Bireysel ve kurumsal teminat yoluyla kredi çekme nasıl yapılır?


Ülkemizde en çok tercih edilen kredi kullanma türlerinden biridir. Teminat aracılığıyla kredi çekmek kolay kredi elde edebilmenin bir yoludur. Ayrıca teminat gösterdiğimiz varlık ne kadar yüksek bedelli ise, çekeceğimiz kredi tutarı da o kadar yüksek olur. Teminat göstermenin birçok yolu vardır. Arsa, konut, araç gibi maddi değer varlığı olan hususlar teminat olarak bankalara sunulabilir.

Bireysel ve kurumsal teminat yoluyla kredi çekme nasıl yapılır?
25 Nisan 2020 - 17:27

Bireysel kredi kullanmak isteyen bir şahıs kendisine ait bir gayrimenkulü varsa, bankaya teminat olarak bu gayrimenkulünü sunabilir. Buna karşılık banka uzman ekspertizlerini gayrimenkulde inceleme yapması üzerine yönlendirir. Ekspertizler gayrimenkule piyasa değerlerine göre bir rakam belirler. Banka bu rakam üzerinden bir yüzde belirleyerek (maks. %80) size kredi teklifi sunar. Eğer ilerleyen dönemlerde ödemelerinizi gerçekleştiremezseniz, banka ipoteği devreye sokar. Gayrimenkulünüz bankanıza olan borcunuzun ödenmesi için ederinden çok ucuz satılabilir.
 


Teminat yoluyla kredi çekmenin bir diğer yolu ise araç rehin ettirmektir.

Her banka rehin araç üzerinden kredi vermeyi tercih etmez. Yine uzmanlar tarafından aracınıza bir bedel biçilir. Bu bedelin üzerinden yüzde belirlenerek size kredi teklifi yapılır. Aracınızın kaskosu muhakkak olmalıdır.

Kurumsal Kredilerde Teminat Yolları:


Bir şirket teminat yolu ile kredi çekmek istiyorsa aynı bireysel başvurular gibi şirket gayrimenkullerini veya mal varlıklarını ipotek altına aldırarak bankaya teminat verir. Banka belirli yüzde karşılığında şirketlere kredi limitleri açar.

Şirketler makine ve teçhizatları teminat olarak gösterebilirler. Aynı şekilde taşıtlarını da rehin ettirebilirler.
Şirketlerden gelir tablosu, mizan, bilanço, vergi levhası ve faaliyet belgesi gibi evraklar istenir. Bankalar bu evrakların incelemesi neticesinde şirketlere kredi tekliflerini sunarlar.
Ülkemiz de tercih edilmesi yüksek oranda olan teminat ile kredi çekme, borçlu kişinin dikkatli adımlar atmasını gerektiren bir durumdur. Teminat olarak bankaya sunduğunuz mal varlığınızın, ödemelerinizi düzenli yapmadığınız takdirde. Banka ipotek koyduğu mallara el koyma yoluna başvurulur. Teminat yoluyla kredi çekme seçeneği değerlendirilirken kişi veya kurumların hukuk, faiz oranları, prosedürler gibi konularda bilgili olmalarında fayda vardır. İleride karşılaşabilecek ani ve olumsuz durumlarda reaksiyon gösterirken bilinçli adımlar atabilmeleri için önemlidir.

1.Banka İçin Neler Teminat Olabilir?

Bankanın teminat olarak kabul ettikleri arasında konut, taşıt, arsa gibi mülkler olabilir. Ya da en basit olarak maaşınızı bile teminat olarak gösterebilirsiniz. Burada önemli olan bankanın size ödeme konusunda güvenmesidir.

Normal şartlarda kredi alamayan veya bankanın sunduğu kredi miktarının üzerinde nakit ihtiyacı olanlar genellikle teminat göstererek kredi çekme yoluna başvururlar. Teminat yerine kefil göstermeniz de mümkün olabilir ancak burumda kefilin de bazı şartlara uyum sağlıyor olması gerekir ve kefil gösterdiğinizde çok yüksek miktarlarda kredi alamama olasılığınız var. Maaş bordronuzu ilk teminat olarak bankalara sunabilirsiniz. Bankalar gelire göre kredi verirken, sizin yaşamsal faaliyetleriniz için gerekli olan harcamaları da hesap ederek ödeme gücünüze göre bir kredi tutarı belirler.

2.Teminatli Kredi Şartları

Bankadan bankaya bu şartlar değişmekle birlikte krediyi hangi amaçla kullanmak istediğiniz ve seçtiğiniz kredi ürününe göre de şartlar değişiyor olacaktır.

Teminat göstererek kredi çekme şartları şu şekildedir:
  • Öncelikle 18 yaşını bitirmiş olmak.
  • Vade imkanı maksimum 48 aya kadar olabilir.
  • Krediye konu olan gayrimenkule ipotek konulur.
  • Gelir belgelenebilir nitelikte olmalıdır.
  • İpotekli gayrimenkulün %50 ile %80 i arasında kredi limit tutarı belirlenir.
  • Banka gerekli görürse ek teminat isteyebilir.
  • Kredi süresince gerekli sigortalar yapılır (Hayat sigortası, konut sigortası, zorunlu deprem sigortası vb.)
Gereken Evraklar Nelerdir?

Bankalar tarafında belirlenen koşullara uygun olduktan sonra kredi çekilecek kuruma teslim edilecek bazı belgeler vardır. Kimlik / ehliyet / pasaport fotokopisi, adres teyit amacıyla ikamet belgesi, gelir belgesi (ücretli çalışanlar için bordro ve imza sirküleri, serbest çalışanlar için vergi levhası, gayrimenkul beyanında bulunanlar için tapu fotokopisi, emekliler için ise hesap cüzdanı), ayrıca ipotek altına alınacak bir gayrimenkul varsa onun da tapu fotokopisi gereklidir.


Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum