Çalışma Bakanlığı'nın taşerona ek zam açıklaması geldi! 4/D'li kadrolu taşeron işçilere yüzdelik dilim son dakika zammı!

​​​​​​​Çalışma Bakanlığı'nın yüzdelik dilim mevzusuna ait geçtiğimiz günlerde ehemmiyetli bir adım gelmişti. Bakanlık tarafından yüzdelik dilim mevzusuna ait bir tertip etme kamuoyunda yer almış daha sonra bu tertip etme iptal edilmişti. Bakanlığın üzerinde durduğu mevzulardan biri olan yüzdelik dilim ile ek zam mevzusuna ait son dakika büyümeleri ile ücretlerin nasıl değişeceğine dair tablo haberimizde. Kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüksek alan işçilerin, kadro sonrasında asgari ücret almaları durumunda yada maaşlarında kesintiye gidilmesi durumunda yüzdelik dilim hakkı elde etmesini sağlayabilir. Peki 4/D'li kadrolu taşeron işçilere yüzdelik dilim son dakika zammı ne kadar? İşte Çalışma Bakanlığı'nın taşerona ek zam açıklaması...

Çalışma Bakanlığı'nın taşerona ek zam açıklaması geldi! 4/D'li kadrolu taşeron işçilere yüzdelik dilim son dakika zammı!
19 Kasım 2020 - 09:16 - Güncelleme: 19 Kasım 2020 - 09:17
4/D'li kadrolu taşeron işçilere yüzdelik dilim son dakika zammı! Yüzdelik dilim ile ek zam mevzusu on binlerce taşeron emekçinin alacağı ücret oranlarını doğrudan etkileyecek. Çalışma Bakanlığı'nın yüzdelik dilim ile alakalı daha evvelden atmış olduğu adım bu alanda çalışmaların yürütüldüğünü gösteriyor. 2020 Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde ele alınması beklenen yüzdelik dilim mevzusuna ait gündemde olan çözüm teklifleri ve uzman değerlendirmeleri şu güzergahta; Yüzdelik dilim düzenlemesi taşeron işçilerin kadroya alınmadan önceki maaş oranlarıyla ilgili bir düzenleme. İşte Çalışma Bakanlığı'nın taşerona ek zam açıklaması... 
 


TAŞERONA NE KADAR MAAŞ ARTIŞI OLACAK?

Maaş artışları için kadro öncesi dönemde alınan maaş ve asgari ücret önem kazanıyor. Kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüzde 10 daha yüksek maaş alan bir işçi, kadro sonrası maaşı asgari ücrete düşürülmüşse, yüzdelik dilim gelmesi durumunda maaşı asgari ücretin yüzde 10'u olarak ayarlanacak. Geçmiş hak kayıplarının telafi edilmesi de gündemde.


HANGİ TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞLARI YÜZDELİK DİLİM İLE ARTACAK?

Yüzdelik dilim düzenlemesi taşeron işçilerin kadroya alınmadan önceki maaş oranlarıyla ilgili bir düzenleme. 

Kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüksek alan işçilerin, kadro sonrasında asgari ücret almaları durumunda yada maaşlarında kesintiye gidilmesi durumunda yüzdelik dilim hakkı elde etmesini sağlayabilir. Ancak kadrodan önce asgari ücret alan ve kadro sonrası maaşı yine asgari ücret olan yada daha yüksek maaş alıp maaşında kesinti yapılmayanlar yüzdelik dilim düzenlemesinden etkilenmeyecekler. 

Yüzdelik dilim düzenlemesi hak kayıplarının önüne geçilmek için masada. Bu alanda yargı kararlarının işçi lehine olması, taşeron işçiler için umut oluyor. Çalışma Bakanlığı'nın düzenlemesini bekleyen taşeron işçiler yüzdelik dilim kararlarının 2020 TİS ile resmiyet kazanmasını bekliyorlar. 

TEDİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

6772 sayılı kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2020 yılında yapılacak ilave tediye sürelerinin belirlenmesi hakkındaki karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'nin 11 Temmuz 2020 tarihli kararına göre kadroya geçen taşeron ve kamu işçilerine yapılacak tediye ödemelerinin tarihleri belli oldu. Buna göre; 2020 yılında verilecek ilave tediyenin birinci yarısı 27 Temmuz'da, diğer yarısı ise 14 Aralık 2020 tarihinde ödenecek.

4/D'Lİ TAŞERON İŞÇİLERİN BEKLEMESİ GEREKEBİLİR

Devlet birimlerinin her kademesinde görev alan 4/D'li personeller 2020 yılının ikinci yarısını toplu iş sözleşmesini beklemekle geçirdiler.

31 Ekim tarihinde iş kolları değişecek olan taşeron işçiler, Ekim sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlamasını bekliyorlardı. Görüşmelerin belli bir sürede tamamlanması ve yeni kararların açıklanması beklenirken konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

2020 TİS BAŞLIKLARI

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taşeron işçilerin mali ve sosyal hakları yeniden belirlenecek. Bu alanda yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. TİS görüşmelerinin zirvesinde ise maaş zammı, görev tanımı, yüzdelik dilim, tayin hakkı ve ek ödeme ikramiye promosyon artışları olması bekleniyor.


Ekonomiajansi.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum