Borç kapatma kredisi veren bankalar! Borç kapatma kredisi başvuru şartları!

Türkiye, iktisadi manada güçlü bankaların bulunduğu büyük bir pazar durumundadır. Bu pazar içerisinde bireyler, borçlandıkları durumlarda bankalar aracılığıyla kredi çekme imkânına sahiplerdir. Ancak kimi durumlarda borç ve gelir dengesini ayarlayamadan büyük bir çıkmaza girilmesi de mümkün olmaktadır. Bu gibi durumlarda, iktisadi düzen farklı bir sistemi de kullanıcılar için sunmaktadır. Bu sisteme borç kapatma kredisi ya da borç transferi adı verilmektedir.

Borç kapatma kredisi veren bankalar! Borç kapatma kredisi başvuru şartları!
19 Nisan 2020 - 09:46

Bu sistem dâhilinde herhangi bir bankadan kredi çekip, ödemekte zorlanmaya başladığınız anda farklı bir banka aracılığıyla bu krediyi kapatabilirsiniz. Faiz değişkenlerinin faktörü, bu çeşit sistemlerde en etkili unsur olmaktadır. Dolayısı ile daha düşük faizle kredi çektiğiniz banka ile daha kolay ödeme koşullarına sahip olabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlarda borç kapatma kredisi veren bankalar, sizden gelir belgesi isteyecektir. Bankaların dikkat ettikleri bir diğer önemli husus da, önceki kredi ya da kredilerinizi ödeme ile ilgili yaşanılan bir problemin varlığıdır. Bu gibi durumlar kredi notunuzu doğrudan etkilen unsurlar olduğu için, bankalar tarafından dikkate alınmaktadır.
 Borç transferi uygulaması, sadece krediler için değil; aynı zamanda kredi kartları için de
uygulanabilmektedir.


Bittabi bunun için de kredi kartı ödemelerinizi gününde yapmış olmanız gerekmektedir. Borç kapatma kredisi ile daha düşük faiz ödeyerek eski borçlarınızı kapatabilir ve rahat ödeme sıklığına kavuşabilirsiniz. Başta kamu bankaları olmak üzere birçok özel banka da bu tür krediler vermektedir.Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Farklı bankalarda borçlarını tek bir finansman altına toplamak isteyenlere o anki faiz oranları ile kredi imkanı sağlayan bankalar şunlardır.

Akbank

QNB Finansbank

Ziraat Bankası

Şekerbank

VakıfbankDenizbank

Bu bankalar farklı bankalarda borçları mevcut olan müşterilerinin borçlarını kapatıp kendilerine tek bir kalem altında olacak şekilde kredi imkanı sağlamaktadır.

Borç Kapatma Transfer Kredisi Ne Demek? Neler Kapsar?

Borçları tek bir bankaya toplamak için farklı bankalardaki mevcut borçların kapsayan işlemler gibi birde kapsamayan işlemlerde vardır.

Borç transferini kapsayan işlemler;

Başka bankalarda olan ihtiyaç kredileri
Farklı bankalardaki kredi kartı borçları
Değişik bankalarda bulunan araç kredileridir.


Borç transferini kapsamayan işlemler;

Başka bankalardaki mevduat hesabınıza bağlı EK KART borçlarının kapatılması
Farklı bankalara ait konut kredileridir.

Borç Kapatma Transfer Kredisinin Şartları Nedir?

Daha önce farklı faiz oranları ile yada o günkü vade farkı ile çekmiş olduğunuz kredileri şimdiki imkanlar dahilinde borçlarınızı tek bir bankaya toparlayabilirsiniz. Dana önceleri 48 ay olan vadeler 2020 yılı itibarı ile en fazla 60 ay olarak belirlenmiştir. Dolayısı ile tüm borçlarınızı en fazla 60 ay vadeler ile yapılandırabilir siniz. Aynı şekilde önceleri kullanmış olduğunuz kredinin faiz oranı %1.16 yada daha düşük veya daha da fazla olabilir, yine yapılandırma yapılırken işleminin yapıldığı andaki faiz oranları geçerlidir. Bu oranlar ve vade farkları değişiklik gösterse dahi borç kapatma kredilerinin başvuru şartların da değişmeyen tek şey başvuru sahibine ait Findeks kredi notu değeridir.

Borç kapatma kredisi için başvuru yapıldığı zaman sürecin işleye bilmesi için başka bankadaki borçlarının göz önünde bulundurulmaz iken mutlaka güncel kredi notu değeriniz sorgulanır. Şayet kredi notunuz risksiz bölgede ise ve gelir beyanınız tüm borçların taksitlerini ödeyecek seviyedeyse işlemler başlatılır.

Borç Kapatma Kredisi Kimlere Verilir?

Farklı bankalarda borçların tek bir bankaya toplanma işleminin başvurusu günümüzde hala ne yazık ki sadece banka şubelerinden yapılmaktadır. İnternet yada cep telefonu üzerinden üzülerek söylemem gerekir ki başvuruda bulunamazsınız. Bu neden dolayı başvuru yapmak istediğiniz bankayı belirledikten sonra mecburen müracaat için ilgili bankanın bireysel iseniz bireysel müşteri departmanına esnaf iseniz ticari veya KOBİ müşteriler departmanına şahsen olarak başvurmanız gerekir. 

Başvuru yapıldığı zaman banka çalışını sizin diğer bankalara olan borçlarınızı kendi ekranında görecektir. Şayet şartlara uygun iseniz yapmış olduğu ufak bir çalışma sonrasında size ne kadar kredi gerektiğini hesaplar. Bu hesaplama sonrası aylık ödeme miktarını da sizlere beyan eder. Şayet sizde kabul ederseniz karşı bankalara olan borçlarınızı EFT işlemi ile öder. Ödeme yapıldıktan sonra sizinde mutlaka borçlu olduğunuz bankayı arayarak durumu beyan etmeniz gerekir. Aksi taktirde yapılan EFT’ deki tutar mevduat hesabınızda askıda kalır. Bu neden ile EFT işlemi sonrasında mutlaka mevcut bakiyeniz deki para ile borçların kapatılmasını talep etmelisiniz.

Akbank Borç Kapatma Kredisi İmkanları Harika

Akbank kendi kredi kartı olan Axxes ve diğer bankalara ait kredi kartlarının borçlarını da kapatıp 12 ay vade ile geri ödeme imkanı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yine farklı bankalardaki kredi borçlarını da Akbank aracılığı ile kapatıp yeniden yapılandırabilir siniz. Üstelik tüm bu işlemler ÜCRETSİZ.! Banka 2020 yılı için 200 TL ile 20.000 liraya kadar sağlamış olduğu transfer kredileri için en az 8 en fazla ise 12 ay vade uygulamaktadır.

Akbank borç kapatma kredisinin detaylı bilgilendirme metni

Akbank tarafında borçluların transfer hizmetinden yararlana bilmesi için başvuru yolu olarak 2 yol kullanıma sunulmuştur.

Akbank Direkt uygulaması

Banka şubeleri bireysel yada KOBİ departmanları
Örnek ödeme planı mevcut kredi faiz oranı göre:

AKBANK faiz oranı %1.45‘dir. 5.000 TL 12 taksit miktarı 465,28 TL olup toplamda geri ödeme miktarı 5.583,38 liradır.

10.000 lira 12 ay ödeme planı aylık taksit miktarı 930,56 TL lira olup toplam ödenecek tutar 11.166,75 TL dır.

15.000 lira geri ödeme miktarı 1.395,84 TL 12 ay vade sonrasında toplam cebinizden çıkan miktar 16.750,13 TL lira olacaktır.

20.000 lira borç kapatma kredisi kullanacak olanın 12 aylık taksit miktarı 1.861,12 TL olup taksit bitince toplam cebinden çıkan miktar 22.333,50 TL olacaktır.

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi Fırsatları Devam Ediyor!

Herhangi bir özel yada kamu bankalarında olan kredi borçlarınızı tek bir çatı altına toplamak istiyorsanız bunu Ziraat bankası ile gerçekleştire bilirsiniz. Düşük faiz imkanları sunan Ziraat bankası sizlerin birikmiş bütün borçlarını kendisine transfer ederek 60 aya kadar yeniden yapılandırma fırsatı sağlamaktadır. Toplam borçlarınız karşılığında kullanacağınız kredi Ziraat tüketici kredisi kapsamında sağlanmaktadır. 

Ziraat borç kapatma kredisinin başvuruları sadece bankanın ”Bireysel Müşteriler” departmanlarına yapılmaktadır.

Başvuru işlemleri için şu şartlar ve belgeler sizden istenir.

Kredi notunuzun değerinin riskli bölgede olmaması

Çekeceğiniz kredinin borçlarınızın tamamının ödeyecek düzeyde olması. (Aylık taksit ödemeleri maaşınızın %50 oranının geçmemesi)

Gelir belgesi yada maaş yazınız (Maaşınız Ziraat’ten alanlar için istenilmez)

Kimlik yada ehliyet belgesi

Ödenmiş herhangi bir fatura

Kullandırılacak olan kredi ”Tüketici Kredisi” faiz oranları ile en fazla 60 ay vadeli olarak sizlere sağlanır.
Başvuru şartlarına uygun olan vatandaşlar müracaatlarını Ziraat bireysel departmanına yaptıktan sonra ilgili memur tarafından tüm borçlarınız hesaplanır. Daha sonra borç miktarınıza göre kredi miktarınız hesaplanır. Başvurunuz sisteme girilir. Onay alır ise bütün borçlarınız borçlu olduğunuz bankalar ödenir.

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum