Bankalara Bulaşmadan Kredi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bankalara Bulaşmadan Kredi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bankalara Bulaşmadan Kredi Alma Yöntemleri Nelerdir?
22 Şubat 2020 - 11:51 - Güncelleme: 23 Şubat 2020 - 13:33

Para ihtiyacını gidermek için ilk müracaat bankalara yapılsa da yararlanılabilecek tek kurumlar bankalar değildir ve banka haricinde kredi veren kurumlar da bulunur. Bu kurumlar da tıpkı bankalar şeklinde BDDK denetimine tabidir ve tüm işlemleri detaylı bir şekilde incelenir.

Kredi Veren Kurumlar


Bankalar da dahil olmak suretiyle genel itibariyle tüketicilerin kredi yada öteki bir deyişle ana para sahibi olabilmesi için müracaat iletebileceği kurumları irdelemek yararlı olacaktır.

Bankalar


Bankalar iş süreci en kolay ve tüketici lehine olan kurumlardandır. Bu kapsamda kredi kullanımı her geçen gün artan bankaların tüketicilere sağlamış olduğu çeşitli avantajlar bulunur. Tekrar de daha karlı olması sebebiyle perakende ürünlere ağırlık vermesi yüksek miktarlı kredi kullanmak isteyen ya da katı şartları yerine getiremeyen tüketicileri alternatif kurumlara yönlendirmektedir.

Finansal Kurumlar


Faktoring şirketleri ve bazı hususi finansa kuruluşları tüketicilere kredi sağlama olanağına haizdir. Meydana getirilen kredi başvuruları bankalara nazaran daha değişik bir halde değerlendirilir ve çoğu zaman amacıyla yönelik krediler için kullanılırlar.

Mesele faktoring şirketleri çoğu zaman vadesi gelmeyen çekleri ana paraya çevirmekle ilgilenirken finans kuruluşları belirli marka ve model özelinde alınması planlanan taşıtları kredilendirebilmektedir.

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri


Kooperatifçilik her geçen gün daha da gelişmekte ve üyelerine çeşitli avantajlar sunmaktadır. Geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan Esnaf Kefalet Kredisi bunun en mühim örneğidir. Söz mevzusu kredi bankadan alınıyor olsa da birleşke tarafınca tahsis edilmektedir.

KOSGEB


Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) iş oluşturmak ya da işini büyütüp istihdam yaratmak isteyen girişimcilere kredi veren kurumlar arasındadır. Bankalar haricinde KOBİ ve girişimcilerin yararlanabileceği en avantajlı kredi veren kurum konumundadır.

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK)


Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Umumi Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı ve bazı sivillerin yararlanabildiği OYAK, kredi kullanmak için müracaat iletilebilecek kurumlar arasındadır. Oldukça çeşitli etkinlik alanı bulunan OYAK ile en oldukça taşıt kredisi kullanılmaktadır.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN)


Kurum, üyelerine 60.000 TL ye kadar genel ikraz yani kredi kullandırmaktadır. Bunun dışında evlilik, sağlık harcamaları gibi durumlarda da ek olarak 5.000 TL ikraz kullandırmaktadır. Detaylı bilgiye www.ilksan.gov.tr den ulaşabilirsiniz.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN)


Aza polislerin maaşlarından belirli oranda kesinti meydana getiren POLSAN bu sayede yurt, kredi vb. hizmetlerini finanse edebilmektedir. Üyelerine yüksek limitli kredi tahsis edebilen POLSAN 60 aya varan vadelerle ana para paylaşımı yapabilmektedir.

Başka Finans Kuruluşları


BDDK tarafınca yetkili kılınan finans kuruluşları şu şekildedir:

ALJ Finansman A.Ş.
DD Finansman A.Ş.
Evkur Finansman A.Ş.
Hemenal Finansman A.Ş.
KOÇ Fiat Kredi Finansman A.Ş.
Mercedes Benz Finansman Türk A.Ş.
Orfin Finansman A.Ş.
Şeker Mortgage Finansman A.Ş.
TEB Finansman A.Ş.
Tırsan Finansman A.Ş.
Turkcell Finansman A.Ş.
VFS Finansman A.Ş.
Volkswagen Doğuş Finansman A.Ş.

Söz mevzusu firmalar BDDK tarafınca denetlenmekte ve yasal olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Kredi kullanımı için müracaat iletmekte hiçbir yasal ya da güvenlik problemi bulunmamaktadır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum