Bu bankalara kredi, kredi kartı borcunuz varsa müjde! Ziraat-Halk-Vakıf, Garanti-İş Bank-GNB-Denizbank-Akbank

Bu bankalara kredi, kredi kartı borcunuz varsa müjde! Kamu bankalarının ardından özel bankalardan da açıklama geldi. Art arda açıklama yapan bankalar, borçların ertelendiğini duyurdu ve seferberliğe katıldıklarını belirtti. Bu bağlamda Ziraat-Halkbank-Vakıfbank-Garanti-İş Bank-GNB-Denizbank-Akbank-YKB bankaları kredi borçlarını erteledi. Ziraat Bankası, 31 Mart 2020 'de ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparayı ödemeyen firma ile bireysel müşterilerinin bu borçlarını ötelemesine fırsat verdi.

Bu bankalara kredi, kredi kartı borcunuz varsa müjde! Ziraat-Halk-Vakıf, Garanti-İş Bank-GNB-Denizbank-Akbank
17 Nisan 2020 - 12:57

Garanti, İş Bankası, GNB, Denizbank, Akbank, Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank'a borcu olan vatandaşlara güzel haber geldi. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ekonomik etkilerinden zarar görrmemek için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından alınan ekonomik tedbirlere ilk destek kamu bankalarından gelmişti. Özel bankalar da önce desteklerini açıklamış sonra sözlerinde durmamışlardı.  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki günkü eleştirilerini doğrularcasına, bu zor dönemde ülkeye destek olmak yerine köstek olmayı sürdürüyor. BDDK verilerine göre bir haftalık dönemde kamu bankalarının TL kredi hacmindeki artış 19 milyar TL olurken, yerli özel bankaların kredileri 2 milyar TL azaldı.
 


Ziraat Bankası, 31 Mart 2020 'de ödenmesi gereken taksit, faiz ve anaparayı ödemeyen firma ile bireysel müşterilerinin bu borçlarını ötelemesine fırsat verdi.

Vakıfbank tarafından yapılan açıklamada, 30 Haziran 'a kadar olan tüm kredi taksitleri ile ödemeler için esneklik yapıldığına yer verildi.

Halkbank tarafından yapılan açıklamada ise , 31 Mart 2020 tarihine kadar faiz, taksit, ve anapara ödemesi yapmayanların borçlarını ertelediğini duyurdu.İş Bankası tarafından yapılan açıklamada, müşterilerin 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan , ihtiyaç duyması halinde anapara/faiz/taksit ödemelerinin 30 Haziran' a erteleneceğini söyledi.

Denizbank tarafından yapılan açıklamada ise , bireysel ve ticari müşterilerinin 30 Nisan'a kadar olan ödemelerini 3 ay ertelediğini duyurdu.

QNB Finansbank yaptığı açıklamada kredi kullanan bireysel ve tüzel müşterilerin bankaya başvurmaları ve kredi anapara, faiz ve komisyon ödemelerini 3 ay erteleyebileceğini duyurdu.

Akbank:, açıklamasında Bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan 'a kadar olan ödemelerini, talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran 'a kadar erteleyecek.

Yapı Kredi Bankası tarafından yapılan açıklamada ise, bireysel ve tüzel müşterilerin 30 Nisan' a kadarki borçlarının 30 Haziran 'a kadar ertelendiğine yer verildi.

Garanti BBVA'da erteleme destek verdi ve müşterilerin ihtiyacına göre, kredi anapara, faiz ve taksit ödemelerini, herhangi bir ek koşul aranmaksızın, 30 Haziran 2020 tarihine kadar borçları ertelediğini duyurdu.

Kuveyt Türk'ten yapılan açıklamada, " Salgından etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren firmaların ve bu firmalarda çalışan bireylerin nisan sonuna kadar olan taksit ödemeleri haziran ayına ötelenecek. Bireysel müşterilerin konut, ihtiyaç ve araç finansmanının nisan sonuna kadar olan taksit ödemeleri haziran ayına, kredi kartı borçları da 1 ay ötelenecek. Müşterilerin bugüne kadar kullandıkları finansman, ödemesiz dönem dahil mevcut vade yapısından daha uzun bir vadede yapılandırılacak." ifadeleri kullanıldıAKBANK'TAN 30 HAZİRAN'A KADAR ÖTELEME HAKKI

Koronavirüs salgını sebebiyle toplumsal mücadeleye destek vermek Akbank'ın aldığı önlemler:

1- Bireysel ve tüzel müşterilerimizin 30 Nisan'a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran'a kadar ötelenebilecektir.

2- Mobil, Internet Şube ve ATM üzerinden gerçekleştirilecek EFT ve havale işlemleri 30 Nisan'a kadar ücretsiz olarak yapılabilecektir.

3- Müşterilerimizin ATM'lerimizden günlük para çekme limiti kart ile ücretsiz 5.000 TL ve ek olarak Akbank Mobil'den QR kod ile ücretsiz 5.000 TL olmak üzere 10.000 TL'ye çıkarılmıştı. Bu uygulamanın süresi 30 Nisan'a kadar uzatılmıştır.

4- Ayrıca müşterilerimizin Ortak ATM'lerde para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan'a kadar ücretsiz hale getirilmiştir.

İŞ BANKASI'NDAN KOŞULSUZ ÖTELEMEİş Bankası da kamu bankalarının destek paketine katıldı. Bankanın destekleri şöyle:

1- Müşterilerin 30 Nisan'a kadar ihtiyaç duyması halinde; ana para/faiz/taksit ödemelerinin ilave bir koşul aranmaksızın 30 Haziran'a kadar ötelenmesine imkan verilecek.

2- Salgın sebebiyle mali bünyesi olumsuz etkilenen başta turizm, lojistik, AVM, perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı olmaksızın her bir ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilerek ödemesiz dönem dahil gerekli tüm destek verilecek.

3- KOBİ'lerin ve mikro işletmelerin, tabana yaygın yararlanmasını teminen, salgın öncesi girdiği ticari yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi amacıyla mevcut limitlerle desteklenmesi ve gerekirse ilave limit için azami çaba gösterilecek.

4- Maaş anlaşmalı olsun olmasın banka müşterilerinin önümüzdeki 3 aya ait maaş ödemelerini herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları kaydıyla gerekirse ilave limit tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.

5- Dijital kanallar üzerinden yapılacak EFT/havale işlemlerinden 30 Nisan'a kadar (karttan karta havale dahil) hiçbir banka müşterisinden ücret alınmayacak.

6- Sağlık ve gıda başta olmak üzere, müşterilerin alışveriş anında ihtiyaç duyması halinde kredi kartı limitlerinde artırıma gidilecek.

7- POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ötelenecek.

8- Bireysel müşterilere; tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerini 3 ay boyunca öteleme hakkı tanınacak.

VAKIF KATILIM FONLARI ÖDEMESİZ DÖNEMLİ YAPILANDIRILACAK

Vakıf Katılım, toplum olarak virüs salgınından ez az hasarla kurtulabilmek amacıyla, katılım finans sistemi prensipleri dahilinde 5 maddelik destek paketini devreye aldı. İşte açıklanan 5 madde:

1- Bireysel ve kurumsal fon kullanan müşterilerimizin talepleri üzerine, 30 Haziran 2020 tarihine kadarki taksit ödemelerinde esneklik sağlanması.

2- İşletmelerin kullanmış olduğu mevcut fonların, nakit akışlarına uygun ve sektörel durumlarına göre ödemesiz dönemli olarak yeniden yapılandırılması.

3- Turizm ve şehir içi toplu taşıma dahil en çok etkilenen sektörlere özgü fon kullandırımların 12 aya kadar ödemesiz dönemli olarak yapılandırılması,

4- Kurumumuzdan personel maaş ödemesi hizmeti alan işletmelerin, istihdam koruma amaçlı fon taleplerini karşılamak amacıyla, "3 aylık maaş gideri" kadar 1 yıl vadeli fon kullandırılması.

5- Firmaların Vergi ve SGK gibi kamusal ödeme yükümlülüklerini kolaylaştırmak amacıyla; 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit imkanı verilmesi.

Kamu bankalarından vatandaşa dev kredi desteği! Özel bankalardan hala ses yok!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ekonomik etkilerinden zarar görrmemek için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından alınan ekonomik tedbirlere ilk destek kamu bankalarından gelmişti. Özel bankalar da önce desteklerini açıklamış sonra sözlerinde durmamışlardı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki günkü eleştirilerini doğrularcasına, bu zor dönemde ülkeye destek olmak yerine köstek olmayı sürdürüyor. BDDK verilerine göre bir haftalık dönemde kamu bankalarının TL kredi hacmindeki artış 19 milyar TL olurken, yerli özel bankaların kredileri 2 milyar TL azaldı.

Kamu bankalarından dev kredi desteği!

Kamu bankaları, koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda alınan tedbirlerin finansal cephesinde adeta seferberlik ruhuyla hareket etmeye devam ediyor. Yerli özel ve yabancı bankalar ise, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın önceki günkü eleştirilerini doğrularcasına, bu zor dönemde ülkeye destek olmak yerine köstek olmayı sürdürüyor.
Özel bankalar özellikle son iki haftadır kredi musluklarını kapatarak adeta bu süreçte ekonomiyi baltalama operasyonundan geri adım atmadı.

İKİ HAFTADA 28 MİLYAR TL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre, bankacılık sektörünün TL kredi hacmi 3-10 Nisan haftasında 18 milyar TL artarak 1 trilyon 818 milyar liraya çıktı. Bankalar günde ortalama 3.8 milyar TL'lik kredi kullandırdı. Bu bir haftalık dönemde kamu bankalarının TL kredi hacmindeki artış 19 milyar TL olurken, yerli özel bankaların kredileri 2 milyar TL azaldı. Yabancı bankalardaki kredi artışı ise sadece 1 milyar TL olarak gerçekleşti. 27 Mart-10 Nisan arasındaki iki haftada TL kredi hacmi 23 milyar TL olurken, bu dönemde kamu bankalarındaki artış 28 milyar lira oldu. İki haftada yerli özel bankaların TL kredi hacmi 5 milyar lira azalırken, yabancı bankaların kredileri ise yerinde saydı.

BAKAN ALBAYRAK UYARMIŞTI

Bakan Albayrak, önceki gün yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımızın özel bankalarla yaşadıkları sıkıntıları biliyoruz. Bu dönemde vatandaşlara destek olmayı geçtik, mevduatını bozdurana, kredisini yapılandırmak isteyene fahiş maliyetler çıkarıldığını duyuyoruz. Bu asla kabul edilemez. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizin bilinmesini isteriz. Milletten topladığı parayı kullandırmayan, maskeyi stoklayanla aynı. Süslü reklamlar bunu gizlemez" değerlendirmesinde bulunmuştu. 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum