK’ya nasıl başvurabilirsiniz?  
 
Girişimciye 5 bin avrodan başlayarak 3 milyon avroya kadar hibe sağlayabilen TKDK,  kredi ve hibenin miktarını projenin büyüklüğüne göre çeşitlendiriyor. Hibe için tüm masrafları karşılayabilecek yatırımcıları değerlendiriyor ancak yeterli birikimi olmayan girişimcilere de anlaşmalı bankalar aracılığı ile destek kredisi imkanı da tanıyabiliyor. Kırsal alanda tarım ya da hayvancılık çerçevesinde bir projeniz varsa ve 66 yaşından gün almamış iseniz, aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da Vergi Dairesi’ne borcunuz yoksa, projenizi detaylandırıp TKDK’ya başvuru yapabilirsiniz. Başvuru tarihleri ve ayrıntılı bilgiyi tkdk.gov.tr ‘den almanız mümkün.

EKONOMİ AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum