Binlerce lira nakdi yardım gıda ve yakacak yardımı yapılacak…Hükümetten büyük destek çalışan çalışmayan herkes alıyor

​​​​​​​Hükümetten büyük destek çalışan çalışmayan herkes başvuruyor. Korona zamanının başından beri devlet tarafından sosyal devlet kavrayışı ile birlikte parasal yardımlar çalışan – çalışmayan herkese 711 TL meblağında sunulmaya devam ediyor. 65 yaş aylığı olarak verilen yaşlılık aylıklarının yanı gizeme çocuk – hasta ve manili yurttaşlar için konutta bakım sırası ücreti – bez ve mama için destek – eşleri ceza evinde olan bayanlar için nakdi dayanaklar son sürati ile devam ediyor.

Binlerce lira nakdi yardım gıda ve yakacak yardımı yapılacak…Hükümetten büyük destek çalışan çalışmayan herkes alıyor
21 Ekim 2020 - 09:56 - Güncelleme: 21 Ekim 2020 - 09:57

Yüzlerce lira nakdi yardım ve gıda – yakacak yardımı yapılacak… Korona virüs süreçlerinde yaşana parasal anlamdaki meselelerden dolayı sosyal devlet kavrayışı ile birlikte bir hayli destek sunulurken en düşük emekli ücretleri de 1500 TL oldu. Yalnızca bu da yetmeyerek tüm gereksinimi olan yurttaşların güçlü günlerde yanlarında olabilmek için nakdi takviyeler de devam ediyor. Çalışan çalışmayan herkese bütün 711 TL meblağında verilen ek ödemeler ile bir hayli yurttaş az da olsa rahat ediyor.  65 yaş aylığı olarak verilen yaşlılık aylıklarının yanı gizeme çocuk – hasta ve manili yurttaşlar için konutta bakım sırası ücreti – bez ve mama için destek – eşleri ceza evinde olan bayanlar için nakdi dayanaklar son sürati ile devam ediyor. Kaymakamlıklar vatandaşlara toplam 22 alanda destek sağlıyorlar. Bu desteklerin bazılarında hiçbir koşul olmazken bazılarında başta gelir şartı olmak üzere çeşitli şartların sağlanması gerekiyor.


Vatandaşlara hangi yardımlar veriliyor?

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından verilen yardımların yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları – özel vakıflar –dernek ve belediyeler gibi birçok noktadan kira yardım ödemeleri devam ediyor.Kira yardımlarının yanı sıra bir yandan da okul çağında bulunan çocuklar için ailelere ana okul düzeyindeyse 500 TL, ilk okul düzeyindeyse 750 TL, lise çağındaysa 800 TL, üniversite çağındalarsa da 900 TL ödemeler verilecek.


Tabi ki verilen bu yardımların yanı sıra bir yandan da 65 yaş üzerinde olan vatandaşlar için verilenlere 65 yaş aylığı – evde bakım paraları hasta ve engelli olan vatandaşlar için – eşleri ceza evinde olan kadınlar için nakdi yardım – bez ve mama yardımı gibi birçok yardım da sunulmaya devam ediyor.

Başvurular nasıl yapılacak?

Devlet tarafından sunulan yardımlardan yararlanmak için vatandaşların kaymakamlıklar ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleri üzerinden başvurularını yapma hakları bulunur. 

2020 YILINDA KAYMAKAMLIK YARDIMLARI

Kaymakamlıklar vatandaşlara toplam 22 alanda destek sağlıyorlar. Bu desteklerin bazılarında hiçbir koşul olmazken bazılarında başta gelir şartı olmak üzere çeşitli şartların sağlanması gerekiyor. İşte o koşullar ve sağlanması gereken detaylar,

Kadınlara Annelere Sağlanan Kaymakamlık Yardımları

Çocuk yardımı, Doğum yardım parası, Eşi cezaevine giren kadınlar için sağlanan sosyal yardımlar, Dul kadınlara destek yardımları, Şartlı gebelik için maddi yardımlar, Bebek maması ve bez yardımı,

Sağlık Durumlarına Özel Sağlanan Kaymakamlık Yardımları

65 yaş üstü maaşlar, Muhtaçlık maaşları, Sosyal destek yardımları, Tıbbi malzeme desteği, Yatalak hasta bezi yardımları, Engelli raporu sahiplerine maaş yardımı, Evde bakım parası ödemeleri, Şartlı sağlık destekleri. 

Diğer Yardımlar

Kira yardımı, Yakacak yardımı, Proje geliştirme desteği, Eğitim/öğretim yardımı, Bayramlık ve gıda yardımı, Gıda desteği, Kıyafet desteği, Afet yardımları,

BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN GENEL BİLGİLER

Yukarıda yer alan desteklerin her biri için ayrı ayrı koşullar bulunmakta. Ancak çocuk yardımı gibi koşullar genel olup tüm vatandaşlara ödenir. Bu ödemeyi almak çin kimlik çıkarma işlemi sırasında başvuru yapmanız yeterli. Bu sayede 300 TL yardım alırsınız. Eğer bu son beş yıldaki 2. çocuğunuz ise yardım tutarı 400 TL, üçüncü çocuğunuz için 600 TL ödeme alırsınız. 

Başvuru yapacak oaln vatandaşlar başvurularını e-Devlet üzerinden ve kaymakamlıklara giderek şahsen yapabilirler. Ön başvuruların ardından bazı başvurular için talep edilen evrakların kaymakamlıklara da iletilmesi gerekiyor.


Bizi Twitter'da Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Ekonomi Ajansı 

Ekonomiajansi.com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri kim attı? Kadıköy'de 6 gol vardı!
Fenerbahçe Beşiktaş maçı maç özeti ve golleri izle! Golleri...
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş maç skoru maç sonucu
Fenerbahçe Beşiktaş maçı kaç kaç bitti? Fenerbahçe Beşiktaş...